B2B Alanında Satışları Artırabilecek Mobil Pazarlama Yöntemleri
1 Ağustos 2022
B2B Alanında Site Analizi Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılır?
3 Ağustos 2022

B2B Alanında Mükemmel Ürün Sayfası Nasıl Oluşturulur?

B2B Alanında Mükemmel Ürün Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Ürün sayfaları genel olarak görseller içermekte olup, kısa ve nettir. Ürün sayfaları, satın alma işlemlerini hızlı bir biçimde yapmak isteyen tüketiciler için optimize edilmektedir.  E-ticaret ürün sayfaları genellikle B2C müşterilerine daha çok hitap etmekte olup, B2B müşterilerinin beklentilerini çok fazla karşılayabilmeye yetmemektedir.

B2B alanında satın alma ile ilgili karar verme süreçleri, B2C satın alma karar süreçleri ile kıyaslandığında daha uzun sürdüğü görülmektedir. B2B satın alımları, detaylı analiz, araştırma süresi ve daha fazla bilgi anlamına gelmektedir. Ayrıca B2B satın alma yolculukları, B2C satın alımları ile kıyaslanacak olursa B2B’de daha çok karar vericinin sürece dahil olduğu görülmektedir. Bu nedenle B2B ürün sayfalarının B2C ürün sayfalarından farklı biçimlerde tasarlanmış ürün sayfaları olması gerekmektedir.

Ziyaretçilerin B2B Ürün Sayfalarını Nasıl Tükettiklerini Araştırmak

Ziyaretçilerin B2B web sitelerinde nasıl gezdiklerinin öğrenilmesi gerekmektedir. web sitesine gelmekte olan ziyaretçilerin içerikleri nasıl tükettiklerini görebilmek amacıyla kullanıcı testleri tasarlamaya önem verilmelidir. Bu testlerde ziyaretçilere; verdikleri kararların ardında yatan sebepler, siteden memnun kalıp kalamadıkları ve web sitesini nasıl keşfettikleri gibi sorular sorulmalıdır. Bu şekilde;

  • Kullanıcıların hangi hizmet ya da ürünlerin sunulduğunu net bir biçimde anlayıp anlamadıklarını,
  • Kullanıcıların, hizmetler ya da ürünler hakkında bilgi sahibi olabilmek için ne tarz içerikleri okuduklarını,
  • Ziyaretçilerin hizmet ve ürünler ile ilgili bilinçli bir şekilde karar verebilmeleri için hangi bilgilere ulaşabilmeleri gerektiğini detaylı biçimde ortaya çıkarabilmek,

Gibi web sitelerindeki kullanıcı testleri sayesinde, ziyaretçilerin belirli ürün sayfaları hakkındaki beklentileri ölçülebilmektedir. Ziyaretçilerin sonraki adımlarının ne olabileceği ve içeriklerin yeterlilikleri analiz edilebilmektedir.

Potansiyel B2B müşterilerinin ürün sayfalarında keşfetmeye çalıştıkları;

  • Satılan hizmet ya da ürünlerin ne olduğu,
  • Bu hizmet ya da ürünlerin işletmeye ne katacağı,
  • Onu diğer hizmetlerden ya da ürünlerden farklı kılanın ne olduğu,
  • Paranın yetip yetmeyeceği,
  • Bu ürünün iyi olduğunun nasıl anlaşılacağı,
  • Başka kimlerin kullandığı,

Bu sorular bir ürün sayfasının cevap vermesi gereken birincil sorulardır. Fakat kapsamlı, kullanıcı dostu ve etkili B2B ürün sayfaları hazırlanması açısından satın alımlar yeterli gelmemektedir. Ürün sayfalarının ve B2B web sitelerinin videolar ve e-kitaplar gibi çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.

Marka Vaatlerini Geliştirmek

Marka vaatlerinin ürün sayfalarında net bir biçimde belirtilmesi gerekmektedir. bir ziyaretçinin sayfada algılamakta olduğu ve gördüğü ilk şey; görsel bileşenler ile oldukça uyumlu olan bir marka vaadi olmalıdır.

Marka vaadinin iki temel öğesi yer almaktadır. Fayda tabanlı ya da özellik tabanlı konumlandırmadır. Özelliğe dayalı olan ürün konumlandırması, ürünün tam anlamıyla ne yaptığını açıklamaktayken, fayda temelli ürün konumlandırması ise ürünün mümkün kılabileceği avantajlara odaklanmaktadır.

Ürünlerinin en hızlı, en faydalı ve en iyi olduğunu iddia eden firmaların, bu konumlandırmayı ürün sayfalarında gerçekleşmiş olan örnekler ile göstermeleri gerekmektedir. Bu konuyla alakalı referanslar ve kullanıcı videoları marka vaatlerini desteklemeye yardımcı olabilmektedir.

Etkileyici Ürün Firmaları Hazırlamak

B2B alanında etkili olabilecek ürün videoları oldukça nadir bulunmaktadır. Ürün videoları, ürünleri sergilemekten çok daha fazlasını gerçekleştirmelidir; izleyicilere ürünlerin sağlamış oldukları katkılar ile alakalı fikirler vermesi gerekmektedir. Pek çok şirket nitelikli ürün videoları hazırlamanın pahalı ve zor olabileceğini düşündüklerinden ürün videosu çekmekten kaçınabilmektedir. Ancak ürün sayfalarında video kullanımlarının değeri, kullanıcı testleri ile kanıtlanmıştır. Ayrıca bu ürün videoları sosyal medya alanlarında da paylaşılarak ürünlerin tanıtımı konusunda dolaylı destek sağlamaktadır.

Ürün Karşılaştırmalarından Çekinmemek

Ürün sayfaları hazırlanırken firmaların kendilerini potansiyel alıcıların yerine koyarak, onların aramış oldukları çözümleri değerlendirebilmeleri gerekmektedir. Satın alma kararlarını verebilmelerine yardımcı olabilecek detayların vurgulanmasına önem verilmelidir. Mesela, ürünleri diğer ürünlerden ayıran özelliklerin neler olduğuna ve öne çıkan özelliklerin neler olduğuna yer verilmesi gerekmektedir. Müşterilerin hayatını kolaylaştırabilmek için şeffaf yaklaşımlarla ürün karşılaştırmaları yapılmalıdır.