Dikkatleri B2B E-ticaret Sitelerine Çekebilecek 10 Tasarım Eğilimi
21 Aralık 2022
B2B E-ticarette Müşteri Teşekkür Kartları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
B2B E-Ticarette Etkileyici Biçimde Müşteri Teşekkür Kartı Hazırlanılması
23 Aralık 2022

B2B Alanında Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere Verilebilecek 5 Tavsiye

B2B-Alanında-Kendi-İşini-Kurmak-İsteyen-Girişimcilere-Verilebilecek-5-Tavsiye

Kendi işini kurabilmek pek çok kişinin hayalleri arasında bulunmaktadır. Günümüz koşullarında sabit ücretle çalışmak istemeyip kendi işini kurmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe yükseliş göstermektedir. Bazıları var olan işletmelere ortak olarak kendiişlerini yapmayı tercih ederken bazı kişilerde B2B alanında sıfırdan bir iş kurmayı tercih edebilmektedir.

İş kurmak isteyen kişilerin B2B alanında sıfırdan iş kurarak başarılı olabilmeleri için bazı kuralları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Kendi işini kurmak isteyen B2B girişimcilerin gerekli olan 5 tavsiyeyi göz önünde bulundurması kendi açılarından oldukça önemlidir.

 • İş Planı Hazırlanması

Sıfırdan iş kurarak kendi işini yapmak isteyen kişilerin öncelikle önem vermeleri gereken unsurların başında iş planı yapmaları konusu yer almaktadır.

B2B işletmelerin gelecekte yer alan hedeflerini ve bu hedeflere ulaşabilmeleri için uygulayacak oldukları stratejilerin belirlenmiş olduğu belgelere iş planı adı verilmektedir. Genel olarak bir iş planı B2B işletmelerin hedef kitlelerinde işletme yapısı, şirket kuruluşu, hedef ve amaçları kapsamış olduğu gibi B2B işletmelerin hedef kitlelerinde bulunan diğer işletmeleri belirleyebilmelerini kolaylaştırmakta ve bununla birlikte rakiplerini daha yakından tanıyabilmelerine yardımcı olabilmektedir.

B2B alanında girişimcilik iş planı hazırlayacak olan kişilerin dikkatli olmaları gereken bazı hususlar yer almaktadır;

 1. İlk önce şirket kuruluş süreçleri hakkında bilgi vermeleri gerekmektedir.
 2. B2B İşletmelerin faaliyetlerini gösterecek oldukları sektör istatistiksel bilgilerden faydalanılarak belirlenmiş olmalıdır.
 3. Bir B2B e-ticaret iş planı hazırlanacaksa satılacak hizmet ve ürünlerin mutlaka iş planı içerisinde bulunması gerekmektedir. Ayrıca faaliyet gösterilmek istenen sektörde yer alan rakiplere ait analizlerde iş planı içerisinde bulunmalıdır.
 4. Yeni girişimlerin ne üzerine yapılacak olduğuna karar verdikten sonra B2B işletmeye ait kurulacak olan internet sitesi türüne karar verilmiş olmak gerekmektedir.
 5. İş planında hedef kitlede yer alan işletmelere ulaşabilecek sosyal medya platformlarına karar verilmesi ve hedef kitleye ulaşabilmek için nasıl bir yol izleneceğinin yer alması gerekmektedir.
 • Şirket Kurmadan Önce KOSGEB Eğitimleri Alınması

Kendiişlerini kurmak isteyen kişiler çok az bir sermayeyle işlerini kurmaktadır. İş kurabilmek için gerekli olan sermaye işin kurulacak olduğu şehirlere ve sektörlere göre değişiklikler göstermektedir. Genel olarak başlarda az miktardaki sermayeler ile işe başlayan kişiler sonrasında devlet desteklerinden ve hibelerinden faydalanarak işlerini büyütebilme fırsatı yakalayabilmektedir.

KOSGEB, sıfırdan iş kurarak kendiişlerini yapmak isteyen B2B girişimcilerin yararlanabilecek oldukları geleneksel ve ileri girişimcilik sertifika programlarıyla girişimcilerin B2B işletme yönetimleri hakkında bilgi alabilmelerini sağlayabilecek eğitimlere yer vermektedir. Bu eğitimleri başarılı şekilde tamamlayabilen kişiler geleneksel ve ileri girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Sertifikalarını alan kişiler B2B alanında iş kurarken veya işlerini büyütürken KOSGEB tarafından verilmekte olan destek ve hibelerden yararlanabilmektedir.

 • Alanında Uzmanlaşmaya Özen Gösterilmesi

Kendiişlerini kurmak isteyen B2B girişimcilerin iş kurmak istiyor oldukları sektörle alakalı eğitimler alarak alanında uzmanlaşmaları gerekmektedir. B2B girişimcilerin ücretli veya ücretsiz olarak alabilecekleri pek çok eğitim yer almaktadır. Kendiişlerini kurmak isteyen kişilerin;

 • SEO,
 • Dijital Pazarlama Taktikleri,
 • Sosyal Medya Pazarlamaları,
 • Facebook ve İnstagram Reklamcılıkları

Benzeri alanlardaki eğitimlere katılmaları bu alanlardaki konular hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlayacaktır.

 • Yeni İş Fikirlerine Açık Olunması

Kendi işini kurarak başarılı olabilmeyi amaçlayanların yeni iş fikirlerini araştırırken farklı görüşlere de açık olabilmeleri oldukça önemlidir. Bu sebeple araştırma yapma aşamasında karşılarına çıkacak her türlü fikri değerlendirmeye ve araştırmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Bu şekilde B2B alanında kendiişlerini kurarak başarılı olabilirler.

 • Stoksuz Satış Yapmayı Deneyebilmek

Yeni iş kurabilecek sermayeyi karşılayabilecek güç yoksa Dropshipping yöntemiyle internetten satış yapmak denenebilecek yöntemlerden biridir.

Dropshipping yöntemi, iş kurmak için sermeyesi olmayan kişilerin B2B e-ticaret siteleri üzerinden değişik tedarikçilerin ürünlerini satabildikleri iş yöntemidir. Sermayesi olmayan ve B2B alanında sıfırdan iş kurmak isteyen kişiler dropshipping yöntemiyle gerekli olan sermayeyi en aza indirerek internet üzerinden satış yapabilmektedirler.