B2B Alanında E-İhracat İçin Kullanılabilecek Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
21 Eylül 2022
B2B E-ihracat Vergilendirme Süreçleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
23 Eylül 2022

B2B Alanında Satış Sonrası Hizmet Kalitesini Artırabilecek Olan 5 İpucu

B2B Alanında Satış Sonrası Hizmet Kalitesini Artırabilecek Olan 5 İpucu

B2B ticaret alanında faaliyet göstermekte olan tüm işletmelerin amaçları arasında sürekli satış yaparak sadık müşteriler kazanabilmek yer almaktadır. Müşteriler, sipariş yönetim süreçlerinin yanı sıra satış sonrası sunulan hizmetlere de oldukça önem vermektedir. Eğer markalar müşteri firmalara satış sonrasında da hizmet vermeye devam ediyor ise müşteriler firmaya daha fazla güven duymaktadır.  Güvenden yararlanan tüketici firmalar da sadık müşterilere dönüşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

B2B ticaret alanında satış sonrası sunulan hizmetler sadece sadık müşteriler kazanabilmek amacıyla yapılmamaktadır. Aynı zamanda satış sonrası verilen iyi hizmetler sayesinde firmalar diğer tüketici firmaların güvenlerini kazanarak tanıtım ve reklam maliyetlerini de azaltabilmektedir.

B2B Ticaret Alanında Satış Sonrası Hizmet Ne Demektir?

B2B ticaret alanında satış sonrası hizmet, teslimat süreci sonrasında müşteri memnuniyetini artırabilmek için uygulanmakta olan hizmetlerin tamamına verilen addır.

 • Müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik çalışmalar,
 • Satış sonrası müşteri memnuniyet anketleri,
 • Kampanyalar,
 • Hediyeler,
 • Ürün ve teslimat yönetimi,
 • Bilgilendirme,

B2B ticaret alanında satış sonrası hizmetleri meydana getirmektedir. Maliyetlerini azaltabilmeyi ve sadık müşteriler kazanabilmeyi isteyen B2B firmaların tüm bu süreçlere dikkat ederek hareket etmelerinde yarar vardır.

Satış Sonrası Hizmetin Sağlamış Olduğu Avantajlar

B2B ticaret alanında satış sonrası hizmet,  B2B markaların sadık müşteriler kazanabilmelerinin yanı sıra pek çok avantajlardan da yararlanabilmelerine yardımcı olmaktadır.B2B işletmelerin yararlanabilecekleri avantajlardan bazıları;

 • B2B ticaret firmalarının satış sonrası hizmetler ile pazarlama ve tanıtım bütçeleri artmaktadır.
 • Sadık müşteriler markayı yakın çevrelerine tanıttıkları için satış sonrası hizmetleri işletmelerin reklamının yapmasına da imkân tanımaktadır.
 • Sadık müşteriler kazanabilmeye yönelik oluşturulmuş kampanyalar ile B2B ticaret firmaları daha çok müşteri kazanabilmektedir.
 • Sadık müşterilerin oldukça büyük bir bölümü e-ticaret siteleri üzerinden alış verişlerini devam ettirdiği için markalar karlılıklarını ve gelirlerini artırabilmektedir.
 • E-ticarette satış sonrası vermiş oldukları hizmetler sayesinde işletmeler sadık müşteriler kazanabilmektedir.
 • Satış sonrası hizmeti, markaların müşteri güveni kazanabilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu avantajlardan yararlanmayı istemekte olan B2B işletmelerinin satış sonrasında müşteriler ile iletişim içerisinde kalabilmeye özen göstermeleri ve müşterileri sadık müşterilere çevirmek için çalışmalar yapmaları gerekmektedir.

B2B Ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitesi Artırabilecek 5 İpucu

Teslimat Yönetimlerine Önem Vermek

B2B e-ticaret sitelerinden alış verişlerini yapan diğer müşteri firmalar satın almış oldukları hizmet ve ürünlerinin hızlı bir şekilde kendilerine ulaşmasını istemektedir. B2B ticaret siteleri teslimat süreçlerini en iyi şekilde yönetemediklerinde ya da süreç uzadığında tüketiciler alış veriş yapmış oldukları B2B e-ticaret sitesine karşı güven kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle B2B alanında e-ticaret yapan firmaların teslimat yönetimine gereken önemi vermeleri gerekmektedir.

Müşterilere Özel Kampanya ve İndirimler Sunmak

İşletmelerin B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparlarken en önem verdikleri konulardan biri indirimlerdir. Günümüzde pek çok işletmenin kampanyalar ve indirimlerden yararlanarak uygun fiyatlarla alışveriş yapmak istedikleri bilinmektedir. Çünkü B2B alanında yapılan alışverişler çok fazla sayılarda gerçekleştirildiğinden işletmeler aldıkları ürünleri olabildiğinde en düşük fiyattan almayı istemektedir. Bu sebeple B2B e-ticaret firmalarının satış sonrası müşterilere özel kampanyalar düzenlemeye özen göstermeleri gerekmektedir.

 • Müşteriye özel indirimler,
 • Müşteriye özel promosyonlar,
 • Müşterilere özel e-mail marketing çalışmaları,

Sadık müşteriler kazanmak ve iyi bir marka yönetimi yapmak isteyen B2B ticaret firmalarının önem vermeleri gereken çalışmalardandır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Hediye Çekleri ile Yakın Çevrelerini Fethetmek

B2B ticaret firmaların hazırlamış olduğu kampanyalar arasında tanıdığını davet et hediye çeki veya hediye kazan kampanyaları bulunmaktadır. Bu kampanyalar sayesinde B2B ticaret firmaları sadık müşterilerinin ve müşterilerinin yakın çevrelerine kendini tanıtabilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde müşteri memnuniyeti elde edebilmeleri de mümkündür.

Müşteri Memnuniyet Anketleri Düzenlemek

B2B ticaret firmalarının satış sonrası hizmet kalitelerini artırabilmeye yönelik çalışmalardan biride satış sonrası müşteri memnuniyet anketleri düzenlenmesidir. B2B ticaret sitelerinin satış sonrası düzenledikleri müşteri memnuniyet anketleri, alışveriş yapan tüketicilerin iyi bir alışveriş deneyimi yaşayıp yaşayamadıklarını ölçümlemelerine yardımcı olmaktadır.