B2B Uzman Pazarlama Yöntemleri
27 Ocak 2022
B2B Sektöründe Başarının Anahtarları
31 Ocak 2022

B2B Depo Yönetiminin Önemi

B2B Depo Yönetiminin Önemi

B2B sektörü çok büyük bir iş alanı olduğundan farklı düzenlemeler ve yönetimler gerektirir. Bu konuda firmaların sürekli olarak bilgi birikimlerini arttırmaları gerekmektedir. Güncel bilgileri takip eden işletme ve firmalar kendilerine özgü yeni yöntemler geliştirerek rakiplerini eleyebiliyor. Bu konuda her geçen gün bilgi birikimi artıyor. Depo yönetimi de B2B firmalarinin özellikle dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü B2B sektöründe çok fazla ürün bir anda satıldığından daha büyük depolama alanına ve planlamaya ihtiyaç duyulur. Depo alanı oluşturmak ve belli bir düzen kurmak tüketiciye daha hızlı ulaşmayı sağlar. Bu da beraberinde müşteri memnuniyetini doğurur.

Paketleme Bölümünü Ayrı Tutun

Depoda birçok ürün belli bir düzene göre yerleştirilir. Ancak bu alandan faydalanmak adına paketleme aynı alan içinde yapılmamalıdır. Bu sayede daha hızlı hareket edilerek, daha olumlu sonuçlar elde edilebilir. Paketleme yapan kişiler ellerindeki faturaya göre ürünleri raflardan veya yerlerinden çıkarır. Bu sırada paket malzemelerinin olduğu bölmeye ürünleri tasir. Burada ürünler çeşitli kutulara koyularak, sıkı bir şekilde sarılır. Kırılacak malzeme varsa korunması açısından köpük malzemeler kullanılır. Paketleme bölümünde çalışan personelin paketleme konusunda hız kazanması için belli bir tecrübeye sahip olması gerekir. Bu konuda çalışanlarınıza belli seminerler vererek bilgi birikimini arttırabilirsiniz.

Hızlı Faturalandırma

Ürünlerin depolardan hızlıca alınıp paketlenmesi için faturalandırma işleminin hızlı gerçekleşmesi gerekir. Alıcı ürünün siparişini verdiği an otomatik faturalandırma başlar. Bu otomatik çıkan faturaya personel ürün paketleme ve gönderimini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu süreçte hız müşteri memnuniyeti açısından son derece önemli bir konudur. Müşterilere gönderilen fatura güven kaynağıdır. Bu faturaya müşteriler ürün iadesi de yapabilir. İade süreçlerinin de çok iyi yönetilmesi gerekir. Müşterinin en fazla önem verdiği konulardan biri de ürünün iadesidir.

İade Sürecini Yönetin

Ürün iade süreci hem müşteri hem de firmalar açısından son derece önemlidir. İade edilen ürünler deponun belli bolumunde yer almalı ve incelemeden geçirilmelidir. Eğer müşterinin bahsettiği iade konusu doğrulanırsa ürünler depodaki eski yerine götürülür. Ürünlerde hasar varsa bunlarla ilgilenilmeli çözüm yolları üretilmelidir. Ürünlerin iade sebeplerine bakılarak değişiklikler yapılabilir. Aynı çok defa iade edildiyse o ürünün stoğu azaltılmalıdır ve müşteri memnuniyeti sağlanmalıdır. Aksi takdirde marka bilinirliği bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Ürün Saklama Koşullarını Geliştirin

Ürünlerinizin uzun süre bozulmadan ve hasar almadan yeni bir şekilde saklanabilmesi için yapmanız gereken en önemli durum depo alanının sık kontrol edilmesidir. Depomuzdaki nem durumu, sıcaklık durumu kontrol edilmelidir. Ürünlerinizin rengi aşırı sıcaklar altında değişiklik gösterebilir. Bu sebeple onları koruma altına almak gerekir. Depo alanınızın ortamı sürekli kontrol edilmeli ve ürünlerin sayısı sürekli sayılmalıdır. Satılan ürünlerin durumuna göre kar payı hesaplanır.

Gelen-Giden Takibi Yapın

Gelen- giden takibi ürünlerin ne kadarının satıldığını gözler önüne koyar. Bu konuda tecrübeli personeller edinmeniz faydalı olacaktır. Bu noktada eksiklikler varsa bunların hemen giderilmesi gerekir. Takip yapılması her şeyin net bir şekilde görünmesine imkan verir. Bunlar bilgisayar ortamına işlenerek, çalışanların görmesine imkan verilir. Böylece olası bir sorunda hemen müdahale edilebilir. Çeşitli öngörüler yapabilen firma ve işletmeler çok daha başarılı bir yolda ilerler.

Nakliye Firmanızla İletişimde Kalın

Firmalar ve işletmeler için kargolama veya nakliye süreci son derece önemlidir. Bu süreçte iyi bir kargo firması ile anlaşmak çok önemlidir. Sadece anlaşmış olmak da yeterli değildir. Kargo firmaları ile sürekli iletişim kurmak ve ürünlerin sağlam bir şekilde tüketiciye ulaştırılmasını sağlamak gerekir. Ürünlerin kargo sürecinde hasar alması müşterinin markanıza olan güvenini direkt sarsar. Kargoda yaşananlar da sizin sorumluluk alanınıza girer. Bu nedenle ürünlerin sağlam ve hızlı gittiğinden emin olmanız gerekir. Ürün iadelerin çoğu kargodaki problemler ve sorunlar yüzünden gerçekleşmektedir.