B2B Alanında eBay’da Satış Yapma
B2B Alanında eBay’da Satış Yapma
8 Mart 2023
B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?
B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?
10 Mart 2023

B2B Alanında Zalando’da Nasıl Satış Yapılır?

B2B Alanında Zalando’da Nasıl Satış Yapılır

B2B alanında e-ihracat veya e-ticaret yöntemiyle internet üzerinden hizmet ve ürün satışı yapmak isteyen B2B işletmelerin tercih edecekleri pek çok yöntem yer almaktadır. B2B e-ihracat veya e-ticaret sitesi kurabilmenin yanında pek çok B2B işletme e-ihracat veya e-ticaret pazar yeri alanlarında satış yapmayı uygun görmektedir. Bu şekilde hazır müşteri kitlelerine de ulaşabilen B2B markalar kolay bir biçimde satış yapma imkânına da sahip olabilmektedir.

Zalando, eBay, Aliexpress ve Amazon gibi çevrimiçi alışveriş siteleri B2B markaların mağaza açıp ürün satışlarını gerçekleştirebildikleri alanlar arasında en bilinenleridir. Özellikle son zamanlarda adından çokça söz ettirmekte olan Zalando’da B2B e-ticaret yapmak isteyenlerin mağaza açabileceği alanlardan biri olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Zalando Hakkında

Zalando, Robert Gentz ve David Schnedier tarafından 2008 senesinde kurulmuş olan bir e-ticaret alanıdır. Zalando, internet üzerinden alışveriş yapılabilen bir site olarak bilinmektedir. Zalando’nun merkezi Almanya’nın Berlin şehrinde bulunmakta olup, bu alanda isteyen tüm markalar bir mağaza açarak hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Zalando pek çok yan kuruluşu bünyesinde bulundurmakta olup,  B2B markaların Almanya pazarları ile birlikte çeşitli Avrupa ülkelerinde de satış yapabilmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu alan üzerinden satışlarını gerçekleştirmekte olanlar B2B markalarını uluslararası markaların boyutlarına taşıyabilirken Zalando’nun hazır müşteri kitlesi sayesinde kolaylıkla satış yapabilme fırsatını da elde edebilmektedir.

B2B Alanında Zalando’da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Son dönemlerde pek çok B2B işletmenin Zalando’da satış yapmak istemesinin başlıca sebeplerinden biri bu alanda satış yapmanın sağlamış olduğu avantajlardır. Bu alanda satış yapmak isteyen B2B işletmelerin yararlanabilecekleri avantajlardan bazıları;

 • Zalando, Almanya kökenli bir e-ticaret pazaryeri alanı olduğundan bu alan üzerinden satış yapmak isteyen B2B işletmeler Almanya pazarına oldukça kolay biçimde ulaşmaktadır.
 • Zalando’da satış yapılabilecek olan pek çok değişik kategori yer almaktadır. Böylece ürün satışı gerçekleştirmek isteyen B2B markaların pek çok ürünü Zalando’da satmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Almanya’nın en yaygın pazaryeri alanlarından biri olan Zalando, Alman halkının güvenini kazanabilmeyi başarmıştır.
 • E-ticaret yöntemiyle internet üzerinden alışveriş yapmak Almanya’da oldukça yaygındır. Bu nedenle Zalando’da satış gerçekleştirmek B2B markaların oldukça geniş hedef kitlelerine ulaşabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.
 • Zalando’da ürün satışı yapmakta olan B2B işletmeler kampanyalara katılıp ürün satışlarını artırmaktadır.
 • Zalando, işletmeleri desteklemekte olan bir alan olduğundan genellikle B2B markayı ön plana çıkarabilmeyi kolaylaştırmaktadır.

Zalando’da satış yapmayı tercih etmenin B2B e-ticaret firmalarına sağlamış olduğu avantajlardan bazılarıdır. Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen B2B işletmeler bu alanda bir mağaza açtıktan sonra hizmet ve ürünlerini yükleyerek Almanya’da satışlarını yapmaya başlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B Alanında Zalando’da Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Zalando’da satış yapmanın pek çok avantajı olduğu gibi bazı durumlarda Zalando’da satış yapmanın dezavantajlı durumları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar;

 • Zalando’da satış yapmayı isteyen B2B markalar Almanya’da hizmet vereceğinden, ülke pazarını ve ülkeyi oldukça iyi bir şekilde tanımaları gerekmektedir.
 • Müşteri desteği ile alakalı konularda profesyonel anlamda hizmet vermeyi isteyenlerin Zalando’da satış yapabilmeleri için Almancayı bilmeleri gerekmektedir.
 • Zalando’da satış yapmakta olan pek çok B2B marka bulunduğundan satıcılar arasında rekabete neden olabilmektedir.
 • Zalando’da satış yapmayı isteyen B2B firmaların operasyonel süreçleri profesyonel biçimde yürütebilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda B2B markaların hizmet ve ürün satışı yapacak oldukları mağazaların puanları olumsuz etkilenecektir.

B2B Alanında Zalando’da Satış Nasıl Yapılır?

Zalando’da satış yapılabilmesi için ilk önce Zalando ortaklık programına katılmak gereklidir. 49 milyonun üzerinde müşteri kitlesine sahip olan bu alanda satış yapmayı istemekte olan B2B markaların mağaza açma süreçlerini Zalando Partners üzerinden yürütmeleri gerekmektedir. İlk olarak;

 • Zalando ortak programına girilmesi gerekir.
 • Ortak programa giriş yapıldıktan sonra Zalando satıcı başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra satıcı başvurusu yapılması gerekmektedir.
 • Yapılan başvurular Zalando tarafından değerlendirilerek B2B mağaza açma süreçleri hakkında başvuru sahiplerine bilgi verilmektedir.