B2B Ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar
5 Eylül 2022
B2B Ticarette Ürünler Paketlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
7 Eylül 2022

B2B Alanında Müşteri Bulmak İçin Yöntemler

B2B Alanında Müşteri Bulmak İçin Yöntemler

B2B ticaret alanında faaliyet gösteren ve çevrimiçi mağaza kurarak hizmet ve ürün satışı yapmakta olan işletmeler sürekli olarak yeni müşterilere ulaşmayı hedeflemektedir. Çünkü ne kadar çok müşteriye ulaşılırsa o kadar çok satış yapma şansı doğmaktadır. Bu sebeple işletmelerin müşterilerine ulaşabilmesi oldukça önemlidir.

B2B ticaret işletmeleri genel olarak e-ticarette yeni müşteriler ulaşabilmek ve satış artırmak için pek çok yöntemden yararlanmaktadır. B2B ticarette müşteri bulabilme ve satış artırmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları Yapmak

B2B ticarette yeni müşteriler bulmak isteyen firmaların önem vermeleri gereken çalışmalar arasında Arama Motoru Optimizasyonu yapmak yer almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarının B2B e-ticaret sitelerini daha kolay bir şekilde tarayabilmesini ve indekslemesini sağlayan çalışmalardır. Bu çalışmalar ile e-ticaret siteleri Google gibi arama motorlarında organik sıralamalar elde etmekte ve B2B siteleri Google’da ilk sayfaya çıkabilirse daha çok tüketiciye ulaşılmasını kolaylaşabilmektedir.

Ürün veya hizmet satın almayı düşünen diğer firmaların genel olarak ilk aramalarını arama motorlarında gerçekleştirdikleri varsayılırsa Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarının B2B alanında e-ticarette yeni müşteriler kazanmayı isteyen işletmeler için çok önemli olduğu söylenebilir.

Şayet B2B ticaret firmaları, kampanya sayfaları, hizmet ve ürün sayfaları için Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarını gerçekleştirebilirse şirketlerinin Google arama motorunda ilk sayfalarda çıkmasını sağlayarak daha fazla müşteriye sahip olabilmekte ve rakipleri ile rekabet edebilme şansı da elde edebilmektedir.

Influencer Marketıng Çalışmalarına Önem Vermek

B2B ticaret firmaları daha çok müşteri bulmak veya hedef kitlelerini genişletmek amacıyla reklam istatistikleri oldukça iyi olan ve takipçi sayıları fazla Influencerler ile işbirliği yapmayı tercih etmektedir. Markalar bu sayede Influencer Marketıng çalışmaları ile ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırabilmekte hem de markalarını tanıtabilmektedir.

Şayet B2B ticaret firmaları satışlarını artırmak istiyor ve daha fazla müşteri bulmayı amaçlıyorsa Twıtter, Youtube ve Instagram gibi sosyal medyada yer alan takipçi sayıları yüksek Influencerler ile işbirliği yapmayı deneyebilirler.

Google Adwords Reklamları Vermek

B2B ticaret firmalarını Google’da ön plana çıkarabilmenin bir başka pazarlama yöntemi de bütçenin elverdiği ölçülerde yeni müşteriler kazanabilmek için Google Adwords Reklamları vermektir.

Google Adwords Reklamları sayesinde pek çok B2B işletmesi Google arama sonuçlarının destekleyici bölümünde yer alma fırsatını elde ederek B2B ticaret sitelerini daha önce hiç ziyaret etmemiş olan yeni müşterilere ulaşarak satış yapabilme fırsatı elde etmektedir.

Eğer B2B ticaret sitelerine yeni müşteriler bulmak isteniyorsa Google Adwords Reklamlarını kullanabilmek için reklam metni hazırlama, anahtar kelimeler belirleme ve reklam bütçesi gibi çalışmaları tamamladıktan sonra Google Adwords reklamları vererek satışların artırabilmekte ve daha çok müşteri bulma fırsatı yakalayabilmek mümkün olmaktadır.

Blog Yazıları Yazmak

Günümüz şartlarında birçok B2B ticaret firması Blog Yazıları Yazarak hedef kitlelerinde yer almakta olan kişilere ulaşım sağlamakta ve satış yapabilme fırsatı elde edebilmektedir.

B2B ticaret ortamında yeni müşteriler bulmak isteyen pek çok firma hedef kitlelerinde yer almakta olan ve farklı konularda araştırmalar yapmak isteyen diğer firmalar için Blog Yazıları hazırlayarak sitelerinde yayınlamaktadır. Bu yazılar sayesinde hem ticaret sitelerine ziyaretçi çekmeyi sağlayabilmekte hem de blog yazıları içerisinde vermiş oldukları ürün önerileri ile B2B ticaret satış oranlarını yükseltebilmektedir.

B2B ticaret sitelerine yeni müşteriler bulmak istenildiğinde Blog Yazıları yazarak ve bu yazıları B2B ticaret sitelerinin blog bölümünde paylaşarak daha fazla müşteriye ulaşabilmektedir.

Sosyal Medyada Düzenli Olarak Paylaşımlar Yapmak

B2B ticarette internet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapan firmalar için sosyal medya oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde pek çok kişi sosyal medyada yer alan hizmet ve ürünlere daha çok güvenmekte bu hizmet ve ürünleri almayı tercih etmektedir. Bu nedenle B2B ticaret firmalarının Sosyal Medyada düzenli olarak paylaşım yapmaları oldukça önemlidir.