B2B Alanında Insta Shop’a Olan İlgi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B Alanında Sosyal Medya Stratejilerini Güçlendirebilecek Olan Yöntemler
5 Aralık 2022
B2B E-ticarette Oturum Kaydı Nasıl Yapılmaktadır?
7 Aralık 2022

B2B Alanında Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi

Günümüz şartlarında bir projesi bulunan veya yeni iş kurmayı istemekte olan herkesin ilk önce şirket kurması gerekmektedir.  B2B alanında faaliyetlerini sürdürmeyi isteyenler de şirket kurmak istediklerinde çoğunlukla Türkiye’yi tercih ediyor olsalar da uluslararası bir firma olmayı isteyen ve hedefleri olan kişiler yurt dışında B2B alanında şirket kurmayı tercih etmektedir.

Yurt dışında şirket kurmayı istemekte olan B2B işletmeler genel olarak iş yapmak istedikleri ülkeye, faaliyet göstermek istedikleri sektöre karar vermeyi tercih etmektedir. Mesela teknoloji alanıyla alakalı faaliyetler yürütmeyi isteyen B2B işletmeler İrlanda, Slovenya ve Estonya gibi ülkelerde şirket kurmak isterlerken yurt dışında satış yapmayı isteyen işletmeler ise Japonya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde şirketlerini kumayı istemektedir.

B2B Alanında Avrupa’da Şirket Kurulması

Avrupa’nın ülke bakımından oldukça geniş bir kıta olduğu bilinmektedir. Avrupa’da tam 64 ülke yer almaktadır. Avrupa’da bulunan bu ülkelerin 50’si bağımsız ülkeler 8’i bağımlı ülkeler ve 6’sı da tanınmamış devletlerdir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Avrupa sağladığı imkânlar ve jeopolitik konumu açısından yurt dışında B2B alanında şirket kurmayı istenmekte olan işletmelerin en fazla tercih etmekte olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Bu kıtada şirketler hem döviz geliri elde edebilmekte hem de Avrupa birliği ülkelerinde faaliyet gösterebilmektedir. İtalya,  Fransa, Almanya, Slovenya, Yunanistan, Portekiz, Romanya, Slovakya, Polonya, İspanya, Hollanda, Macaristan, Malta, Lüksemburg, Letonya,  İrlanda, Danimarka, Kıbrıs, İsveç, Hırvatistan, Finlandiya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Avusturya Avrupa’da şirket kurmayı istemekte olan B2B işletmelerin tercih edebilecek olduğu Avrupa birliği ülkeleridir. Ayrıca Belarus,  Sırbistan, Norveç ve Finlandiya gibi pek çok gelişmiş olarak bilinen ülkelerde Avrupa’da yer almaktadır.

Bu ülkelerde faaliyetlerini yürütebilmeyi istemekte olan B2B işletmelerin Avrupa’da şirket kurmaları gerekmektedir.

B2B Alanında Avrupa’da En Kolay Şekilde Hangi Ülkede Şirket Kurulabilmektedir?

B2B alanında Avrupa’da şirket kurmayı isteyen B2B işletmeler şirket kurabilme süreçlerini en kolay şekilde yönetebilmeyi istemektedir. Bu sebeple B2B işletmeler Avrupa’da en kolay şekilde hangi ülkede şirket kurulabileceğinin araştırmalarını yapmaktadır.

Şirket kurma süreçleri göz önünde bulundurulduğu zaman Avrupa’da şirket kurmayı istemekte olan B2B işletmelerin en fazla Macaristan’a yöneldikleri görülmektedir. Bunun nedeni Macaristan’ın hem şirket kurabilme süreçleri açısından hem de sermaye açısından oldukça kolay bir şekilde şirket kuruluşu yapılabilmesine imkân tanıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

B2B Alanında Yurt Dışında Şirket Kurmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Yurt dışında B2B alanında şirket kurmayı istemekte olan işletmelerin en fazla etkilenmekte oldukları unsur, şirket kuracak oldukları ülkelerde avantajlı olabilecekleri durumlardır. Yurt dışında şirket kurulması B2B işletmelerin pek çok avantajlardan yaralanabilmelerini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

Yurt dışında şirket kurulmasının sağlamış olduğu bazı avantajlar;

  • Yurt dışında şirket kurularak B2B işletmelerin uluslararası bir marka haline getirebilinmesi mümkün olmaktadır.
  • B2B şirket kurulmuş olan ülkenin anlaşmalı bulunduğu ülkelerde de işler geliştirilebilmektedir.
  • Yurt dışında B2B alanında şirket kurmuş olan işletmeler döviz geliri elde edebilmektedir.
  • Avrupa’da şirket kurulabildiğinde Avrupa birliği ülkelerinde de yaşanabilinmektedir.
  • Avrupa’da B2B alanında şirketlerini kurmuş olan işletme sahipleri kalıcı ve geçici oturum izni alabilmeye hak kazanmaktadır.
  • Yurt dışında B2B alanında şirket kuran işletmeler belirli olan bazı vergileri ödemekten kaçınabilmektedir.
  • Yurt dışında B2B alanında şirket kurarak işletmelerin devletlerin teşviklerinden ve hibelerinden yararlanılabilinmesi mümkün olmaktadır.
  • B2B işletmelerin satmış oldukları hizmetlerini ve ürünlerini yurt dışında yer alan diğer işletmelere ulaştırabilmeleri mümkün olmaktadır.
  • Uygun fiyatlarla lojistik ve depolama süreçleri yönetilebilmektedir.

Avrupa’da ya da yurt dışında B2B alanında şirket kurmak istemekte olan işletmelerin yararlanabilecek oldukları bazı avantajlar bunlardır ancak bu avantajlar ülkeden ülkeye bazı değişiklikler gösterebilmektedir. Avrupa’da veya yurt dışında B2B alanında şirket kurarak avantajlı bir şekilde ticaret yapmayı isteyen işletmelerin bu ülkelere yönelerek şirket kurmaları mümkündür.