B2B Sektöründe Gerilla Pazarlama Hakkında Merak Edilenler
5 Ekim 2021
2022 Yılında B2B’ye Damga Vurması Beklenen Pazarlama Stratejileri
6 Ekim 2021

B2B DE TRENDLER

B2B DE TRENDLER

B2B de trenleri takip etmek oldukça önemlidir. B2B en fazla tercih edilen satış yöntemleri arasında yer alıyor. B2B yaparken sosyal medya platformlarını tercih etmelisiniz. B2B de en büyük trend sosyal medyadır. Sosyal medya platformları hayatımızda büyük bir yer alıyor. Bu nedenle bu sitelerde her gün saatlerimizi harcıyoruz. Bu durumu B2B de olumluya çevirmek mümkündür.

Instagram, Twitter, Snapchat, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya uygulamalarını B2B firmanız için tanıtım yapmak için kullanmak oldukça mantıklıdır. Bu tarz sosyal medya platformlarını milyonlarca insan kullandığı için reklam yaparken bu siteleri kullanmak firmanız için oldukça iyi olacaktır.

B2B yaparken sosyal medya platformlarından faydalanmak sizleri güçlendirecektir. Bu sayede daha güçlü bir rakip olacaksınız. Bu siteleri verimli bir şekilde kullanarak daha fazla takipçiye ulaşabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilir, her zaman müşterileriniz ve takipçilerinizle iletişim kurabilir ve de reklamınızı yapabilirsiniz. Bu trendleri kullandığınız taktirde daha fazla insan tarafından bilinen ve de tanınan bir marka olacaksınız.

Instagram TV Kullanımı

B2B yaparken Instagram kullanımınızı arttırmalısınız. En çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen Instagram da bulunan IGTV yi kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. IGTV bu yık oldukça trend ve bu özelliğini seneye de devam ettirecek gibi duruyor. Bu platforma istediğiniz uzunlukta videolar yükleyebilirsiniz.  Bu sayede ürünlerinizi tanıtmak ve haklarında bilgi vermek için bu IGTV yani Instagram TV yi kullanabilirsiniz. B2B yaparken bu platformlarda kendinizi göstermek firmanız için oldukça yararlı olacaktır.

Yapacağınız reels videoları sayesinde markanızı daha fazla kişi yakından tanıyabilecek. Instagram videolarınız için otomatik bir hedef kitlesi oluşturmaktadır. Oluşturduğu bu algoritma sayesinde reels videolarınız bu ürün ya da hizmetle ilgilenme oranı yüksek olabilecek kişilerin önüne çıkacaktır. Insta keşfete düşen videolarınız daha fazla insana ulaşarak sizlerin daha fazla satış yapmasına yardımcı olmaktadır.

Bunların yanı sır B2B alanında hazırladığınız IGTV videoları sayesinde müşterilerinizle olan iletişiminiz güçlenir. İnsanların markanıza olan güveni hızlı bir şekilde artar. Bu sayede daha fazla satışı daha kısa sürede yapabilirsiniz.

Tik Tok Kullanımı

Tik Tok da videolar paylaşabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Bu platformu kullanarak insanlara hızlı bir şekilde ulaşabilir ve markanızı tanıtabilirsiniz. Tik Tok oldukça yeni bir sosyal medya platformu olmasına rağmen kısa sürede popüler olup trendleri oluşturmayı başarmıştır.

Bu platform hakkında ne kadar Z kuşağına hitap ediyor diye düşünülse de bu platform her yaştan insana uygundur. Bu platformda ürünlerinizi tanıtan ve anlatan videolar ve farklı içerikler çekerek insanların dikkatini çekebilirsiniz. Tik Tok da keşfete düşmek yani daha fazla insana ulaşmak diğer sosyal medya platformlarına göre daha kolaydır.

Affiliate Marketing

 Affiliate marketing son günlerde trendler arasında yerini almıştır. Affiliate marketing bir diğer adıyla satış ortaklığı oldukça yeni ve popüler bir pazarlama sistemidir. Bu sistem de çalışanlar yaptıkları satıştan para alıyor ve de markadan belirli oranda prim alabiliyor.

Bu pazarlama yöntemini Influencer ve de Bloggerlar da görmekteyiz. Bu sistem ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlansa da oldukça popüler olmayı başardı. B2B yapan firmaların da bu tarz bir ortaklık yaparak kendilerini daha hızlı tanıtması mümkündür.

Çoğu uzman internet üzerinden satış yapan kişileri satış ortaklığı yapmaya yönlendiriyor. B2B yaparken bu pazarlama tekniğini kullanarak daha fazla insana daha kısa sürede ulaşabilirsiniz

Ticimax Kullanımı

 B2B yaparken Ticimax alt yapısını da kullanabilirsiniz. Ticimax B2B yaparken kullanılan sistem de bulunan özellikler sayesinde B2B alanında daha başarılı olmanızı sağlar. Ticimax kullanarak daha fazla satış yapabilirsiniz ve de müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz. Bu sayede kazandığınız miktarı yükseltebilirsiniz.

B2B ve de B2B de hangi trendlerden yararlanılması gerektiği konusundaki bütün sorularınızı bize yöneltebilirsiniz. Bu konular hakkında kafanızda bulunan bütün soru işaretlerini yok etmek için çalışacağız.