B2B Sosyal Medya Yatırım Getirileri Nasıl Ölçülebilir
B2B Sosyal Medya Yatırım Getirileri Nasıl Ölçülebilir?
15 Mart 2023
B2B Alanında Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur
B2B Alanında Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur?
17 Mart 2023

B2B E-ihracat Çözümleri Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B E-ihracat Çözümleri Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B e-ihracat,  B2B e-ticaret firmalarının hizmet veya ürünlerini yurtdışına satarak yaptığı ticaret faaliyetidir. Genel olarak firmalar mikro ihracat kurallarının doğrultusunda B2B e-ticaret yaparak hizmet ve ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir.

B2B alanında e-ihracat faaliyeti yapabilmek için B2B markaların dikkat etmesi gereken bazı e-ihracat süreçleri yer almaktadır. Ayrıca B2B markaların bu alanda başarılı olabilmeleri için e-ihracatın çözüm yöntemlerinden de yararlanmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B Alanında E-ihracat Ne Şekilde Yapılabilir?

B2B alanında e-ihracat, genel olarak iki değişik satış alanı üzerinden yapılmaktadır. B2B E-ticaret pazaryerleri ve B2B e-ihracat siteleri yurtdışına satış yapmak isteyen B2B işletmelerin kullanabilecekleri alanlardır.

B2B E-ihracat Sitesi: Yurtdışına ürünlerini satmak isteyen B2B markaların kaynak kodlu yazdırma, e-ihracat sitesi yazdırma ya da e-ihracat alt yapıları yöntemlerinden yararlanarak kendilerine ait özel olarak açtıkları çevrimiçi mağaza ile gerçekleştirdikleri satış yöntemi türüdür.

B2B E-ticaret Pazaryerleri: Yurtdışında yaşamakta olan B2B alıcılar ile B2B satıcıları birleştirmeyi amaçlayan alanlara verilen addır. Genel olarak belirli bir komisyon oranıyla çalışmakta olan alanlardır. En fazla bilinen B2B e-ihracat siteleri ise Amazon, Alibaba ve Ebay’dır.

B2B e-ihracat yapmayı düşünen B2B işletmeler genellikle kendilerine özel B2B e-ihracat sitesi açarak bu alan üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu şekilde satış yapmayı tercih eden B2B markalar komisyon ödemeden daha karlı ticaret yapmaktadır.

B2B Alanında E-ihracat Yapmak İçin Şirket Kurulması

B2B alanında e-ihracat yapabilmek için şirket kurmak,  gerçekleştirilmesi gereken adımların en başında yer almaktadır. Yurtiçi ve yurtdışına yapılacak olan satışlar sonrasında B2B markaların fatura düzenleyerek devlete belirli oranlarda vergi ödemeleri gerekmektedir. Bu sebeple B2B e-ihracat markalarının;

 • Şahıs şirketi,
 • Limited şirketi,
 • Anonim şirketi

Türündeki şirketlerden birini tercih ederek şirket kuruluşlarını gerçekleştirdikten sonra işletme faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Eğer vergi mükellefi olmak ve B2B e-ihracat yapmak isteniyorsa bir şirket kuruluşu gerçekleştirerek yurtdışına satış yapılabilmektedir.

B2B Alanında E-ihracatta Hangi Ürünlerin Satılacağına Karar Verilmesi

B2B alanında e-ihracatta işletmelerin gelirlerini etkilemekte olan en büyük unsurlardan biri B2B e-ihracatta satılabilecek olan ürünleri bulabilmektedir. Bu sebeple pek çok B2B firma e-ihracata başlamadan ilk olarak B2B e-ihracatta neler satılabilir sorusunun cevabını aramaktadır. Genel olarak B2B e-ihracat firmaları ihracat eğilimlerini ve satılabilecek olan ürünlerin tavsiyelerinin analizlerini yaparak yurtdışına satabilecekleri ürünlere karar vermektedir.

 • Kırtasiye ve ofis ürünleri,
 • Ev dekorasyon ürünleri,
 • Bebek ve anne ürünleri,
 • Kadın ve erkek giyim üzerine hazır tekstil ürünleri,
 • Telefon aksesuar ürünleri,

B2B e-ihracat alanında en fazla satılmakta olan ürünlerden bazılarıdır. Genel olarak B2B e-ihracatta neler satılabilir sorusunun cevabını ramakta olan kişiler en çok talep gören bu ürünleri tercih ederek satışlarını yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-ihracat Sitesi Kurulması

B2B E-ihracat yapmayı düşünen B2B işletmelerinin satılacak ürünleri bulduktan sonra hizmet ve ürünlerini sergileyebilecekleri bir B2B e-ihracat sitesi kurmaları gerekmektedir. Genel olarak B2B e-ihracat markaları,  e-ihracat sitelerini kurma aşamasında üç değişik site kurulumu yönteminden faydalanarak site kurma işlemini gerçekleştirmektedir.

 • B2B E-ihracat sitesi yazdırma yöntemi,
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar yöntemi,
 • B2B E-ihracat alt yapıları yöntemi

Bu yöntemler B2B e-ihracat sitesi kurarken kullanılmakta olan yöntemlerdir. Genel olarak B2B e-ihracat sitesi kurmak isteyen kişiler hızlı bir şekilde satışa başlayabilmek ve maliyetlerini azaltmak için e-ihracat paketlerini tercih ederek site kurmaktadır. B2B E-ihracat paketlerinin içinde dijital pazarlama özellikleri, ürün yönetimi, kargo gibi pek çok e-ihracat sürçlerinin yönetebilineceği çözümler yer almaktadır. B2B markalar böylece e-ihracata kolay şekilde başlarken e-ihracatta başarılı adımlar da atmaktadır.

B2B E-ihracat Sitesi Tasarlanması

B2B e-ihracat yapabilmenin diğer bir önemli unsuru da B2B e-ihracat sitesinin tasarımıdır. B2B markaların hedef kitlelerinde yer alan diğer işletmelere güven verebilmeleri B2B e-ihracat sitelerinin profesyonelce hazırlanmış olan tasarımına bağlıdır. Site tasarımı B2B markalara ait yurtdışı ürün satışlarını artırmalarına fayda sağlamaktadır.