Marka Ses Tonu
B2B Alanında Marka Ses Tonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
12 Ocak 2023
Almanya’ya-Kargo-Gönderim-Fiyatları-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler
B2B E-ticaret Sitelerini Yurtdışı Satışlara Hazırlayabilmek Amacıyla Neler Yapılmalı?
14 Ocak 2023

B2B E-İhracat ile Satılabilecek 10 Ürün Hangileridir?

B2B-Alanında-E--Ticaret-Yapılırken-Polonya’ya-Kargo-Gönderimi-Ne-Şekilde-Yapılır

B2B e-ihracat alanı B2B markaların hizmetlerini ve ürünlerini yurt dışı pazarlarında yer alan pazarlama yöntemlerinden yararlanarak tüketici işletmelere tanıttığı bir ticaret modeli olarak bilinmektedir.  B2B e-ihracat yöntemi ile yurtdışına satış yapmakta olan B2B işletmeler ihracat kuralları doğrultusunda döviz geliri elde ettiği ve KDV ödemesi yapmadığı için bu alan oldukça avantajlı görülmektedir.

B2B e-ihracat alanı avantajlıymış gibi gözükse de yurtdışına satış yapma sırasında B2B mağazaların karşılaşabilecek olduğu bazı zorluklar yer almaktadır. Bu zorlukların başında da e-ihracat alanında satılacak ürünler bulunmaktadır. B2B e-ihracat yöntemi ile satılabilecek olan 10 ürün şunlardır;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hazır Giyim Tekstil Ürünleri

B2B e-ihracat yöntemiyle satılabilecek ürünlerin ilk başında bulunan ürün grubu, hazır giyim tekstil ürünleri olarak gösterilebilmektedir. Ülkemizde hazır giyim üretimi oldukça uygun fiyatlar ile gerçekleştirildiğinden B2B e-ihracat yöntemini tercih ederek yurtdışına hazır giyim ürünleri satan mağazalar gelirlerini hızla artırma olanağına sahiptir.

  • Kadın giyim tekstil ürünleri,
  • Erkek giyim tekstil ürünleri,
  • Anne ile bebek hazır giyim ürünleri,
  • Çocuk giyim tekstil ürünleri,

İhracat yapmak isteyen B2B işletmelerin en fazla yöneldiği hazır giyim ve tekstil ürünleridir. Bunun nedeni de yurtdışında yer alan pek çok işletmenin oldukça büyük bir kısmının internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmesidir.

Gıda ve Tarım Ürünleri

Çevrimiçi alanda hizmet vermekte olan B2B işletme sahiplerinin ilgisini çekmekte olan B2B e-ihracat ürünlerinden bir başkası da tarım ve gıda ürünleri olarak gösterilebilmektedir. Ülkemizin neredeyse dört köşesinde tarım oldukça yaygın bir alan olduğundan B2B markalar gıda ve tarım ürünlerine uygun koşullarda ulaşabilmektedir.

Genel olarak ülkemizde tarım yapmakta olan kişilerin oldukça büyük bir bölümü organik tarıma yönelmiş olduğu için organik ürün satışı yapan B2B e-ihracat işletmeleri ürünlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Fındık

B2B e-ihracat satışı sırasında en çok satışı yapılan ürünler arasında fındık da yer almaktadır. Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde oldukça yaygın şekilde üretimi yapılmakta olan fındık genel olarak yurt dışına satılmaktadır.

Pamuk

Tekstilden hazır giyime birçok alanda kullanılmakta olan hammaddelerden biri de pamuktur. Bu nedenle B2B e-ihracat alanında en çok satışı yapılan ürünler arasındaki yerini almaktadır. Daha fazla kar etmek ve üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan pek çok yabancı firma pamuk satın almak istediğinde Türkiye’den satış yapan B2B işletmeleri tercih etmektedir.

Peştamal ve Havlu

Temelleri Denizli’de kurulmuş ev tekstili alanı, özellikle yurtdışında en çok ilgi gören alanlardan biridir. Genel olarak bu bölgede üretim yapmakta olan işletmeler bir B2B e-ihracat şirketi kurarak veya Aliexpress, Amazon ve Ebay gibi B2B e-ihracat yapan pazaryerlerinde mağazalar açarak hizmet ve ürünlerini yurtdışına satmaktadırlar.

Zeytinyağı ve Zeytin

Ülkemiz zeytinyağı ve zeytin üretiminde dünyadaki en gelişmiş ülkeler arasında bulunmaktadır. Hasadı yapılan zeytinin bir kısmı yemek amaçlı kullanılırken bir kısmı da zeytinyağı üretimi için ayrılmaktadır. B2B e-ihracat ürünleri arasındaki yerini almış olan zeytinyağı ve zeytinin en çok Asya ve Avrupa ülkelerine ihracatı yapılmaktadır.

Tasarım Ürünleri

Ülkemizde kendi işini kurarak tasarımlarının satışını yapan B2B işletmelerin sayısı da oldukça fazladır. B2B işletmeler daha çok;

  • Seramik,
  • Mum,
  • Sabun,
  • Cüzdan ve deri çanta,

Tarzındaki ürünler B2B tasarımcıların en çok ürettikleri ürünler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Reklam Olarak Yararlanılabilecek Ücretsiz Tanıtım Çalışmaları

Kilim ve Halı

Kilim ve halı sektörü ülkemizin yurtdışında tanınmasını sağlayan alanlardan biridir. Ev tasarımları üzerine çalışan müşteri B2B işletmeler internet üzerinden kilim ve halı satın alımları gerçekleştirmektedir.

Mobilya

B2B e-ihracat alanında en çok satışı yapılan ürünlerden biridir. Genel olarak ülkemizde kendine ait mobilya atölyesi yer alan B2B işletmeler değişik tasarımlarını B2B e-ihracat ile satışa sunmayı tercih etmektedir.

Yedek Parça

Ülkemizde oldukça uygun fiyatlar ile üretilebilen ürün grubu yurtdışına oldukça iyi fiyatlar ile B2B e-ihracat yöntemi ile satılmaktadır.