B2B ‘ye Başlayanların Bilmesi Gereken Önemli Bilgiler
1 Eylül 2020
B2B’de İnstagram Kullanımı
3 Eylül 2020

B2B Blog Çalışmaları İçin Yapılması Gerekenler

B2B firmaları blog içeriklerine değer verdikçe büyümeye başlıyor. Blog içeriklerinin hergün yayımlanması ve özgün içerikler bulunması sitenin güncel olduğunu gösteriyor. Bu sayede de ziyaretçiler siteye güven duyuyor.  Ayrıca yapılan SEO çalışmalarıyla beraber siteler arama motorlarında ön plana çıkmış olur. Bu da sitenin görünürlüğünü arttırır.  Blog çalışmalarına değer vermemek bu konuda yanlış bir tutum olur.

B2B firmasının internet ortamında öne çıkması birçok avantajı da beraberinde getirir.  Web sitesini belli aralıklarla güncellerseniz rakiplerinizin önüne başarıyla geçersiniz. Yeni ürün girişi yapmayan siteler arama motorlarında geri plana atılırlar. Bu durum sayfa değerinin kaybedilmesine ve rakiplerden geriye düşmeye sebep olur. Sürekli güncel kalarak sitenizi aktif tutun ve blok içeriklerinize mutlaka önem verin.

Blog Yazılarında Yazılabilecek Etkili Konular

  1. Müşteri Sorularına Göre Hareket Edin

Blog yazılarınızı seçerken müşterilerinizin sık olarak sorduğu sorulara yönelebilirsiniz. Müşterilerinizin ilgilendiği konulara yönelmeniz onların bilgilenmesini sağlar ve sitenize olan ilgiyi de arttırır. Müşterileriniz sorularına cevap bulduğunda müşteri desteği kısmında da rahat edersiniz. Yine konu olarak bir problemi çözmeye yönelik bir konu seçebilirsiniz.  Bu sayede müşterilerinize büyük kolaylıklar sağlarsınız.

  • Problem Çözme Odaklı İçerikler Seçin

Bloglarınızın içeriklerini seçerken bir sorunu veya problemi çözmeye yönelik hareket ederseniz sitenize olan ziyaret sayısını arttırabilirsiniz. Müşterilerinize rehberlik yaparak onların sorunları nasıl çözebileceklerini bildirin. Sitenizde bulunan bir hizmetten faydalanarak sorunlarını çözebileceklerini de belirtin. Bu sayede site olarak ikinci kez faydalı olabilirsiniz. Bu da daha fazla kişiyi sitenize çekmenizi sağlar. Sorunlarla ilgili doğru anahtar kelime ve SEO çalışmalarıyla arama motorlarında kendinizi ön sıralara çıkararak rakiplerinizi eleyebilirsiniz. Bu konuda SEO çalışmaları ve anahtar kelimeler çok önemlidir. Sitenizin trafiğini arttırmak için bu konuya çok fazla dikkat etmeniz gerekecektir.

  • Sektörel Haber Ve Bilgilere Sitenizde Yer Ayırın

Blog çalışmalarınız içerisinde mutlaka teknolojik yeniliklerden ve yasal düzenlemelerden bahsedin. Sektörle ilgili yeni bilgiler birçok kişinin aradığı konulardır ve arama motorunda ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Bu yeniliklerin sektöre etkisi ile kendi yorumlarınızı katarak içeriği özgünleştirmeniz de çok önemlidir. Bu yorumlarla süslenmesi yazının özgünlük oranını arttıracaktır. Ayrıca sektöre dayalı bu bilgilerin paylaşımı kurum olarak değerinizi arttırır ve bilgili olduğunuzu gösterir. Bu sayede ziyaretçilerinizin size olan güveni de artacaktır.

  • Şirketinizle İlgili İçerikler Yaratın

Şirketinizi tanıyan veya tanımayanlar için blog sitenizde kendinizi çok iyi ifade etmeniz gerekmektedir. Şirketinizi farklı yönden tanıtarak başarılarınızı ve gelecek planlarınızı anlatabilirsiniz. Şirketinizin geçmişinden ve aldığı yorumlardan bahsetmeniz ziyaretçilerin size olan güvenini mutlaka arttıracaktır. Özellikle sitenizde ilk defa bulunanlar için iyi bir izlenim bırakacaktır.

  • Grafik Çalışmaları Yapın

Firmanız ve sektörle ilgili grafik çalışmalar yapın ve bu grafiklerle özet bilgiler vermeye çalışın. Bu infografik çalışmaları da farklı yayıncılarla paylaşarak tanınırlığınızı arttırın. Bu sayede markanızın reklamını yaparak potansiyel kitlelerinize ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı yayıncılardan kendi siteniz için backlinkler de elde edebilirsiniz.

  • Şirketinizin Arka Planındaki Çalışmaları Gösterin

B2B yazılımı alanında işin iç yüzünü gösterdiğiniz gibi arka yüzünü de göstermeniz gerekir. Bunun için de şirketinizle ilgili fotoğraflar paylaşabilir, depo yönetimi, üretim süreci gibi detayları da fotoğraflandırabilirsiniz. Bu çalışmalar ziyaretçilerinizi bilgilendirerek size güven duymalarını sağlar. Bu içerikleri hazırlarken pazarlama konusunda olan bilgilerinizi arttırarak kendi gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Konunun hem eğlenceli hem de öğretici olduğunu da belirtmek de fayda var.

Yukarıda maddelediğimiz etkili blog çalışma fikirleri sayesinde kendinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz. Blog çalışmalarına değer verenlerin rakiplerini eledikleri bilinen bir gerçektir. Bu konu tartışmasız olarak ilgilenilmesi gereken bir konudur. Arama motoru optimizasyonu için en değerli nokta içeriklerin özgün olması ve belirli aralıklarla yayınlanmasıdır. Çünkü güncel olmayan siteler ziyaretçilerini yavaş yavaş kaybedecektir.