B2B Alanında Pinterest Pazarlamasını İyileştirebilecek Taktikler Nelerdir?
B2B Alanında Pinterest Pazarlamasını İyileştirebilecek Taktikler Nelerdir?
23 Ocak 2023
B2B Alanında E-ihracat Yaparken Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?
B2B Alanında E-ihracat Yaparken Bulgaristan’a Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?
25 Ocak 2023

B2B Alanında Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Trendyol SEO Çalışmalarında Önemli Unsurlar

B2B e-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden ürün satışı gerçekleştirmek isteyen B2B markaların e-ticaret siteleri dışında da satış yapabilecek oldukları alanlardan biri de Trendyol’dur. Trendyol, e-ticaret pazaryeri mantığıyla çalışmakta olan bir alandır. B2B işletmeler bu alanda mağaza açabilmek için başvuruda bulunmakta ve ardından başvurularının kabul edilmesi halinde Trendyol üzerinden satışlarını gerçekleştirebilmektedir. Trendyol’da pek çok  B2B marka satış gerçekleştirdiği için, rekabetin oldukça yüksek olduğu bir alan olarak bilinmektedir.

Genel olarak Trendyol’da ön plana çıkabilmeyi isteyen B2B işletmeler bu amaçla belirli çalışmalar yürütmektedirler. B2B e-ticaret sitelerinden SEO çalışmaları yapmakta olan markalar Trendyol SEO çalışmalarıyla da Trendyol arama sonuçlarında ön planda olabilmeyi amaçlamaktadır. Trendyol SEO çalışmalarını en doğru biçimde yapabilen B2B markalar hem daha fazla satış yapabilmekte, hem marka bilinirliklerini artırmakta, hem de hedef kitlelerine ulaşma imkânına sahip olabilmektedir.

Trendyol’da ön plana çıkabilmeyi amaçlayan B2B firmaların Trendyol SEO teknikleri hakkında bilmeleri gereken önemli detaylar yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Trendyol SEO Ne Demektir?

B2B alanında Trendyol SEO çalışmaları, hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarabilmeyi isteyen B2B markaların yapmış oldukları çalışmaların tümüne verilmekte olan addır. Genel olarak Google’a yönelik olarak yapılmakta olan SEO çalışmalarından bazı özellikleri açısından ayrılmaktadır. Bunun sebebi Trendyol’un değişik bir algoritmasının olmasıdır.

Trendyol SEO tekniklerini kullanmayı tercih ederek çok daha fazla kişiye ulaşabilmeyi isteyen B2B markaların Trendyol algoritmasına karşı bazı stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir. Ancak bu stratejileri profesyonel bir biçimde geliştirebilen B2B markalar daha çok verim elde etme şansına sahip olabilmektedir.

B2B Alanında Trendyol SEO Tekniğinin Önemli Olmasının Sebepleri

Trendyol’da satış yapmayı tercih eden tüm B2B markaların önem vermeleri gereken Trendyol SEO teknikleri, sağlamış olduğu avantajlar açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

 • Trendyol’da bir mağaza nasıl ön plana çıkarılabilir sorusunun cevabını arayan B2B işletmeler SEO tekniklerinden yararlanarak mağazalarını ön plana çıkarabilmektedirler.
 • Trendyol’da B2B mağazalar ön plana çıkarılarak marka bilinirliği artırılabilinmektedir.
 • Trendyol SEO stratejileri ile rakiplerle daha kolay bir biçimde rekabet edilebilmektedir.
 • Hizmet ve ürünler doğru hedef kitleye ulaştırılarak daha fazla satış yapılmasına imkân tanımaktadır.
 • Trendyol SEO stratejisi ile işletmelerin değişik ürünleri de görmelerine yardımcı olunabilmektedir.
 • Trendyol SEO teknikleri ile B2B e-ticaret sitelerine trafik çekilebilmektedir.

Trendyol SEO tekniklerinin B2B markalara başlıca avantajlarından bazılarıdır. Bu avantajlardan faydalanabilmek isteyen B2B işletmeler Trendyol’da SEO çalışmaları yaparak amaçlarına ulaşabilmektedir.

B2B Alanında Trendyol SEO Çalışmalarında Önemli Unsurlar

B2B alanında Trendyol SEO çalışma sonuçlarından verim alınabilmesi için açıklamadan fiyatlara, görsellerden ürün başlıklarına kadar pek çok unsura dikkat edilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

 • Trendyol ürün başlığı,
 • Ürün açıklaması,
 • Ürün görseli,
 • Ürün fiyatları,
 • Kargo süreçleri,
 • Stok sayıları,
 • Müşteri soruları,
 • Satıcı puanları,

Gibi önemli unsurlar SEO çalışmalarında önemli metriklerdendir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ürün başlıklarına önem verilmesi

Trendyol SEO çalışmaları ile rakiplerin önüne geçerek satışlarını artırmak isteyen B2B işletmelerin önem vermeleri gereken ilk unsur ürün başlıklarıdır. Ürün başlıkları SEO çalışmaları ile ne kadar uyumlu olabilirse ürünler Trendyol aramalarında hızlı bir biçimde ön plana çıkabilmektedir. Bu nedenle ürün başlıkları belirlenirken öncelikle anahtar kelime araştırması gerekmektedir.

Ürün açıklamalarına önem verilmesi

Trendyol mağazayı öne çıkarma çalışmaları yapılırken SEO çalışmalarına önem veren B2B satıcıların mutlaka ürün açıklamalarına da önem vermeleri gerekmektedir. Ürün başlıklarında da anahtar kelime kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürünlere ait özelliklerin ürün açıklamalarında tanıtılması da oldukça önemli unsurlardandır.

Ürün görsellerine önem verilmesi

Trendyol algoritması genel olarak kullanıcılara değer yaratabilecek ürünleri ön plana çıkarabilmeye yönelik olarak çalışmaktadır. Bu sebeple B2B markaların ürün yüklemelerini gerçekleştirirlerken kullanacakları ürün görsellerine de önem vermelidirler. Doğal görünüme sahip yüksek çözünürlüklü görseller yüklenmesi oldukça önemlidir.