B2B Sektöründe Site Yönetimi Nasıl Olmalıdır?
8 Nisan 2022
B2B Sektöründe Çoklu Satışın Faydaları
11 Nisan 2022

B2B ‘de Etkili Facebook Sayfa Yönetimi

B2B ‘de Etkili Facebook Sayfa Yönetimi

Günümüzde Facebook, en yaygın kullanılmakta olan ve hala gücü oldukça önemli sayılan sosyal medya alanlarından biri olarak bilinmektedir. Daha çok orta yaş ve genç kesim tarafından bilinirliği olan bir platformdur. Bu sebeple sosyal medya çalışmaları yapılırken Facebook sosyal medya alanına özen gösterilmesi önemli unsurlardan biridir. B2B alanında doğru ve başarılı bir Facebook sayfa yönetimi, verimleri artırarak daha iyi sonuçlar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle B2B’deetkili Facebook sayfa yönetimi ile ilgili bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.

Profil Bilgilerini Detaylandırmak

B2B alanında Facebook sayfa yönetimi ile ilgili öncelikle yapılması gereken çalışmalardan biri, marka sayfasının optimize edilerek, profil bilgilerinin olabildiğince detaylandırılmasıdır. Profili ziyaret etmekte olan kullanıcılar marka hakkında oldukça detaylı bilgilere sahip olmayı istemektedir. Bu çerçevede firmaların, profillerinde yer alan ‘’hakkımda’’ kısmına hizmet ve ürünleri ile markaları hakkında bir açıklama metni ekleyerek, profili ziyaret eden kullanıcıların bilgi sahibi olmalarını sağlayabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu aşamada marka hakkında adres ve iletişim bilgileri, çalışma saatleri gibi birçok bilgi düzenlenerek kullanıcıların marka hakkında fikir sahibi olmaları sağlanabilmektedir.

Facebook profil bilgilerini detaylandıran B2B firmalarının kapak ve profil fotoğraflarına da özen göstermeleri gerekmektedir. Bu alanda markayı yansıtacak olan bir görsele yer vermeye özen göstermek gerekmektedir. Bunun için hizmet veya ürünleri göstermekte olan bir görsel kullanılabilinir veya marka logosunun kullanılması tercih edilebilir.

Faacebook Sayfa URL’si Almak

B2B alanında etkili Facebook sayfa yönetimi yapma konusunda öncelik verilmesi gerekli olan bir başka unsur da Facebook sayfa URL’si alabilmektir. Başka sosyal medya alanlarında veya fiziki pazarlama ile ilgili kanallarda Facebook sayfası paylaşılırken bu URL’nin kullanılmasının daha kolay olması nedeniyle oldukça önem taşımaktadır.

Sayfa URL’si alınacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır. Mesela; URL alınırken direkt olarak markanın adının kullanılarak alınmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü almak istenilen isim daha önce bir başkası tarafından alınmış ise, diğer sosyal medya alanlarında da kullanılabilecek olan genel bir URL yapısı bulunarak onu tercih edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde firmaya ait özel bir URL yapı oluşturulduğundan, bu URL ile tüm sosyal medya kanallarının tanıtımının yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

İçerik Stratejileri Geliştirmek

B2B alanında etkili Facebook sayfa yönetimi yapılabilmesinin temel unsurlarından biri de içerik stratejileri geliştirebilmektir. Geliştirilecek olan içerik stratejileri ile düzenli olarak içerik paylaşımları yaparak, kullanıcılarla etkileşimde bulunulabilmektedir. Ancak doğru içerik stratejileri geliştirilmeden sayfaya takipçi çekmek ve etkileşimde bulunmak mümkün olamamaktadır.

Facebook, birçok farklı içeriğe sahip olan bir sosyal medya alanıdır. Bu sebeple yalnızca ürünler ile alakalı değil, marka ile alakalı internetteki içerik sayılarını artırabilmek açısından da farklı içerikler oluşturulabilmektedir. Videolu içeriklerden özellikle yararlanmak gerekmektedir. Videolu içerikler Facebook’ta, diğer alanlarla kıyaslandığında daha çok etkileşim ve geri dönüşüm sağlamaktadır.

Reklam ve Pazarlama Stratejileri Oluşturmak

B2B alanında etkili Facebook sayfa yönetimi aşamasında reklam ve pazarlama stratejileri oluşturabilmek oldukça önemli bir unsurdur. Bu durumda reklamlardaki hedeflemelerin nasıl yapılacağı, hangi reklam modellerinin kullanılabileceği ve hangi içeriklerin reklamlarının yapılacağının planlanması gerekmektedir. Bu şekilde reklamlarla alakalı tüm stratejiler ortaya koyulabilmektedir.

Müşteri Hizmetleri İşlemleri İçin Stratejiler Hazırlamak

B2B alanında yer alan firmalar için Facebook müşteri desteği sunabilmek ve müşteri memnuniyetlerini artırabilmek oldukça önemli bir konu olarak bilinmektedir. Facebook mesajları, hem doğrudan Facebook üzerinde hem de B2B web sitelerinde oldukça etkili olan bir iletişim stratejisi olarak kabul edilmektedir. Kullanıcıların e-posta veya telefon ile firmalara ulaşamadıklarında ya da bu yöntemlerle firmalara ulaşmayı tercih etmedikleri zaman Facebook üzerinden markaya ulaşılabilmesini sağlamak mümkündür. Ayrıca kullanıcılara satış öncelerinde ve satış sonralarında da destek vermek gerekmektedir.

Sosyal medya alanlarında müşteriler ile nasıl iletişim içinde bulunulacağına dair bir yol haritası belirlemek gerekmektedir.