B2B Alanında E-ihracat Gümrük İşlemleriyle Alakalı Bilinmesi Gereken Unsurlar
15 Kasım 2022
B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
17 Kasım 2022

B2B Alanında Türkiye’den Almanya’ya Kargo Nasıl Gönderilmektedir?

Almanya’ya-Kargo-Gönderim-Fiyatları-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler

Almanya, Türkiye’nin en fazla ihracat yapmış olduğu ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Türkiye’den Almanya’ya B2B e-ihracat ve ihracat yapmakta olan işletmeler hizmet ve ürünlerini Almanya’ya gönderirlerken kargo ücretlerini oldukça önemsemektedir. Çünkü B2B işletmeler Türkiye’den Almanya’ya kargo gönderme ücretlerini göz önünde bulundurarak hareket etmekte ve kargo gönderim ücretlerini en doğru biçimde hesaplayarak karlılıklarını artırabilmektedirler.

Almanya’ya kargo göndermeyi isteyen B2B işletmeler genel olarak farklı kargo firmalarıyla çalışmayı tercih etmektedir. Çünkü bu süreçte B2B işletmelerin çalışabilecek oldukları pek çok kargo firması bulunmaktadır. Ancak bu firmalar arasından işletmelerin en doğru firmayı tercih ederek çalışmaları, kargo gönderim süreçlerini azaltabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında E-ihracat Gümrük İşlemleriyle Alakalı Bilinmesi Gereken Unsurlar

Almanya’ya Kargo Göndermek İçin Firma Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Türkiye’den Almanya’ya kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerinin kargo firmalarını en iyi biçimde seçmeleri gerekmektedir. Kargo firmaları bazı markalara vermiş oldukları hizmetlerle, markaların bazı avantajlardan yararlanmalarını sağlarlarken bazı kargo firmaları da markaların dezavantajlarla karşılaşabilmelerine neden olabilmektedir. bu sebeple B2B firmaları Almanya’ya kargo göndermek istediğinde çalışmak istedikleri kargo firmasına karar verirken bazı unsurları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu unsurlardan bazıları;

  • B2B markaların ilk önce göz önünde bulundurmaları gerekli olan unsurların başında kargo firmalarının güvenilir olması yer almaktadır. Çünkü kargo firmasının güvenilir olması markaların lojistik süreçlerinin hızlı işlemesine en büyük etkenlerdendir.
  • Çalışılacak kargo firması seçilirken önem verilmesi gereken diğer unsurlardan biri de kargo firmasının çalışmakta olduğu diğer firmalar olarak bilinmektedir. Çünkü kargo firmasının çalıştığı ne kadar çok firma bulunuyorsa verdiği hizmetlerde o derecede profesyonel olmaktadır.
  • B2B markaların Almanya’ya kargo gönderirken dikkat etmeleri gereken bir başka unsurda kargo gönderim ücretleridir. Gönderilen kargo yurtdışına gönderilecek olduğunda nakliye süreçleri normalden daha uzun süreceği için farklı nakliye türlerinden yararlanılmaktadır. Bu durum da kargo gönderme ücretlerinin artmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple B2B işletmelerin çalışacakları kargo firmalarını belirlerken gönderim ücretlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Almanya’ya kargo göndermek isteyen B2b işletmelerin göz önünde bulundurmaları gereken bir başka önemli unsurda Almanya’ya kargo gönderim süresinin ne kadar süreceği konusudur. Her kargo firmasının Almanya’ya kargo ulaştırma süreleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu durumda B2B işletmelerinin çalışacak olduğu kargo firmasının tahmini teslimat süresini bilmesi gerekmektedir.
  • Pek çok kargo firması Almanya’ya kargo göndermeyi isteyen B2B işletmeleri için sigortalı kargo gönderim hizmeti sunmaktadır ancak bu hizmete ayak uydurmayan kargo firmalarının da olduğu bilinmektedir. Bu sebeple B2b işletmelerin Almanya’ya kargo gönderimi yapacağı zaman kargo firması seçerken hizmetlerinin arasında sigortalı kargo gönderim hizmeti bulunup bulunmadığına dikkat etmeleri ve sigortalı kargo gönderimi yapan firmalar ile çalışmaya özen göstermeleri gerekmektedir.
  • B2B işletmelerin Almanya’ya kargo gönderimi yaparken dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur da kapıda ödeme seçeneği bulunup bulunmadığı konusudur. Çünkü günümüzde e-ihracat siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih eden tüketici işletmelerin büyük bir kısmının kapıda ödeme seçeneği tercih ettiği bilinmektedir.
  • Kargo firmasının sunmakta olduğu hizmetlerinin arasında bulunan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi işlemlerinin firma tarafından yapılıyor olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

B2B işletmelerinin çalışacakları kargo firmasını tercih ederken bu unsurlara dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Ancak bu şekilde en doğru kargo firmasını seçerek, hizmet ve ürünlerinin en profesyonel şekilde yurtdışına gönderilmesini sağlayabilmeleri gerçekleşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-Ticarette Kar ve Zarar Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Almanya’ya Kargo Gönderim Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’ya kargo gönderim fiyatları, kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin çalışmış oldukları kargo firmalarına göre değişikler gösterebilmektedir. Bu nedenle B2B işletmeler Almanya’ya kargo göndermek istediklerinde genellikle kargo fiyatlarını inceleyerek hareket etmeyi tercih etmektedirler. Almanya’ya gönderilmek istenen kargo ücretleri firmalara göre değişiklik göstermenin yanı sıra ürünlerin desilerine göre de farklılık göstermektedir.

Almanya’ya 0 ile 5 desi arasındaki ürünler için kargo ücretleri 100 ile 250 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. 5 ile 10 desi arasındaki ürünler için kargo ücretleri 250 ile 550 TL arasında değişebilmektedir.