B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?
31 Ekim 2022
B2B Alanında E-ihracat Yöntemiyle Kuveyt’e Ürün Satışı Nasıl Yapılır?
2 Kasım 2022

B2B E-İhracat ile Sırbistan’a Ürün Satışı Nasıl Yapılabilmektedir?

İnternet üzerinden satış yaparak gelir elde edebilmeyi isteyen B2B işletmelerin gerçekleştirebilecekleri iki değişik satış yöntemi yer almaktadır. Bu yöntemler e-ticaret ve e-ihracat yöntemidir. E-ticaret yöntemini tercih eden B2B işletmeler yalnızca ülkemiz sınırları içerisinde faaliyetlerini yürütebilirken, e-ihracat yöntemini tercih eden B2B işletmeler ise yurtdışına da satış yaparak ticari faaliyetlerini yürütebilmektedirler. Satışlarını yurtdışında gerçekleştirmeyi isteyen işletmeler genel olarak satış yapmayı istedikleri ülkeyi kendileri seçmekte olup, bu konuda pek çok B2B işletmenin daha çok Avrupa ülkelerini tercih ettikleri görülmektedir.

E-ihracat tercihlerini Avrupa ülkelerinden yana kullanan işletmelerin İngiltere, Almanya, Sırbistan, İtalya ve Fransa gibi daha pek çok Avrupa ülkesinde mikro ihracat kurallarının doğrultusunda satış yaptıkları bilinmektedir. Son dönemlerde genel olarak e-ihracat yöntemi ile satışlarını yurtdışına gerçekleştirmeyi isteyen B2B markaların büyük bir kısmının Sırbistan’da satış yapmayı istedikleri görülmektedir.

Sırbistan Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Sırbistan, Balkanlar’da bulunmakta olan bir ülke olup, başkenti Belgrad’dır. Sırbistan 6,9 milyon nüfusa sahip olmasının yanı sıra jeopolitik konumu açısından da oldukça önemli ülkelerden biridir. Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya ve Bosna Hersek ise Sırbistan’a komşu olan ülkelerdir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

Sırbistan’a B2B E-ihracat Yöntemi ile Ürün Satışı Nasıl Yapılabilir?

B2B e-ihracat yöntemi ile Sırbistan’a satış yapmayı istemekte olan işletmelerin genel olarak kendilerine ait bir e-ihracat sitesi açıp buraya hizmet ve ürünlerini yükleyerek hedef kitlelerine ulaşabilecekleri bilinmektedir. Ayrıca bunun dışında Sırbistan’a hizmet ve ürünlerinin satışını gerçekleştirmek isteyen B2B işletmelerin bir bölümü de satış yapabilmek için e-ihracat pazaryerlerini tercih edebilmektedir.

Yapılmış olan bazı araştırmalara göre Sırbistan’a hizmet ve ürünlerini satmak isteyen işletmelerin genel olarak kendilerine ait bir e-ihracat sitesi kurmaya yöneldiklerini göstermektedir. Bunun sebebi de e-ihracat sitesi kurarak satış yapan B2B işletmelerin hem komisyon ücreti ödememeleri hem de düşük sanal pos ücretleri ile satış yapabiliyor olmalarından kaynaklanmaktadır.

E-ihracat sitesi kurarak Sırbistan’a satış yapmayı isteyen B2B işletmeler kendi kurmuş oldukları e- ihracat sitelerinden satış yapmak istediklerinde ise daha çok mikro ihracat yöntemini tercih etmektedirler.

Sırbistan’a Mikro İhracat Nasıl Gerçekleştirilebilir?

Sırbistan’a hizmet ya da ürünlerinin satışını yapmak isteyen B2B işletmelerin en çok tercih ettikleri yöntem mikro ihracattır. Mikro ihracat, satışlarını yurtdışına gerçekleştiren B2B işletmelerin, 300 kg. ağırlığına ve 15 Bin Euro’ya kadar olan ürünlerini KDV’siz fatura ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ile satmış oldukları satış yöntemidir.

Sırbistan E-ihracat Vergisi Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Ürünlerini Sırbistan’a satarak gelir elde edebilmeyi isteyen B2B markaların belirli oranlarda vergi ödemeleri gerekmektedir. Sırbistan, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerden biri olup,  3 Temmuz 2009 tarihinde yapılmış olan anlaşmaya ile Sırbistan ve Türkiye arasındaki gümrük vergisi kaldırılmıştır.

Türkiye’den Sırbistan’a ihraç edilmekte olan ürünlerden ve Sırbistan’dan Türkiye’ye ithal edilen ürünlerden gümrük vergisi alınmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Sırbistan’a B2B E-ihracat ile Satış Yapılmasının Ne Gibi Avantajları Bulunmaktadır?

Sırbistan’a satış yapan B2B işletmeler pek çok avantajdan da faydalanarak hizmet ve ürünlerinin satışını gerçekleştirebilmektedir. Bu avantajlar;

  • Sırbistan’a satış gerçekleştiren B2B markalar e-ihracat teşvik ve hibelerinden yaralanabilmektedirler.
  • Sırbistan ile e-ihracat gerçekleştiren B2B markalar yatırım alabilmektedirler.
  • Satışlarını Sırbistan’a gerçekleştiren markalar Avrupa ülkelerine de satış yapabilmektedir.
  • Sırbistan’da internet üzerinden olan alışverişler oldukça ilgi çektiğinden B2B işletmeler hedef kitlelerine çok kolay bir şekilde ulaşabilme imkânına sahip olabilmektedir.
  • Sırbistan’a satış yapan B2B markalar yurtdışında ülkemizi temsil etmektedirler.
  • Sırbistan’a satış gerçekleştiren B2B işletmeler gelirlerini döviz olarak elde etmektedirler. Bu durum markaların daha hızlı bir biçimde gelişebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Sırbistan’a satış yapmanın sağlamış olduğu bazı avantajlardır. Bu avantajlardan yararlanmayı isteyen B2B işletmeler kendilerine ait bir e-ihracat sitesi açarak hizmet ve ürünlerini Sırbistan pazarında satabilme imkânına sahiptirler.