B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açmak
B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açmak
13 Mart 2023
B2B Sosyal Medya Yatırım Getirileri Nasıl Ölçülebilir
B2B Sosyal Medya Yatırım Getirileri Nasıl Ölçülebilir?
15 Mart 2023

B2B Alanında Youtube’da İçerik Hazırlama

B2B Alanında Youtube’da İçerik Hazırlama

Youtube, dünyanın en fazla kullanılmakta olan video paylaşım alanlarından biri olup, 2005 senesinde üç eski Paypal çalışanı tarafından kurulmuştur. Hem Google’dan sonra ikinci en büyük arama motoru olup hem de bir sosyal medya alanıdır. Son yıllarda youtube en popüler sosyal medya alanı haline gelmiştir. Pek çok içerik üreticisi ve B2B işletmeleri youtube üzerinden içerik üreterek gelir elde edebilmeyi amaçlamaktadır.

Youtube’da B2B işletmeler genel olarak diğer B2B işletmelerin dikkatini çekebilmek için farklı içerik fikirlerine odaklanabilmeyi amaçlamaktadır ve bu çerçevede B2B işletmeler Youtube içerik stratejileri geliştirebilmeyi istemektedir. Stratejiler ne kadar doğru bir biçimde geliştirilebilirse B2B işletmelerin başarı ihtimalleri o derece artış gösterebilmektedir.

Youtube’da içerik hazırlamak için B2B markalar bazı ipuçlarından faydalanmaktadır. Bu ipuçlarından bazıları;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Hedef Kitle Belirleme

Her alanda olduğu gibi sosyal medya alanı ve arama motoru olarak Youtube’da da en önemli unsurlardan biri hedef kitle belirlenmesidir. B2B markaların her biri belirli hedef kitlelere ulaşabilmek amacıyla içerik üretimi yapmaktadır. Bu sebeple youtube’da içerik hazırlamaya ve içerik stratejileri geliştirmeye başlamadan evvel öncelikle B2B işletmelerin hedef kitlelerini belirlemeleri gerekmektedir.

Youtube B2B işletmelerin hedef kitle belirleme süreçleri sonrasında, hedef kitlelerin ne tarz içerikler izlediklerini tespit etmeleri ve hedef kitle analizi yapmaları önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çünkü hedef kitlelerinin analizini yapmış olan B2B işletmeler hedef kitlelerini kolayca tanıyabileceği için hedef kitlelerine uygun olan içerikler üretebilmektedir.

Rakipleri Analiz Etme

Youtube’da içerik üretmekte olan B2B işletmelerin hedef kitlelere ulaşabilmek amacıyla içerik ürettikleri bilinmektedir. Bu sebeple içerik üretimi yapılmaya başlamadan içerik üreticilerinin ve B2B markaların aynı hedef kitlelere ulaşmak istedikleri rakiplerini tespit edebilmeleri gerekmektedir.

Rakiplerin bu kitleye ulaşabilmeleri için video kartları, içerik etiketleri, açıklamaları, başlıkları gibi pek çok konu ile ilgili analiz yapılması gerekmektedir. Ayrıca Youtube’da içerik üretmekte olan diğer B2B markaların zayıf ve güçlü yönleri belirlenerek markalar buna uygun stratejiler geliştirebilmektedir.

Güncelliği Koruma

Youtube içerik hazırlama süreçlerinde her ne kadar öncelik B2B markayı tanıtmak veya para kazanmak olsa bile bu alanda en önemli unsurların başında güncellik bulunmaktadır. Youtube gibi bir sosyal medya alanında güncelliğini koruyabilen B2B işletmeler hızla başarı gösterebilmektedir.

Bu sebeple Youtube’da içerik üretimi yapılırken o dönemin güncel konularından yararlanılabilmektedir. Güncel konulardan birini seçerek youtube kanalı bulunan B2B işletmelerin kanalın akışına göre youtube içerik fikri yaratarak hedef kitlenin ilgisini çekebilecek içerikler üretebilmeleri mümkündür.

Farklı İçerik Fikirlerine Hayır Dememe

Youtube içerik hazırlama süreçlerinde güncelliği koruyabilmek kadar youtube kanalında bulunan videoları çeşitlendirebilmekte oldukça önemli bir unsurdur. Bir youtube kanalında farklı türlerde ne kadar çok içerik türleri bulunur ise kanalın hedef kitlesi de bir o kadar hızlı bir biçimde gelişim gösterebilmektedir. Bu durum, kanalın hızlıca büyümesine yardımcı olabilmektedir.

Bu sebeple youtube içerik hazırlama süreçlerinde B2B markaların hedef kitlelerine en uygun içerik türlerine kanallarında yer vermeleri ve farklı içerik konularını takip etmeleri gerekmektedir. Bu şekilde youtube içerikleri daha kolay ilgi çekebilmekte ve kanalın büyümesine yardımcı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

En Çok İzlenen Youtube Videolarına Odaklanma

Youtube’da bazı hedef kitlelerin sürekli olarak izlemekte oldukları bazı videolar yer almaktadır. Bu nedenle hedef kitlelerin en fazla izlemekte oldukları içeriklerin tespit edilerek bu içeriklere uygun olan içeriklerin üretilmesine önem verilmesi youtube kanalının daha kolay ve daha hızlı bir biçimde büyümesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle B2B işletmelerin diğer B2B işletmelerin en fazla izledikleri içerikleri tespit ederek içerik üretmeleri gerekmektedir.

Potansiyelliği Koruma

Youtube içerik fikirleri incelenip, içerik stratejileri geliştirildikten sonra önem verilmesi gerekli olan önemli bir başka unsur da profesyonellik olarak bilinmektedir. Genel olarak Youtube’dan içerik izlemek isteyen B2B işletmelerin bir youtube kanalına abone olarak abone oldukları kanalın videolarını sürekli takip edebilmeleri için karşılarında oldukça profesyonel bir duruşla karşılaşabilmeyi istemektedir.