Rekabet Analizi Nedir ve B2B Firmaları İçin Önemi Nedir?
22 Temmuz 2022
B2B Alanında Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılabilmektedir?
24 Temmuz 2022

B2B Alanında Tüketicilerin Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

B2B Alanında Tüketicilerin Satın Alma Kararlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

B2B alanında internet üzerinden hizmet ve ürün satın almayı isteyen tüketiciler çevrimiçi satın alma süreçlerinden geçmektedir. Tüketiciler bu süreçlerde güvenilir gördükleri B2B firmalardan alışveriş yapmayı tercih ederken, güvenilir görmedikleri web sitelerinden ise uzak durmaktadır. Bu nedenle müşterileri kaçırmak istemeyen B2B firmaları tüketicilerin satın alma ile ilgili kararlarını etkilemekte olan faktörleri göz önünde bulundurmaya özen göstererek hareket etmeleri gerekmektedir. Böylece firmalar tüketicileri etkileyebilerek satışlarını artırabilmektedir. B2B alanında tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerden bazıları;

Web Site Tasarımları

B2B alanında tüketicilerin satın alama ile ilgili davranışlarına etki etmekte olan faktörlerden biri web site tasarımlarıdır. Yapılan araştırmalara göre B2B alanında tüketiciler alışveriş yapmak için kendilerine güven hissi veren web sitelerini daha çok tercih etmektedir. Bu nedenle B2B firmalarının kurumsal kimliği ön plana çıkarması ve profesyonel bir biçimde tasarlamaya da önem vermesi gerekmektedir. Ayrıca firmaların kullanıcı deneyimlerini ön planda tutabilmeye özen göstermesi gerekmektedir. Böylece tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilmeleri ve satışlarını artırabilmeleri mümkün olabilmektedir. Bu nedenle B2B firmaların web site tasarımlarını yaparken müşterileri önemseyerek hareket etmeye ve kullanıcı deneyimlerini ön planda tutarak web sitesi tasarlamaları gerekmektedir.

Web Site Tasarımlarında Doğru Renk Seçimi Yapmak

B2B alanında tüketicilerin satın alma kararlarını etkileme süreçlerinde web site tasarımlarında doğru renk seçimi yapmak bulunmaktadır. Doğru renk seçimleri sayesinde tüketicilerin değişik duygular hissedebilmeleri sağlanarak, satın alma ile alakalı karlarını değiştirebilmek mümkün olmaktadır.

Web Site Hızlarına Dikkat Etmek

Günümüz şartlarında internet üzerinden alış veriş yapmayı seçen kişiler B2B web sitelerini ziyaret ettikleri zaman alışverişlerini hızlı bir şekilde gezerek tamamlamak istemektedir. Tüketiciler genel olarak site yükleme hızları 2 veya 3 saniye olan web sitelerinden alışveriş yaparken, web site yükleme hızları 5 saniye üzerindeki web sitelerini hemen terk etmektedir. Bu nedenle B2B web siteleri kurulurken önem verilmesi gereken en önemli unsurlardan biri site hızıdır.

Kargo ve Teslimat Süreçlerini Yönetmek

B2B alanında tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemekte olan süreçlerden biri de kargo ve teslimat süreçleridir. Web siteleri üzerinden alışverişlerini tamamlayan tüketici firmalar satın almış oldukları hizmetlere ve ürünlere sorunsuz ve hızlı bir biçimde ulaşmayı istemektedir. Bu sebeple B2B firmaların kargo ve teslimat ile ilgili süreçleri en profesyonel biçimde yürütmeleri gerekmektedir. Ayrıca B2B firmalarının müşterilerini memnun edebilecek teslimat yöntemleri sunabilmeleri gerekmektedir. Genellikle tüketicilerin tercih etmekte olduğu ve satın alma kararlarını olumlu etkileyebilen teslimat yöntemlerinden bazıları;

  • Aynı gün içerisinde teslimat,
  • Hızlı teslimat,
  • 24 saat içerisinde kapıda,
  • Adrese teslimat,

Müşterilerini memnun edebilmeyi isteyen B2B firmaları bu teslimat yöntemlerini kullanarak kargo ve teslimat süreçlerini profesyonel biçimde yönetebilmektedir.

Müşteri Memnuniyetine Önem Vermek

B2B alanında müşteri memnuniyeti,  müşterilerin satın alma kararlarını etkilemekte olan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. B2B web siteleri üzerinden alışveriş yapmakta olan tüketiciler,  genel olarak memnun kalmış oldukları firmaların hizmet ve ürünlerini satın almakta olup, memnun kaldıkları web sitelerini çevrelerindeki kişilere de önermektedir.

Pek çok alanda olduğu gibi, b2B pazarlama alanında da müşterilerin detaylı analizlerini yapmak, müşterilerin ihtiyaçlarını belirleyerek başarılı planlama oluşturmayı sağlayabilmektedir.Müşteri ne derecede iyi tanınırsa, oluşturulacak öneri ve teklifler de o derce müşterilerin ilgisini çekebilmektedir.. Bu sayede daha sonraki aşamalarda kullanılacak olan web sitesi, sosyal medya kanalları ya da e-ticaret modelinin birbirleriyle etkileşimlerini, müşterilerin değerleri çerçevesinde daha iyi belirleyebilmek mümkündür.

B2B alanında müşteri memnuniyeti ile alakalı olarak müşteri memnuniyetini artırabilmeyi isteyen B2B firmaların hizmet ve ürün fiyatlarını, kargo ve teslimat yöntemlerini ve sipariş yönetimlerini oldukça önemsemeleri gerekmektedir. Bu unsurları önemseyen B2B firmalar kolaylıkla müşteri memnuniyeti kazanabilirken aynı zamanda satışlarını da artırabilmektedir.