b2b-marka-tescili
B2B Marka Tescili Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?
29 Aralık 2022
B2B E-ticarette Renkler Satışları Nasıl Etkilemektedir?
31 Aralık 2022

B2B Alanında Öne Çıkmış E-Ticaret Uygulamaları Nelerdir?

B2B e-ticaret alanında eğilimler oldukça hızlı şekilde gelişerek değişim gösterir.  B2B e-ticaret firmalarının değişmekte olan bu eğilimleri takip ederek kendilerini bu doğrultuda geliştirebilmeleri oldukça önemli konular arasında bulunur. B2B e-ticaret sitelerini ve e-ticaret firmalarını geliştirebilmeyi başaran B2B işletmeler, her geçen güz hızla gelişmekte olan e-ticaret alanındaki rekabete kolay bir şekilde uyum sağlar ve markalar e-ticaret eğilimlerini takip ederek rakipleriyle kolayca rekabet edebilme olanağı yakalar.

B2B e-ticaret alanında yer alan markalar için gelişmiş B2B e-ticaret çözümleri üreten ve e-ticaret alt yapıları sağlayan firmalar B2B e-ticaretteki eğilimleri sürekli bir şekilde takip ederek müşterilerini e-ticaret alanlarında güçlendirebilmek için özellikler ve yenilikçi parçalar geliştirerek kullanıma sunmaktadır. Firmaların her yıl geliştirdikleri özellikler ve parçalar B2B e-ticaret eğilimlerine göre faklılıklar göstermektedir. Bu yenilikçi parçalar ve özelliklerden bazıları;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında En İyi E-posta Pazarlama Araçları Nelerdir?

Bulut Tabanlı Olan Depo Yönetim Sistemleri

B2B e-ticaret alanında önemli süreçlerden biri olan lojistik sürecini en iyi şekilde yönetebilen B2B markalar, kendilerini geliştirebilmekte ve hızlıca müşteri kazanabilmektedir.

Bulut tabanlı depo yönetim sistemi,  lojistik süreçlerini B2B e-ticaret firmalarının profesyonel bir şekilde yönetebilmeleri için geliştirilmiş olan bir parçadır.

Geç ürün teslimatları ve hatalı ürün gönderimlerinin önüne geçebilmeyi sağlayan bulut tabanlı depo yönetim sistemleri parçası B2B e-ticaretle uğraşan firmaların pek çok avantajdan yararlanmasına imkân tanımaktadır.

 • Bulut tabanlı depo yönetim sistemleri, B2B markaların depo ve lojistik gibi maliyetlerini azaltabilmeyi amaçlar.
 • Hatalı ürün teslimatlarını engellemeye yardımcı olur.
 • Ürünlerin geç teslim edilmesi gibi olumsuzluklardan kaynaklanan müşteri kayıplarının önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Sipariş yönetimlerini yedi kata kadar daha hızlı şekilde yöneterek sadık müşterilere sahip olabilmeyi sağlar.
 • Envanter yönetimini yapabilmeye yardımcı olur.
 • İş gücü, çağrı merkezi, iade gibi maliyetlerin önüne geçmeyi başararak B2b e-ticaret firmalarının kar edebilmelerinde firma sahiplerine yardımcı olur.

Sektörde bulunan depo yönetim sistemleriyle karşılaştırıldıklarında bulut tabanlı depo yönetim sistemlerinin esnek bir kullanım özelliği sağladığı görülmektedir.

B2B E-ticarette Canlı Yayında Satış Parçası

B2B ticarette canlı yayın satış parçası, B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı istemekte olan ancak satın almayı düşündüğü ürünleri almadan evvel görebilmeye önem vermekte olan işletmelere yönelik geliştirilmiş olan bir parçadır. B2B e- ticaret mağazaları bu parçayı kullanarak canlı yayın sırasında gerçek zamanlı satış gerçekleştirebilmektedir.

Canlı yayında satış parçası, B2B e-ticaret işletmelerinin belirli avantajlardan yararlanabilmelerine olanak sağlarken aynı zamanda değişmekte olan e-ticaret dinamiklerine ayak uydurabilmelerini de sağlamaktadır. Canlı yayında satış parçası sayesinde B2B e-ticaret markaları;

 • Hedef kitlelerinde bulunan işletmelere alışveriş deneyimlerini eşsiz bir şekilde yaşatır.
 • İçerisinde bulunan moderasyon özelliği ile B2B işletmeler moderatör eşliğinde canlı yayın düzenleyebilme imkânı bulur.
 • Canlı yayınları izlemekte olan kullanıcıların yaptığı yorumlar kontrol edilerek canlı yayının akışında yaşanacak değişiklikler engellenebilinir.
 • B2B markalar indirimlerini ve promosyonlarını canlı yayınlar sırasında göstermeyi tercih ederek satışlarını artırabilme olanağı yakalar. Ayrıca ürün atışlarının artırılması için oldukça önemli sayılan kampanya ve kuponlar kullanıcılara canlı yayın sırasında tanımlanabilir.
 • Yayına özel olan ürün listeleme özelliği sayesinde B2B e-ticaret mağazaları ürünlerini kolaylıkla satabilir.

Ayrıca bunlardan başka B2B markalar hizmet ve ürünleri arasındaki incelemeleri ve karşılaştırmaları canlı yayın sırasında gerçekleştirerek tüketicilere oldukça çok ürün tanıtabilme olanağı yakalar.

İlginizi Çekebilir: B2B Marka Tescili Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

B2B E-ticarette Bakiye Parçası

Geçirilen salgın döneminde tüketim alışkanlıklarında en büyük etki, ödeme yöntemlerinde yaşanmıştır.  Riski azaltmak ya da salgından etkilenmek istemeyen kişiler genel olarak temassız ödeme yöntemlerini kullanmayı tercih etmiştir. Bu nedenle dijital cüzdan ödemeleri salgınla birlikte çok hızlı kullanılmaya başlamıştır.

Cüzdan parçası,  B2B e-ticaret sitelerinde mobil cüzdan veya dijital cüzdan kullanmak isteyen markalara avantaj sağlamıştır. Cüzdan parçası sayesinde B2B markalar sitelerine özel olarak cüzdan oluşturabilmektedir. Bu sayede müşterilere güvenli ödeme yöntemleri sunulmaktadır.