Almanya’ya-Kargo-Gönderim-Fiyatları-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler
B2B Alanında Türkiye’den Almanya’ya Kargo Nasıl Gönderilmektedir?
16 Kasım 2022
Tıklanma-oranını-arttırabilmenin-bazı-ipuçları;
B2B Alanında E-Ticarette Bilinmesi Gereken SEO Kuralları
18 Kasım 2022

B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Markalaşmak, marka olmak B2B şirketlerin müşteri gözünde ve piyasadaki başarısını göstermektedir. B2B şirketler ancak markalaşarak geniş kitlelere ulaşabilmekte,  kazançlarını artırıp, müşterileri ile bağ kurabilmektedir. Markalaşma ve marka olmanın en önemli öğelerinden biri de marka sloganı oluşturmaktır. Şirketlerin geleceğe yönelik emin adımlar atabilmesini sağlayan en önemli gizli anahtar ise başarılı bir marka sloganı ile gerçekleşebilmektedir.

B2B Alanında Marka Ne Demektir?

B2B alanında marka, bir B2B işletmenin hizmet veya mallarını başka bir işletmenin hizmet veya mallarından ayırt edebilmeyi sağlayan isim olarak bilinmektedir. Marka, şirketlerin kurumsal kimliklerinin ve şirketin özünün en önemli yansıtıcısıdır. Marka; sayılar, harfler, şekiller, sözcükler malların ambalajları veya biçimleri gibi çizimle görüntülenen ya da benzer şekilde ifade edilen, baskı yolu ile yayınlan materyallerdir. Marka, isminden ve logosundan sonra sloganı ile akılda kalabilmektedir. Bu sebeple bir markanın en önemli unsuru sloganıdır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Değişik, telaffuzu kolay, akılda kalıcı, basit ancak anlamlı olan bir marka sloganı; büyük B2B marka sahiplerinin kalabalık pazarlarda hizmetleri, ürünleri veya şirketleri ile var olabilmeleri için en önemli unsurlarıdır. B2B firmaların pazarlama veya satıştan önce, müşterilere dokunabilecek, hatırlayabilmelerini sağlayabilecek bir marka adı ve markalarına ait sloganı bularak işe koyulmaları gerekmektedir.

Slogan Ne Demektir?

Slogan, hedef kitlede yer alan kişileri belirli bir ürün veya markaya çeken akılda kalıcı ve basit ifadedir. Bulunacak etkili bir marka sloganı, markanın adı ve logosu ile birlikte başarılı bir pazarlamanın en önemli bileşeni olarak bilinmektedir. Kullanılan sloganlar işletmenin amacını açıklayan kalıcı ifadelerdir. Sloganlar her daim marka adıyla beraber kullanılır ve marka kimliğinin en önemli vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu sebeple marka sloganlarının en az marka ismi kadar profesyonelce ve özenli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

B2B Alanında Marka Sloganı Bulma

Marka haline gelmek ve markalaşmak, bir şirkete kazandırılmakta olan kimlik olarak bilinmektedir. Bir ürünün işlevleri, değerleri, tasarımı, renkleri, sembolü, sloganı ve ismi ile bir bütün olarak oluşturulan kimliktir. Markalaşmanı gerçekleşmesini sağlayan öğeler birbirleriyle ilişkili ve çok çeşitlidir. Bu sebeple B2B alanında markalaşmaya doğru ilerleyen şirketlerin öncelikli olarak ‘ben kimim’ sorusunun cevabını vermesi gerekmektedir.

Markalaşmaya doğru ilerleyen B2B şirketlerin işe koyulmadan önce kendilerine şu soruları sormaları gerekmektedir.

  • Markanın var olma amacı nedir? (Amaç)
  • Gelecekteki hedefler nelerdir? Nasıl bir gelecek hedeflemektesiniz? (Vizyon)
  • Ne olduğu, sunacakları ve markayı oluşturma amacının nedeni ne? (Misyon)
  • Değerler ve şirket kültürü nelerdir? (Değerler)

Öncelikle bu soruların mutlaka sorularak işe başlanması en doğrusu olacaktır.

B2B Alanında Marka Sloganı Nasıl Özelliklere Sahip Olmalı?

B2B markaya ait akılda kalabilecek sloganların oluşturulması için somut kurallar yer almasa da sloganda bulunması gerekli olan bazı temel özellikler bulunmaktadır.

Slogan kısa olmalı

Müşterilerin odaklanma süreleri kısa olduğundan sloganların kısa tutulması, hedef kitlelerinde bulunan işletmelere bilgileri kolay aktarma konusunda etkili olabilecek ve ayrıca hedef kitlenin sıkılmasına engel olacaktır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

Slogan net ve anlaşılır olmalı

Başarıya ulaşmış olan B2B marka sloganları incelendiği zaman hem marka kimliği hem de hizmet ve ürünlerin basit ve açık bir şekilde anlatılmış olduğu görülmektedir. Amaç hedef kitlede yer alan işletmelerin, karmaşadan uzak şekilde markanın amacını anlıyor olabilmesi gerekmektedir.

Slogan güçlü olmalı

Marka sloganının başarılı olabilmesi için kullanılan dilin oldukça güçlü olması gerekmektedir. Verilen mesajın gerektiği kadar güçlü olduğu kadar kullanılan dilin de güçlü olması gerekmektedir.

Slogan akılda kalıcı olmalı

B2B marka sloganlarının başarılı olabilmesi için en önemli unsur sloganın akılda kalıcı olmasıdır. Güçlü ifade ve kelimelerin yanı sıra karmaşadan uzak ve basit olması sloganın hem akılda kalıcı hem de güçlü olmasını sağlayacaktır. Akılda kalıcı ve basit sloganlar tercih edilmesi B2B markalarını daha ileri taşıyabilmektir.