youtube reklamcılığı
B2B Alanında Youtube Reklamcılığı Nedir ve Nasıl Yapılabilir?
19 Kasım 2022
B2B Alanında Süreç İnovasyonu Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
30 Kasım 2022

B2B Alanında Pinterest Reklamcılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B alanının sık kullanılan sosyal medya alanlarından biri olan Pinterest, 200 milyondan fazla kişinin kullanmakta olduğu bir sosyal medya alanıdır. Evan Sharp, Paul Sciarra ve Ben Silbermann tarafından 2009 hayata geçirilmiş olan bir sosyal medya alanı olmasının yanında 27 değişik dilde hizmet sunmaktadır.  Bu sebeple de Pinterest’in kullanıcı sayısının fazla olduğu bilinmektedir. Pinterest, kullanıcıların ister beğendikleri fotoğrafları isterlerse de kendi fotoğraflarını profillerinde paylaşabildikleri görsellik ağırlıklı olan bir sosyal medya alanıdır. Her geçen gün ülkemizde de oldukça yaygınlaşmaya başlamış olan Pinterest, B2B alanında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Pinterest’te en fazla paylaşım yapılmakta olan konular arasında yemek, dekorasyon, moda ve ev eşyaları olması, B2B alanında faaliyet göstermekte olan firmaları bu alana yöneltmektedir.

Pinterest, özellikle B2B alanında yeni ürünler almayı tercih etmekte olan kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılmakta olan bir sosyal medya alanıdır.  Pinterest kullanıcılarının genel olarak % 80’i bu alandan satın almayı istedikleri ürünlere karar vererek B2B e-ticaret siteleri üzerinden de alışverişlerini gerçekleştirmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

E-ihracat ve e-ticaret alanında faaliyetlerini yürüten markaların oldukça büyük kısmı marka bilinirliği yaratmak, satışlarını artırmak ve hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmek gibi amaçlarla Pinterest kullanmayı tercih etmektedir. Pinterest’te B2B markaların bir kısmı sadece paylaşım yaparken bir kısmı da Pinterest reklamcılığı sayesinde sponsorlu reklamlar ile satışlarını artırabilmeyi amaçlamaktadır.

Pinterest reklamcılığı ile satışlarını artırmayı isteyen B2B e-ihracat ve e-ticaret firmalarının Pinterestte reklamlarını vermeden; Pinterest reklam türlerini ve bu alanı yakından tanımaları gerekmektedir.

B2B Alanında Pinterest Reklamı Ne Demektir?

Pinterest reklamı, Pinterest’te B2B markaların belli bütçeler ile markalarını, hizmet ve ürünlerini ön plana çıkarmalarına verilen isimdir. Hedef kitlelere ulaşılmasına yarar sağlayan bir alan olmasının yanı sıra Pinterest reklam ücretleri sayesinde reklam verilmesine imkân tanıyan bir alandır.

B2B Ticarette Pinterest’te Reklam Verilmesinin Avantajları Nelerdir?

Pinterest’te reklam verilmesi B2B markaların bazı avantajlardan faydalanmalarına yardımcı olmaktadır. Pinterest’te reklam vermenin avantajlarından bazıları;

 • Pinterst’te reklam vermeyi tercih eden B2B markalar hedef kitlelerinde bulunan işletmelere oldukça kolay ulaşabilmektedir.
 • Pinterest’te verilen reklamlar B2B markaların bilinirliklerin artmasını sağlamaktadır.
 • Pintrest’te marka bilinirlikleri yaratan ve görünür olan B2B işletmeler satışlarını daha kolay artırabilmektedir.
 • Pinterest reklamları rakiplerle kolay bir şekilde rekabet edilebilmesine imkân tanımaktadır.
 • Pinterest’te reklam ücretleri pek çok sosyal medya alanına göre oldukça uygundur.
 • Pinterest sosyal medya ağı yurtdışında da oldukça çok kullanıldığından B2B e-ticaret işletmeleri Pinterest reklamları ile markalarını yurtdışında da tanıtabilme imkânı bulmaktadır.
 • Pinterest üzerinden reklam vermek B2B işletmelerin satışlarını artırabilmelerinde oldukça etkin şekilde rol oynamaktadır.
 • Reklam verebilmek amacıyla kullanılacak pek çok Pinterest reklam çeşidi yer almaktadır.

Pinterest Reklam Türleri Nelerdir?

Pinterest’te reklam verilebilmesi için kullanılacak olan değişik Pinterest reklam modeli yer almaktadır. Bunlar;

 • Statik reklamlar,
 • Video reklamlar,
 • Uygulama reklamları,
 • Alışveriş reklamları,
 • Koleksiyon reklamları,

Statik Reklamlar

Statik reklamlar, görsel reklam türlerinden olup statik reklamlar JPG ve PNG formatındaki görsellerle verilmektedir. Resim boyutları 20 MB’ı geçmemektedir.

Video Reklamlar

Video reklamlar, Pinterest reklam türleri arasında yer almakta olup mobil cihazlara yönelik pinterest reklamları vermeyi istemekte olan B2B işletmelerin kullandıkları reklam modellerindendir. Pinterest’te markalarını, hizmetlerini ve ürünlerini ön plana çıkarmayı bu reklam türüyle isteyen işletmeler 2GB’a kadar dosya türleri yükleyebilmektedir. Video reklamlar genel olarak 4 ile 15 dakika arasında olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

Uygulama Reklamları

Mobil uygulamaları bulunmakta olan B2B işletmelerin kullanacağı reklam türü olan olarak bilinen uygulama reklamları genel olarak kullanıcılara pinterest’ten çıkmadan önce gösterilmekte olup görseller ile verilmektedir.

Alışveriş Reklamları

Pinterest üzerinden ürün satışı yapmak ve hedef kitlelerine ulaşmak istemekte olan B2B markaların tercih etmekte oldukları bir reklam türüdür. Bu reklam çeşidinde markalar hizmetlerini ve ürünlerini hedef kitlelerinde bulunan kişilere tanıtıp satışlarını artırabilmektedir.

Koleksiyon Reklamları

Bu reklam modelinde katolog kullanılması gerekmektedir. Koleksiyon reklamlarının alt kısmında üç adet ürün fotoğrafı gösterilmektedir.