B2B İçin Eşsiz 5 Strateji
28 Mart 2022
B2B Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri
29 Mart 2022

B2B Alanında Ürünleri Öne Çıkarma Stratejileri

B2B Alanında Ürünleri Öne Çıkarma Stratejileri

B2B alanında hizmet ve ürünlerin çevrimiçi yöntemlerle tüketicilere ulaştırılması sağlanmaktadır. Bu alanda en önemli unsurlardan biri ürünlerin kullanıcıların beklentilerini karşılayabilmesi olarak bilinmektedir. Bu beklentilerin karşılanmasında bilinmekte olan en önemli ve etkili ipuçları ürünlerin faydalarının ve özelliklerinin müşterilere doğru yollar ile aktarılabilmesidir. Ürünlerin faydaları, ürün satın alındığı zaman, kişilere sağlamış olduğu yararlardan, hangi ihtiyacı ve hangi özelliği karşılayacağı gibi bilgiler içeriyor olmasıdır. Ürün özellikleri ise; bir ürünün bedenini, içeriğini, rengini, genişliğini ve uzunluğunu içermektedir.

B2B Alanında Ürün Özelliklerini Öne Çıkarmanın Avantajları

B2B alanında tüketicilerin satın almaya yönelik kararlarını etkilemeyi sağlayarak onları satın almaya yönlendirebilecek olan en önemli güç, hizmet ve ürünlerdir. Hizmet ve ürünlerin tüketicilere sağlayabilecek oldukları yararları ve özelliklerini öne çıkarabilmek B2B alanında birçok avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Hizmet ve ürünlerin özellikleri bir sosyal kanıt olarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde müşteriler satın almaya daha kolay bir şekilde ikna edilebilmektedir.
 • B2B alanında ürünün faydalarının ve özelliklerinin öne çıkarılması ile tüketicilerin o ürünü sepete atması sağlanabilmektedir.
 • Etkili şekillerde ürün sayfaları oluşturularak sitelere gelmekte olan organik trafikler, geri dönüşümler ve etkileşimler artırılabilmektedir.
 • Pazarlama süreçlerinde ürün özelliği yöntemlerinden yararlanılarak, tüketicilerin ürünleri doğru olarak tanıyabilmeleri sağlanmaktadır. Böylece pazarlama çalışmalarında hedeflenmekte olan performansa ulaşabilmek daha kolay olmaktadır.
 • Detaylı olarak ürünlerin özelliklerine, kullanıcıların bu ürünleri neden almaları gerektiğine ve kullanıcılara sunulmakta olan faydalara yer verilerek ürünlerin satılabilmesi sağlanmaktadır.
 • Ürünler öne çıkarılarak markalara sadık müşteriler kazandırılabilmektedir.

B2B Alanında Ürünleri Öne Çıkarma Stratejileri

B2B alanında ürünleri öne çıkarmanın bazı yolları yer almaktadır. Bu yollardan bazıları:

Ürün Başlığına ve Detaylı Ürün Açıklamalarına Yer Vermek

B2B alanında ürünler öne çıkartılırken faydalanılabilecek olan öncelikli stratejilerden biri ürün başlığına ve detaylı ürün açıklamalarına yer vermektir. B2B alanında ticaret yapmakta olan firmaların bilinen en önemli eksiklerinden biri de ürün detaylarına gerektiği kadar yer verilmemesidir. Ürün faydaları ve ürün özellikleri gibi konuların satışlara olumlu bir şekilde yansıtılabilmesi için ürün açıklamaları ve ürün başlıkları alanlarının tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.  Bu aşamada B2B siteleri, tüketicilerin çevrimiçi olarak gezindikleri bir mağaza gibi düşünülmesi gerekmektedir. Müşterilerin ürünler hakkındaki merak ettikleri tüm sorular ile alakalı cevaplara, ilgili alanlar üzerinden ulaşabilmeleri gerekmektedir.

B2B alanında ürünlerin açıklamalarına detaylı bir şekilde yer verilmesi oldukça önemli unsurlardan biri olarak bilinmektedir. Detaylı olarak yapılmış olan ürün açıklamaları ürünü müşteriler gözünde somutlaştırabilmekte ve tüketicilerin satın alma ile ilgili kararlarını etkileyebilmektedir. Ayrıca ürün açıklamaları sayesinde siteleri arama motorlarında öne çıkarabilmek mümkün olmaktadır.

İlgi Çekici Ürün Görsellerine Yer Vermek

B2B alanında ürünleri öne çıkarabilmenin en iyi yöntemlerinden bir diğeri de ürün görsellerinden yararlanmaktır. Ürünlerin özelliklerinin görselleştirilebilmesi, müşterilerin ilgilerini çekebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. İlgi çekici ürün görsellerine yer verme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar:

 • Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü çekimler yapılabilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Farklı açılardan görsellere yer verilmesi gerekmektedir.
 • Gerçek ürün fotoğraflarına yer vermeye dikkat edilmelidir.
 • Farklı renk seçeneklerini görsellerle belirtilmeye özen gösterilmelidir.
 • Ürünün faydalarını öne çıkarabilecek 360 derece çekimler yapılmalıdır.
 • Stok görsellerine yer verilmemesidir.

Ürün Odaklı Videolara Yer Vermek

B2B alanında da ürün videoları, düz metinlerle karşılaştırıldığında arama motorlarında üst sıralarda çıkmakta olup, daha yüksek tıklanma oranları sağlayabilmektedir. Bu sebeple ürün açıklamalarının ve görsellerinin yanı sıra ürün videolarıyla desteklenmesi önemli unsurlardan biridir. Ürün faydaları ve özellikleri ile alakalı yüksek çözünürlüklü, ürün odaklı ve kısa süreli videolar çekilerek aranılan bilgiler kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırılabilmektedir. Bu şekilde sitede geçirilen süreyi de artmış olmak mümkündür.