kitle-pazarlama
B2B Alanında Kitlesel Pazarlama Ne Demektir?
21 Ocak 2023
B2B Alanında Trendyol SEO Çalışmalarında Önemli Unsurlar
B2B Alanında Trendyol SEO Teknikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24 Ocak 2023

B2B Alanında Pinterest Pazarlamasını İyileştirebilecek Taktikler Nelerdir?

B2B Alanında Pinterest Pazarlamasını İyileştirebilecek Taktikler Nelerdir?

Pinterest, Evan Sharp, Ben SSilbermann ve Paul Sciarra tarafından 2009 senesinde hayata geçirilmiş olan sosyal medya alanı olarak bilinmektedir. Bu sosyal medya alanı görselliğe dayalı olup milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Pinterest kullanan kişiler genel olarak bir pin üzerinden markalara ait siteleri tercih etmektedir.

Pinterest kullanım araştırmaları bu sosyal medya alanını kullanan kişilerin yaklaşık olarak %87’sinin bu alan üzerinden B2B e-ticaret sitelerini ziyaret ederek alışveriş yaptıklarını göstermektedir. Bu sebeple de Pinterest kullanımının B2B e-ticaret sektöründeki önemi büyüktür. Yani B2B e-ticaret alanındaki satışlarını artırmayı isteyen tüm markaların Pinterest kullanması ve bu alanda etkileşimleri artırabilecek yöntemler geliştirebilmesi gerekmektedir.

Pinterest kullanmakta olan B2B e-ticaret firmalarının bir kısmı sadece bu alanı tercih ederek ürün paylaşımlarını gerçekleştirirken oldukça büyük kısmı da ürün paylaşımlarının yanı sıra satışlarını artırabilmeye yönelik olan tanıtım ve reklam çalışmaları yapmayı tercih etmektedir. Tanıtım ve reklam çalışmaları yanı sıra Pinterest etkileşim artırabilmek için B2B firmaların önem vermeleri gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlar;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Pinterest Kullanıcı İsimleri Seçimlerine Gereken Önemin Verilmesi

Pinterest, görselliğe dayalı olan sosyal medya alanı olmasından dolayı bu alanda hesap açılırken kullanıcılar kendilerine bir kullanıcı adı seçmelidir. Bu alandaki kullanıcı adı seçimleri en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Pinterestte doğru bir kullanıcı adı seçebilen B2B işletmeler, Pinterest etkileşimlerini artırırken aynı zamanda güven verebilmektedir.

Pinterest kullanıcı adlarını seçerken B2B markaların;

  • B2B e-ticaret sitelerinin isimlerini kullanmaları gerekmektedir.
  • Kullanıcı isimleri seçilirken –işaretinin ve sayıların kullanılmaması gerekmektedir.
  • Akılda kalıcı ve özgün kullanıcı isimleri seçilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde B2B e-ticaret işletmeleri güven verebilecek bir Pinterest profili oluşturup bu sayede pazarlama ve tanıtım çalışmalarından gereken verimi alabilmektedir.

Pinterest Profil Resimlerine Gereken Önemin Verilmesi

Pinterest pazarlama taktiklerinden önemli olan bir başka unsurda profil resimlerine gereken önemin verilmesi konusudur. Profil resimleri B2B markasının kolay bir şekilde hatırlanmasını sağlarken takipçilere güven verebilmeye olanak sağlamaktadır. Bu sebeple B2B e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin Pinterest profil resimlerine logolarını yerleştirmeye özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca profil resimleri oluşturulacağı zaman Pinterestteki sosyal medya fotoğraflarının boyutlarına uygun olacak şekilde resimler ayarlamaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Kapak Resimlerini Güncellemeye Özen Gösterilmesi

Pinterest pazarlamasını iyileştirebilecek önemli unsurlardan bir başkası da B2B işletmelerin kapak resimleridir. Pinterest profilini ziyaret etmekte olan diğer işletmeler eğer profilde bir kapak resmi görürlerse B2B markaya olan güvenleri daha da artabilmektedir.

Bu sebeple Pinterest profili oluşturma aşamasında kapak fotoğrafı yaratmayı da unutmamak gerekmektedir. Kapak fotoğrafı oluştururken de fotoğrafın Pinterest kapak fotoğrafları ölçülerine uygun olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Biyografi Düzenlemeye Özen Gösterilmesi

Pinterest etkileşim artırabilme yöntemleri arasında bulunan bir diğer taktik de biyografi alanında bulunan düzenlemelerdir. Pinterest kullanmakta olan B2B işletmeler herhangi bir B2B markanın sayfasını ziyaret ettiklerinde markanın kurumsal web adresi, markanın hangi alanda faaliyet göstermekte olduğu gibi bilgileri görmek istemektedir.

Kullanıcıların bu talepleri B2B markasına ne kadar güvenip güvenemeyeceklerine karar verebilmelerini sağlayabilmektedir. Bu sebeple Pinterest biyografilerinde, kurumsal internet sitelerine ait bilgileri, kuruluş yılları gibi bilgilere yer veren B2B işletmeler daha kolay etkileşim oranlarını artırırken Pinterest takipçisi de kazanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Panolar Oluşturmaya Özen Gösterilmesi

Pinterest pazarlama yöntemlerinden önemli olan bir diğer unsur da panolardır. Pinterest panoları ile B2B işletmeler kaydetmiş oldukları pinleri veya göndermiş oldukları gönderileri belli başlıkların altında toplayabilme imkânına sahip olabilmektedir.

Grup Pinleri Oluşturulabilmesi

Grup pinleri, genel olarak komün olarak pin paylaşımları yapılabilmesini sağlamakta olan Pinterest özelliklerinden birisidir. B2B işletmeler grup pinlerine katılarak kendi alanlarına özel olarak açılan gruplara paylaşımlar yapabilmektedir.

Grup pinine kaydolmuş olan işletmelerin her birinin takipçileri aynı zamanda bu grubu da görebilmektedir. Bu şekilde B2B işletmeler aynı alanda faaliyet göstermekte oldukları markalara ait takipçilerle de etkileşime geçme imkânı elde etmektedir.