B2B Alanında E-ihracat Yapılırken İngiltere’ye Kargo Nasıl Gönderilir?
8 Aralık 2022
B2B E-ticarette Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir
B2B E-ticarette Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir?
10 Aralık 2022

B2B Alanında Sosyal Ticaret Nedir ve Nasıl Güçlendirilebilir?

B2B-Alanında-Sosyal-Ticaret-Nedir-ve-Nasıl-Güçlendirilebilir

Sosyal ticaret, günümüz koşullarının dijital dünyasında oldukça sık bir şekilde başvurulmakta olan satış yöntemi olarak bilinmektedir. B2B şirketlerde, hizmetlerini ve ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilmek, dijitalin her alanında var olabilmek amacıyla sosyal medya alanlarını sıklıkla kullanmayı tercih etmektedir.

Sosyal Ticaret Ne Demektir?

Facebook, Instagram  ve Twitter gibi sosyal ağlarda yapılmakta olan satışlara sosyal ticaret denilmektedir. Sosyal ticaret, e-ticaret işlemlerinin yapılabilmesi için sosyal ağların kullanılmasının tercih edilmesine denilmektedir. Sosyal ticaret çeşitleri denildiğinde; çekilişler, indirimler, promosyonlar, kişiselleştirilmiş olan satın alma seçenekleri ve video ticareti örnek olarak gösterilebilmektedir.B2B e-ticaret alanında sosyal ticaret denildiğinde, e-ticaretin bir parçası olduğu bilinmektedir. Her ikisi de çevrimiçi ürün satışlarını kapsamakta olup, pazarlama çalışmaları da birbirlerine çok benzer özelliklerdedir.

B2B E-ticaret ile Sosyal Ticaret Arasında Nasıl Bir İlişki Bulunur?

Sosyal ticaret, Sosyal medya alanlarının etkileşimlerini ve çevrimiçi alışverişlerin kolaylığını birleştirmekte olan bir E-ticaret alt kümesi olarak bilinmektedir. Sosyal ticaret, sosyal medyayı bir pazarlama kanalı biçiminde kullanmasının yanında, sosyal ticaret yapmakta olan bir perakendeci, sosyal medya alanında eksiksiz alışveriş deneyimi yaratabilmektedir.

Bir sosyal ticaret taktiği, bir B2B e-ticaret taktiği ile temelde aynı ilkelerin birçoğunu izliyor olsa da bilinmesi gereken önemli bir ayrım yer almaktadır. Sosyal ticaret modelinde, satış noktaları tamamı ile bir sosyal medya alanında gerçekleşmektedir. B2B e-ticaret yönteminde ise güvenilir bir altyapı ve kargo seçenekleri ile güvenli ödeme eşliğinde 7 gün 24 saat alışveriş yapılabilmektedir.

B2B E-ticarette Sosyal Medya Alanları Üzerinden Ticaret Nasıl Yapılabilir?

Günümüz koşullarında tüm sosyal medya alanları üzerinden satış ve pazarlama yapabilmek mümkün bir hale gelmiştir. Anacak burada en önemli unsur, hizmet ve ürünlere uygun olan en doğru sosyal medya alanını bulabilmektir. B2B Şirketlerin birçoğu sosyal medya alanlarının hepsinde var olabilmeyi istemek yerine yalnızca bir sosyal medya alanında istikrarlı ve başarılı olabilmeyi isteyebilmektedirler. Bazı hizmet ve ürün veya şirket türleriyle tüm sosyal medya alanlarında var olarak daha geniş kitlelere ulaşabilmeyi hedefleyen B2B şirketler de yer almaktadır. Sosyal ticaret yapabilmek için en fazla tercih edilmekte olan sosyal medya alanlarından bazıları;

  • Facebook Mağazaları

B2B e-ticarette Facebook işletme sayfaları, sosyal ticaret yapabilmek amacıyla sıkça kullanımı tercih edilen sayfalardır. Facebook mağazaları, satılmakta olan ürünlere göre özelleştirebilmeyi ve facebook reklamları sayesinde müşterilere ulaşabilmeyi mümkün hale getirebilmektedir. Facebook mağazaları; facebook sayfalarından, Instagram profillerinden, Instagram reklamlarından, ya da alışveriş yapılabilir gönderilerden ve hikâyelerden etkileşimleri artırabilmeyi sağlamaktadır. Ayrıca facebook mağazalarının daha etkin bir biçimde kullanılabilmesi için bir test mağazası oluşturabilmek de mümkündür. Burada ürünler eklenebilmekte, sipariş yönetimi yapılabilmekte ve müşteri deneyimleri test edilebilmektedir.

  • Instagram Mağazaları

Kişilerin ortalama %60’ı Instagram üzerinden yeni ürünler keşfedebilmektedir. Keşfedilmesi istenen ürünlerin bunların arasında yer alması gerekmektedir. Instagram shopping özelliği, kullanıcıların videolarda ve fotoğraflarda yer almakta olan ürünleri uygulamadaki herhangi bir yerden satın alabilmelerine imkân tanımaktadır. B2B İşletmelere ait profiller, özelleştirilerek bir vitrin sayfası oluşturulabilmekte ve bu satılık ürünlerden oluşturulmuş bir koleksiyon olarak işlev görebilmektedir. Her bir ürün, ayrıntılı bir açıklama, medya ve fiyatlandırma içeren kendi ayrıntı sayfasına sahip olmaktadır.

Bir Instagram mağazası kurulabilmesi için, Instagram Business hesabının bulunması yeterli olmaktadır. Aynı zamanda mutlaka Instagram’ın satıcı sözleşmesine ve ticaret politikalarına uyulması gerekmektedir. Instagram mağazaları ile hizmet değil de sadece ürün satabileceğini bilmek oldukça önemlidir.

Instagram’da mağaza açarak satış yapmayı isteyen B2B işletmelerin izlemeleri gereken bazı adımlar yer almaktadır. Bunlar;

  • İnternet üzerinden satış yapılabilmesi için vergi mükellefi olunması gerekmektedir. Bu sebeple ilk önce şirket kuruluşu yapılması gerekmektedir.
  • Ürünlerin hedef kitleye ulaştırılabilmesi için B2B e-ticaret sitesi açılarak ürün yüklemesi yapılması gerekmektedir.
  • B2B e-ticaret sitesi tasarımı yapıldıktan sonra sanal pos entegrasyonun tamamlanması gerekmektedir.
  • Ürünlerin Instagram’a entegre edilebilmesi için Instagram Business hesabı oluşturulmalıdır.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra Instagram üzerinden satış yapılabilmektedir.