B2B Sektöründe Dönüşüm Hunisi Hakkında Merak Edilenler
8 Ekim 2021
B2B Sektöründe Pop-up Kullanımı Hakkında Her Şey
11 Ekim 2021

B2B DE BLACK FRIDAY HAZIRLIKLARI

B2B DE BLACK FRIDAY HAZIRLIKLARI

İnternet üzerinden ticaret yapmak oldukça popüler hale geldi. B2B de bu ticaret şekillerinden birisi. B2B yapmak kadar önemli olan şey ise müşterilerin dikkatini çekebilmektir. Zaman zaman yapılan indirimler ve kampanyalarla müşterilerinizin dikkatini kolayca çekebilirsiniz. Bu sayede hem web siteniz daha fazla görüntülenmeye ulaşabilir hem de daha fazla satış yaparsınız. İnternet alışverişlerinde en önemli etken iyi reklam yapmaktır. Hedef kitlenize uygun reklamları onların giriş yapabileceği başka sitelerde vermelisiniz. Bu sayede insanlar sitenizi ziyaret ederek alışveriş yaparlar.

BLACK FRIDAY NEDİR?

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır. Black friday zamanında Amerikalılar yılbaşı alışveriş ve hazırlıklarını yaparlar. Black friday de ABD’de sabah itibariyle mağazalar açılır ve indirimler başlar. Black friday şükran gününden sonraki Cuma yapılmaktadır. Bu indirim günleri ilk başta Amerika da başlamış olsa da zamanla İngiltere, Kanada ve çeşitli ülkelere yayılmıştır. Black friday kavramı dünyanın dört bir yanına yayılmış olsa da bu kutlamanın tarihlerinde farklılık olmaktadır. Ülkemizde bile Black Friday kavramı oluşmuş ve uygulanmaktadır. Black Friday de dünyanın dört bir yanında indirimler yapılır. Bu indirim oranları markadan markaya değişmektedir.

Ülkemizde de Black Friday indirimleri yapılmaktadır. Bu indirimler çok fazla olmasa da normal indirim oranlarından fazladır. Bu nedenle insanlar yoğun oranda alışveriş yaparlar. Bu alışverişler de genellikle giyim ürünleri tercih edilmektedir.

Black Friday İndirimleri Ne Zaman Oluyor?

Black Friday Amerika’da Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma günü Kara Cuma olarak adlandırılıyor. Bu yıl Black Friday 26 Kasım’a denk geliyor.

Black Friday’e Nasıl Hazırlanılır?

Bir işletme sahibi iseniz Black Friday 2021 sezonuna hazırlanmanız şiddetle öneriyoruz. Black Friday diğer indirim günlerinden farklıdır. Bu indirim günü dünya çapında büyük indirimler anlamına gelmektedir ve bu durum ülkemizde de böyledir. Bu markalar için de iyi bir avantajdır. Yaz sezonu boyunca elde kalan ürünleri hızlı bir şekilde tüketebilirsiniz. Black Friday indirimleri yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor.

  • Black Friday için envanter hazırlığı yap

Black Friday gelmeden önce hangi ürünlerde hangi oranda satış yapmak istediğinizi belirleyin. Bu ürünlerin stok bilgilerini de göz önüne almayı ihmal etmeyiniz. Bu ürün seçimini kar oranına göre yapmak mantıklı olacaktır. Kar oranının yanı sıra elinizde kalan ürünlerde de indirimler yapınız. Bu sayede depolarınızda daha fazla yer elde edebilirsiniz.

  • Kara Cuma İçin İndirim Stratejisi Seçin

Kara Cuma içinde yer almak istiyorsanız doğru bir indirim stratejisi belirlemeniz gerekmektedir. Tüm ürünlerinizde indirim yaparak zarar etme ihtimalinizi minimize edebilirsiniz. Ayrıca depolama alanında büyük bir rahatlama yaşayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yaptığınız indirimlere ek olarak ücretsiz kargo imkanı gibi seçenekler koyabilirsiniz. Bu seçenekler sayesinde daha fazla satış yapabilirsiniz.  Müşteriler ücretsiz kargo gibi seçeneklere daha kolay yönelebilirler. Kargo seçeneğinin yanı sıra indirimlere ek küçük hediyeler de verilebilir. Bunun yanı sıra hızlı kargo da müşterilere cazip gelecektir.

Online satışlarda sitenize üye olmayanlara indirim yapmayın. Bu sayede insanlar hızlıca sitenize üye olarak alışverişlerine devam edecekler. Bu sayede hem siteniz büyüyecek hem da daha fazla satış yapacaksınız.

  • Black Friday de Yoğun Çalışmaya Hazır Olun

Ciddi indirimler yapacaksanız internet sitenizde yoğunluk dolayısıyla sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Web sitenizde yavaşlama hatta çökmeler olabilir. Bu nedenle web sitenizin iyi ve doğru çalıştığına emin olun. Sitenizde yavaşlama olması müşterilerin başka indirimlere yönelmesine ve dolayısıyla sizin zarar etmenize neden olacaktır. Özellikle bir çökme durumu yaşanırsa ciddi anlamda maddi zarar yaşarsınız. Bu durum hem müşterilerin size olan güvenini zedeler hem de sizi zora sokar.

Black Friday hakkında bütün merak ettiklerini için bize ulaşabilirsiniz. Size nasıl kampanyalar yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgi vereceğiz. Bize her zaman ulaşabilirsiniz.