İspanya’ya B2B E-ihracat Yöntemiyle Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
19 Ekim 2022
Ukrayna’ya B2B E-ihracat Yöntemi ile Nasıl Ürün Satılabilir?
21 Ekim 2022

B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?

B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin İsviçre’de Şirket Ne Şekilde Kurulmaktadır?

Ticari faaliyetler yürütmeyi istemekte olan B2B işletmelerin ilk önce şirket kuruluşu yapması gerekmektedir. Şirket kuruluşu yapmayı düşünenlerin büyük bir kısmı Türkiye’de şirket kurmayı gerçekleştirmekteyken bir kısmı da şirketlerinin kuruluşunu yurtdışında yapmaktadır. Yurtdışında şirket kurmayı isteyen B2B işletmelerin pek çok avantajlardan faydalanmasını sağlamaktadır. Yurtdışında şirket kurmak isteyenlerinde genel olarak şirket kurmak için Avrupa ülkelerine yöneldikleri bilinmektedir.

İsviçre, Fransa, İngiltere, Almanya gibi Avrupa ülkeleri şirket kurmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkelerden bazılarıdır. Bu ülkeler arasından şirket kurmak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri ülkelerden biri de İsviçre’dir. İsviçre’de şirket kurmanın işletmelere bazı avantajlar sağladığı da bilinmektedir.

İsviçre Hakkında Bilinmesi Gereken Özellikler

İsviçre veya diğer bilinen adıyla İsviçre Konfederasyonu Avrupa’nın bilinen en merkezi ülkeleri arasında yer almaktadır. Güney, Orta ve Batı Avrupa’nın birleşim noktalarında yer almakta olan İsviçre’nin nüfusu ise 8,63 milyon civarındadır.

İsviçre’nin komşuları Avrupa’nın en büyük ülkeleri olan Avusturya, İtalya, Fransa, Almanya ve Lihtenştayn’dır. İsviçre’de B2B alanında şirket kuran işletmeler, ülkenin jeopolitik konumu açısından Avrupa’nın pek çok ülkesine de hizmet ve ürün satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

İsviçre’deB2B alanında şirket kurarak Avrupa’da faaliyet göstermeyi isteyen işletmelerin bu ülkede şirket kurmadan önce bilmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

İsviçre’deki Şirket Türleri Hangileridir?

Faliyetlerini Avrupa’da sürdürmek amacıyla İsviçre’de şirket kurmak isteyen B2B işletmelerin tercih edebilecek olduğu pek çok şirket türü yer almaktadır. Limited ve Anonim şirketleri genellikle ülkede şirket kurmak isteyenlerin tercih ettiği şirket türleri olsa da başka şirket türleri de bulunmaktadır. Bu şirket türlerinden bazıları;

  • Şahıs şirketleri,
  • Sınırlı ortaklık şirketleri,
  • Limited anonim şirketleri,
  • Genel ortaklık şirketleri,
  • Kooperatif,
  • Sınırlı sorumlu şirketler,

Şirket türleri İsviçre’de B2B şirket kurmayı isteyenlerin hakkında bilgi sahibi olması gereken şirket türleri arasında yer almaktadır.

Şahıs Şirketi

İsviçre’de şirket kurmak isteyenlerin limited ve anonim şirketlerinden sonra en fazla kurmayı tercih ettikleri şirket türlerinin başında bulunmaktadır. Bir kişinin kurabilecek olduğu şahıs şirket türünü, genel olarak küçük ölçekli işletmeler kurmayı istemektedir. Bu şirket türleri bireylerin sorumluluğunda bulunmaktadır.

Sınırlı Ortaklık Şirketi

Sınırlı ortaklık şirketi, İsviçre’deki şirket türlerinden biri olup, bu şirket türü çok fazla tercih edilmeyen şirket türlerindendir. Çünkü bu şirket türünde, genel olarak şirket çok ortaklı bir yapıda kurulmaktadır ancak bir ortak tam yetki sahibi iken diğer tüm ortakların yetkileri sınırlandırılmaktadır.

Limited Anonim Şirketi

Limited Anonim şirket türü, İsviçre’de kurulabilecek olan bir başka şirket türü olarak bilinmektedir. Limited Anonim şirketler tüzel bir kişiliğe sahip olup, bu tür şirketlerde hissedarların veya yöneticilerin bir tanesinin İsviçre’de yaşıyor olması gerekmektedir. Limited Anonim şirketi kurmak isteyenlerin yüz bin CHF sermayelerinin olması ve bu sermayenin de %20’sini peşin ödemleri gerekmektedir.

Genel Ortaklık Şirketi

Genel ortaklık şirketi, İsviçre’deki şirket türleri arasında bulunmakta olup, bu şirket türü şahıs şirketi ile ortak özelliklere sahip şirket türü olarak bilinmektedir. Ancak bu şirket türünde şahıs şirketlerinden farklı olarak işletme sahibi yalnızca bir kişi olamamaktadır. Yani işletme sahipliği birden çok kişide bulunmaktadır. Genel ortaklık şirketlerinin tüzel kişilikleri yer almamaktadır.

Kooperatif

Kooperatif, sosyal şirket modellerinden biri olarak bilinmektedir. Kooperatiflerde şeffaflık oldukça ön plandadır. Kooperatif kurmak için bir sermayeye ihtiyaç olmayıp, yönetim kurulu üyesi ve yedi ortak bulunarak açılabilen bir şirket türüdür.

İsviçre’de şirket kurmak isteyenlerin kurabilecekleri başlıca şirket türleri bunlardır. İsviçre’de şirket kurabilmek için bu şirket türleri daha detaylı araştırılarak kişilerin kendilerine en uygun şirket türüne karar vererek şirket kuruluşlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin İsviçre’de Şirket Kurmanın Avantajları

  • İsviçre’de şirket kurularak yurtdışı hibe ve teşviklerinden yararlanılabilinmektedir.
  • Çok fazla sermayenin bulunmasına gerek yoktur.
  • Markanın uluslararası bir düzeye taşınmasını sağlamaktadır.
  • Döviz geliri elde edilmesini sağlamaktadır.