B2B Alanında İyi Bir Liderin Sahip Olması Gereken 10 Özellik Nelerdir?
3 Aralık 2022
B2B Alanında Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi
6 Aralık 2022

B2B Alanında Sosyal Medya Stratejilerini Güçlendirebilecek Olan Yöntemler

B2B Alanında Insta Shop’a Olan İlgi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medya kullanımları incelendiğinde sosyal medya alanlarına karşı olan ilginin gün geçtikte artış gösterdiği bilinmektedir. Günümüz şartlarında pek çok kişi kişisel amaçları için sosyal medya alanlarını kullanmayı tercih ederken bazı kişilerde ticari amaçlı olarak sosyal medyayı kullanmaktadır.

Birçok B2B işletme, sosyal medya alanlarını satışlarını artırmak, hedef kitlelerinde yer alan işletmelere ulaşmak, kampanya, hizmet ve ürünlerinin tanıtımlarını yapmak gibi amaçlarla kullanmaktadır. Sosyal medya alanlarını kullanırken başarılı olabilmek isteyen B2B işletmelerin çok iyi bir sosyal medya stratejisine sahip olması gerekmektedir. Sosyal medya stratejilerine sahip olmayan B2B işletmelerin sosyal medya paylaşımlarından ve verilen sponsorlu reklamlardan verim alamadıkları bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

B2B Alanında Sosyal Alışveriş Ne Demektir?

Sosyal alışveriş, sosyal medya kullanımının ve e-ticarete olan ilginin artmasıyla hayatımıza girmiş olan kavramlardan biri olarak bilinmektedir. Sosyal medya satışlarını ve stratejilerini güçlendirebilmek amacıyla B2B e-ticaret firmalarının önem vermeleri gerekli olan konuların arasında ilk sıralarda bulunmaktadır.

B2B alanında sosyal ticaret, son zamanlarda en fazla kullanılmakta olan sosyal medya alanlarından Facebook, İnstagram ve Twitter üzerinden yapılan alışveriş sistemine verilen addır. Özellikle sosyal medya alanları dikkate alındığında Facebook Shopping veya Insta Shop özelliğiyle alanlarında sosyal alışverişlere yapmış oldukları yatırımların arttığı söylenebilmektedir.

B2B Alanında Instagram Özelliklerine Olan İlgi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medya stratejilerini güçlendirebilmeyi isteyen B2B işletmelerin önem vermeleri gereken alanlar arasında Instagram ilk sıralarda yer alan bir sosyal medya alanıdır.

Instagram kullanımı, bütün dünya genelinde her geçen gün artış göstermekte olan bir alandır. Yalnızca bir günde milyonlarca sayıdaki kişi görselliğe dayalı sosyal medya alanı olarak bilinen Instagram’a kayıt olarak bildikleri ve yakın çevreleriyle etkileşime geçmektedir.

Instagram’ı kullanmayı tercih eden kullanıcılar, Instagram’da sadece post paylaşımları yapmamaktadır.  Genel olarak kullanıcılar Instagram’da bulunmakta olan özellikleri de kullanmaya özen göstermektedir. Instagram kullanıcıları;

  • Hikâye,
  • Instagram Reels,
  • Canlı Yayın,

Benzeri özellikleri de oldukça sık kullanmaktadır. Sosyal medya stratejilerini güçlendirebilmeyi istemekte olan B2B işletmelerin Instagramın özelliklerine olan ilginin her geçen gün arttığını bilmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekmektedir. Özellikle de B2B işletmelerin Instagramın özelliklerini aktif olarak kullanmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

B2B Alanında Video İçeriklerine Olan İlgi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sosyla medya alanları denildiğinde pek çok kişinin aklına fotoğraf paylaşımları geliyor olsa da gerçekte video paylaşımlarının metin ve fotoğraf paylaşımlarından daha çok ilgi duyduğu bir paylaşım türü olduğu bilinmektedir.

Video paylaşımları, tüm sosyal medya alanlarında oldukça fazla ilgi gören içerik türlerindendir. Özellikle de Instagram, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya alanlarında video içeriklerine olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir. Sosyal medya kullanıcıları paylaşılan video içerikleri ile

  • Bir ürünü nasıl kullanabileceklerini,
  • Bir ürününün detaylarının ve özelliklerinin incelemesini,
  • Bir konu hakkında bilgiye ulaşmayı,

Kolay bir biçimde öğrenebilmektedir. Bu durumda video içeriklerine karşı ilginin her geçen gün artmasını sağlamaktadır. Sosyal medya stratejilerini güçlendirebilmeyi isteyen B2B işletmelerin yapmayı düşündükleri paylaşımları video içerikleri olarak paylaşarak paylaşımlarını güçlendirebilmeleri mümkün olmaktadır. B2B alanında e-ticarette video içeriklerinin tercih edilmesi hem takipçi sayılarını hem de etkileşim oranlarını artırmaya yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

B2B Alanında Insta Shop’a Olan İlgi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya genelinde oldukça uzun zamandır ancak ülkemizde henüz kullanılmaya başlanmış olan Insta shop özelliği, Instagram üzerinden pazarlama çalışmaları veya satış yapan B2B işletmelerin gönderilerinde ürünleri etiketlemelerini sağlayabilen Instagram özelliği olarak bilinmektedir.

Insta shop özelliğini kullanmayı tercih eden B2B işletmeler gönderilerinde ürün etiketlemesi yapmanın yanında Instagram mağazası açabilme ve storyde ürün etiketleme gibi bazı avantajlardan da faydalanabilmektedir.  Ayrıca B2B e-ticaret firmaları Insta shop özelliği ile B2B e-ticaret sitelerine daha çok trafik çekmeyi başarabilmektedir.