B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulmaktadır?
30 Eylül 2022
B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?
3 Ekim 2022

B2B E-İhracat Yöntemiyle İngiltere’ye Ürün Satışı Nasıl Yapılabilir?

B2B E-İhracat Yöntemiyle İngiltere’ye Ürün Satışı Nasıl Yapılabilir?

B2B e-ihracat yöntemi ile İngiltere’ye ürün satışı yapmak, yurt dışına ürün satmayı isteyen işletmelerin en fazla ilgilendiği konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türk lirasına kıyasla İngiltere para biriminin daha fazla değerli olması ve satış yapmak isteyen işletmelerin pound kazanıp döviz geliri sahibi olmak istemeleri gibi avantajlar, markaların ve İngiltere’ye e-ihracat yöntemi ile ürün satışının nasıl yapılacağı konusunu araştırmalarına neden olmaktadır.

Aslında İngiltere’ye satış yapmak zor bir faaliyet değildir. B2B markalar basit şekilde tamamlayacakları kendilerine özel e-ihracat sitesi açıp hızlı şekilde İngiltere’ye ürün satışı gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu süreç sırasında dikkat edilmesi gerekli olan pek çok önemli nokta yer almaktadır. İngiltere’ye ürün ve hizmet satışları gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan bazı adımları gerçekleştirmek gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Damga Vergisi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Unsurlar

Pazar Ülkesini Tanımak

İngiltere’ye satış yapabilmek için ilk olarak İngiltere’de yaşamakta olan kişilerin tanınması gerekmektedir. Hedef pazarda yaşayan kişiler hakkında ne kadar fikir sahibi olunursa o derece kolay şekilde hizmet ve ürünler İngiltere’ye satılabilmektedir. Kişiler İngiltere’de yaşayan İngiliz halkını tanıyabilmek ve B2B e-ihracat süreçleri sırasında emin adımlarla ilerleyebilmek için, Ticaret Bakanlığınca verilmekte olan e-ihracat hibe destekleri arasında yer alan pazar araştırmaları seyahat desteği hibesinden yararlanabilmektedir. Böylece İngiltere’ye seyahat edip pazar araştırmaları yapmaları kolaylaşmaktadır.

Satılacak Hizmet ve Ürünleri Belirlemek

İngiltere’de yaşamakta olan kişiler hakkında bilgi sahibi olduktan sonara firmaların İngiltere’ye ne satacakları konusuna karar vermeleri gerekmektedir. Ne satılacağına karar verildikten sonra İngiltere’de fazla satış gerçekleştirilebilmesi için neler yapılabileceğinin araştırılması gerekmektedir.

İngiltere’de ne satılacağına karar verilirken belirli çalışmalar yapmak gerekmektedir. Genel olarak bu aşamada B2B markalar;

  • B2B e-ihracat istatistiklerini incelemeli,
  • İngiltere’ye yapılacak olan B2B e-ihracat istatistikleri incelenip ürünler ve sektörler hakkında bilgi sahibi olmalı,
  • Türkiye’den İngiltere’ye ürün göndermek isteyen firmalar İngiltere’de satılmakta olan Türk ürünleriyle ilgili araştırmalar ve incelemeler yapmalı,
  • B2B Markalar, Alibaba, Amazon, Ebay benzeri pazaryerlerinde araştırmalar yapıp daha çok hangi ürünlerin talep gördüğünü belirlemelidir.

Yapılacak olan bu çalışmalar ile ülkemizden İngiltere’ye ürün göndermek istemekte olan işletmeler hangi alanda faaliyet göstereceklerine ve tarz ürünler satacaklarına kolaylıkla karar verebilmektedir.

Hedef Kitle Belirlemek

İngiltere’de satılacak olan ürünlere ve hizmetlere karar verildikten sonra yapılması gerekli olan çalışmalardan biri de hedef kitle belirlemektir. İngiltere’de yer alan müşteri işletmelerin bazıları hizmet ve ürünleri satın alırken bazıları almak istemeye bilmektedir. Bu sebeple markalar İngiltere’ye B2B e-ihracat yaparak başarılı olabilmek için;

  • Hizmet ve ürünlerin yaş grubu seviyelerine,
  • Satılacak olan hizmet ve ürünlerin hangi cinsiyetler tarafından ilgi göreceğine,
  • Ürünleri satın alabilecek olan işletmelerin daha çok hangi saatlerde internet kullanmakta olduğuna,
  • Hedef kitlede bulunan işletmelerin mobil kullanım oranlarına,
  • Hedef kitlede bulunan işletmelerin daha çok hangi sosyal medya alanlarında aktif olarak zaman geçirdiklerine,
  • Hedef kitlede bunan işletmelerin hangi ödeme türlerini tercih ederek kullandığına,

Markaların B2B e-ihracat yöntemi ile İngiltere’ye ürün satarak başarılı olabilmeleri için bu soruların cevaplarını araştırmaları gerekmektedir. Bu şekilde soruların yanıtlarını bularak B2B işletmeler hizmet ve ürünlerinin hitap etmekte olduğu hedef kitleleri doğru ve kolay bir şekilde belirleyip fiyatlandırma stratejilerine karar verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ihracat Yöntemiyle Fransa’ya Nasıl Ürün Satılabilir?

Satış Yöntemi Belirlemek ve Tedarikçi Seçmek

İngiltere’ye B2B e-ihracat yapılırken tercih edilebilecek olan iki değişik satış yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler stoklu B2B e-ihracat yöntemi ve stoksuz B2B e-ihracat yöntemleridir.  Belirli avantajlar ve özellikler bakımından bu iki yöntem birbirinden ayrılabilmektedir.

Stoklu B2B e- ihracat yöntemi ile firmalar ilk önce ürün stoklaması yapıp ardından satış işlemlerine başlamaktadır. Stoksuz B2B e-ihracat yönteminde ise işletmeler dropshipping tedarikçisi seçerek yapılmakta olan araştırmalar sonrası tedarikçinin hizmet ve ürünlerini kendilerine ait kar paylarıyla diğer işletmelere satışa sunabilmektedir.