B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?
3 Ekim 2022
B2B İşletmeleri Özgün Bir Marka İsmi Nasıl Bulabilir?
5 Ekim 2022

B2B Alanında Meksika’ya E-ihracat Yöntemi ile Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

B2B Alanında Meksika’ya E-ihracat Yöntemi ile Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

E-ihracat alanının her geçen gün hızlı bir biçimde büyümeye devam etmesi ve devletin de bu alanlarda faaliyet göstermekte olan B2B işletmelere avantajlar sağlıyor olması internet üzerinden yurt dışına ürün satışı gerçekleştirmek isteyen işletmelerin sayısının artmasına neden olmuştur. Özellikle son yıllarda artık pek çok B2B işletme internet üzerinden ürünlerini yurtdışına satmayı tercih etmekte olup, B2B işletmeler yurtdışına e-ihracat yapabilmek için pek çok ülke arasından kendileri açısından en karlı olan ülkeleri araştırarak satışlarını bu ülkelere yapmayı istemektedir.

Yurtdışına satış gerçekleştirilebilecek olan ülkeler arsında bulunan pek çok ülke e-ihracat yapmayı isteyen işletmelere büyük imkânlar tanımaktadır. Yurtdışına B2B ticaret yöntemiyle ihracat yapmayı isteyen işletmelerin yöneldikleri ülkelerden biri de Meksika’dır. Meksika’ya B2B e-ihracat yöntemi ile ürün satmak isteyen işletmelerin dikkat etmeleri gereken pek çok unsur yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?

Meksika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meksika ya da bilinen diğer bir adı ile Birleşik Meksika Devletleri Kuzey Amerika kıtasının güney bölümünde bulunmaktadır. Meksika’nın para birimi Meksika Pesoso’dur. Resmi dilinin ise İspanyolca olduğu bilinmektedir.

Başkenti Meksika olup, nüfusu ise yaklaşık olarak 129 milyon civarında olan ülkenin jeopolitik konumu açısından birçok ülkeyle komşuluğu bulunmaktadır. Meksika’nın Beliz, Guatemala ve Amerika ile komşuluğu yer almaktadır. Ayrıca ülkenin Meksika Körfezi ve Karayip Denizine kıyısı bulunmaktadır.

B2B Ticaret ile Meksika’ya Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

B2B e-ihracat yöntemi ile Meksika’ya satış yapabilmeyi isteyen işletmelerin tercih edebilecekleri bazı yöntemler yer almaktadır. E-ihracat pazar yerlerinde mağaza açarak satış yapmak veya e-ihracat sitesi kurarak satış gerçekleştirmek B2B işletmelerin tercih edebilecekleri yöntemler arasında yer almaktadır.

E-ihracat sitesi kurup ürünlerini Meksika’ya satmayı isteyen B2B işletmelerin; hazır B2B e-ihracat paketleriyle site kurma, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanma ve e-ihracat sitesi yazdırma gibi imkânları bulunmaktadır. Ancak bu süreçte Meksika’ya satış yapmayı isteyen markaların en fazla B2b e- ihracat paketleri ile site kurarak ürünlerini pazarlamayı tercih ettikleri bilinmektedir.

B2B e-ihracat sitesi kurarak Meksika’ya ürün satılabilinmesinin yanı sıra markalar eğer isterlerse Ebay, Amazon ve Alibaba gibi satıcıların ve alıcıların bir arada yer aldıkları alanlarda da mağaza açarak Meksika’ya satış yapabilmeleri mümkün olabilmektedir.

Bu süreçte Meksika’ya satış yapmak isteyen B2B markaların bilmeleri gereken en önemli unsurların başında komisyon oranları bulunmaktadır. Çünkü pazaryeri alanlarında satış yapmakta olan işletmeler genellikle yaptıkları satışlar üzerinden pazaryeri alanlarına komisyon ödemekte ve açmış oldukları B2B mağazalar için mağaza açma bedeli ödemektedirler.

Bu sebeplerden dolayı kar oranlarını artırmayı isteyen B2B işletmeler e-ihracat siteleri kurarak internet üzerinden satışlarını gerçekleştirmeyi daha çok tercih etmektedirler.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin İngiltere’de Şirket Nasıl Kurulmaktadır?

Meksika ile E-ihracat Gümrük Kuralları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meksika’ya hizmet ve ürün satışı gerçekleştirmek isteyen B2B işletmeler Meksika ile Türkiye arasında yapılmış olan anlaşma ile Meksika e-ihracat gümrük kuralları doğrultusunda satışlarını gerçekleştirebilmektedir.

Meksika’ya ürün satışı gerçekleştirecek olan B2B markalar Meksika Gümrük Mevzuatlarına göre tekstil ve hazır giyim ürünlerinde vergilerini yüksek vergi oranlarıyla ödemektedirler. Tütün ürünleri, deniz ürünleri ve alkol gibi ürün gruplarında ise işletmeler ve kişiler daha uygun vergi oranlarıyla Meksika’ya E-ihracat gerçekleştirebilmektedir.

E-ihracat alanına yapılmakta olan teşviklerden Mikro ihracat ise Meksika’ya ürün satabilmeyi istemekte olan B2B markaların kullanmayı tercih ettikleri ticari yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde markalar ürünlerini Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ile Meksika’ya daha hızlı bir biçimde gönderebilmektedir.

Meksika’ya B2B Alanında Neler Satılabilir?

Meksika’ya telefon ve telefon aksesuarları, çanta ve ayakkabı,  elektrik ve elektronik grubundaki ürünler,  spor ve outdoor ürünleri, anne ve bebek ürünleri, organik gıdalar ile hazır giyim ürünleri gibi Meksika’da oldukça popüler olduğu bilinen ürünlerin satışının yapılması tercih edilebilmektedir. Meksika’ya ürün satmayı isteyen B2B işletmeler bu ürünlere yönelebilirler.