B2B E- ticaret Alanında Fulfillment Hizmeti Ne Demektir?
17 Eylül 2022
B2B Alanında E-ihracatta Lojistik Süreçlerinde Nelere Dikkat Edilmesi Gekekir?
20 Eylül 2022

B2B Alanında Müşteri Memnuniyeti ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B Alanında Müşteri Memnuniyeti ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

B2B alanında e-ticaret yöntemini tercih ederek internet üzerinden satış yapmakta olan markaların en önem verdiği unsurlar arasında ilk sıralarda müşteri memnuniyeti yer almaktadır. Müşteri memnuniyeti artırabilmeyi başaran B2B markalar hem dijital pazarlama masraflarını azaltabilmekte hem de daha fazla satış yapabilme imkânına sahip olabilmektedir.B2B e-ticaret markaları genel olarak müşteri memnuniyetini artırabilmek amacıyla;

 • Kampanya yönetimi,
 • Kargo yönetimi,
 • İletişim ve pazarlama çalışmaları,
 • Sipariş yönetimi,
 • Satış sonrası hizmetler,

Gibi bazı B2B e-ticaret süreçlerine önem vermektedir. Bu süreçleri oldukça profesyonel bir biçimde yönetebilmeyi başaran B2B işletmeler portföylerinde bulunmakta olan kişilere en iyi hizmetleri sunarak e-ticaret alanında müşteri memnuniyetlerini artırabilmektedir. Ancak müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için yapılmakta olan bu çalışmalarda B2B e-ticaret markalarının dikkat etmeleri gereken pek çok unsur yer almaktadır.

B2B E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti Ne Demektir?

B2B e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti, bir markadan çevrimiçi alışveriş yapmakta olan tüketici markaların sipariş aşaması, teslimat ve siparişler sonrasındaki süreçlerde markadan almış olduğu hizmet ve ürünlerden memnun kalmış olmasına verilen addır.

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

Herhangi bir e-ticaret firmasından alışveriş yapmış olan tüketici firmaların müşteri memnuniyetlerinin sağlanması durumunda bu müşteriler sadık müşterilere dönüşebilmekte ve sadık müşterilere dönüşmüş olan işletmelerde bu markadan sürekli olacak şekilde alışveriş yapmaya devam edebilmektedir. Bu durum B2B e-ticaret markalarının memnuniyeti sağlamayı başarması ile pek çok avantajdan yararlanabilmesine yardımcı olabilmektedir.

B2B E-ticaret Alanında Müşteri Memnuniyeti Artırmanın Avantajları

B2B e-ticaret alnında müşteri memnuniyeti sağlayabilmenin markalara pek çok avantaj sağladığı bilinmektedir. B2B e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlanabilmesi durumunda;

 • B2B e-ticaret firmaları müşteri memnuniyeti sağlayabildiği ve satışlarını artırmayı başardığı durumda rakipleriyle daha kolay bir biçimde rekabet edebilmektedir.
 • B2B e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlanması durumunda işletmelerde ve markalarda sürekli bir biçimde satış dolaşımı yaşanmaktadır.
 • B2B e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlayabilmek, e-ticaret yapan firmaların pazarlama, tanıtım ve reklam masraflarının azalmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Bir markadan memnun kalan müşteriler o firmayı çevrelerine de önerdiğinden, e-ticaret firmalarının potansiyel müşterilere ulaşabilmeleri oldukça kolaylaşmaktadır.
 • B2B markaların hizmetlerinde ve ürün satışlarında artışlar görülmektedir.

Bu avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen B2B markaların e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlayabilmeye yönelik bazı çalışmalar yapması gerekmektedir.

B2B E- ticaret Alanında Müşteri Memnuniyetini Etkilemekte Olan Faktörler Nelerdir?

B2B e-ticaret alanında sipariş yönetim süreçlerinden satış sonrası hizmetlere kadar olan pek çok süreç müşteri memnuniyetini etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır.

 • Sipariş yönetim süreçleri,
 • Kargo süreçleri,
 • Kampanya süreçleri,
 • Promosyonlar ve indirimler,
 • Satış sonrasında verilmekte olan hizmetler,
 • E-ticaret sitelerinde yapılan değiştirmeler ve geliştirmeler,

Müşteri memnuniyetini etkilemekte olan unsurlar arasında bulunmaktadır. Satışları artırabilmeyi, sadık müşteriler kazanabilmeyi ve rakipleriyle daha kolay bir biçimde rekabet edebilmeyi isteyen tüm B2B markaların bu süreçlerin yönetimlerine oldukça önem vermeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Sipariş yönetimini en iyi şekilde yapmak

Müşteri memnuniyeti sağlamayı isteyen B2B markaların önem vermeleri gerekli olan en önemli e-ticaret süreci sipariş yönetimi olarak bilinmektedir. B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin bir ürüne hızlı bir şekilde ulaşarak problemsiz bir hizmet alabilmeleri onları en mutlu eden faktörlerin başında yer almaktadır.B2B markalarında sipariş yönetimlerini problemsiz bir biçimde yaparak müşteri memnuniyeti sağlayabilmeleri için stoklarını güncel tutabilmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Ürünlerin hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak

B2B e-ticaret alanında müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için kargo ve teslimat ile ilgili süreçlerin profesyonel bir biçimde yürütülmesi gerekmektedir. Çünkü B2B e-ticaret firmalarından alışveriş yapmayı tercih eden kişiler, satın almış oldukları hizmet ve ürünlere problemsiz bir biçimde sahip olabilmeyi istemektedir. Bu sebeple B2B e-ticaret firmalarının depo personelinden çalışmış oldukları kargo firmasına kadar olan tüm unsurlar ürünlerin müşterilere hızlı bir biçimde ulaşabilmesini sağlarken müşteri memnuniyeti artırabilmeye de yardımcı olmaktadır.