B2B Alanında Muhasebe İşlemleri Ne Şekilde Yapılır?
7 Haziran 2022
B2B Alanında Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri
9 Haziran 2022

B2B Alanında Kampanya Dönemlerinde Neler Yapılmalı?

B2B Alanında Kampanya Dönemlerinde Neler Yapılmalı?

Son yıllarda oldukça önemli iş alanlarının arasında yer almakta olan B2B, kampanya dönemlerini en iyi şekilde değerlendirebilmeye özen göstermelidir. B2B alanında faaliyet gösteren işletmelerin kampanya dönemlerini takip ederek, bu kampanyaları uygulamaları gerekmektedir. Ayrıca hızlı bir şekilde büyümek ve satışlarını artırmak isteyen işletmelerinde çeşitli kampanyalar düzenlemeleri bu isteklerine ulaşabilmelerinde yarar sağlamaktadır. Kampanyalar doğru şekillerde ve doğru zamanlarda düzenlenirse beklenenden daha iyi sonuçlar bile alınmasını sağlayabilmektedir. B2B işletmelerinin kampanya dönemlerinde yapmaları gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Rakip Firmaları Analiz Etmek

B2B firmalarının kampanya dönemlerinde rakip firmaları izleyerek neler yaptıklarını gözlemlemeleri gerekmektedir. Böylece firmalar kampanya süreçlerinde bir şablon oluşturabilmektedir. Özellikle bayramlar, özel günler ve özel tarihlerin takip edilerek bu dönemlerde kampanyaların gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Firmalar kendilerine ait özel reklam kampanyaları düzenleyebileceği gibi kampanya süreçlerinde rakiplerinden de yararlanabilmektedir.

Hedefleri Büyük Tutabilmek

Çeşitli kampanyalar düzenleyen firmalar veya şirketler bu kampanyalar sayesinde rakiplerinden sıyrılabilmeyi başararak kısa sürede büyüme de gösterebilmektedir. Bu nedenle kampanyalar düzenlenirken hedeflerin büyük tutulmasına özen gösterilerek bu hedeflere uygun çalışmaların yapılması gerekmektedir. B2B alanında faaliyet gösteren firmalar aynı anda birden fazla sayıda ürün satışı yapmaktadır ve alıcı firmalarda aynı ürünü çok miktarda alabilmektedir. Bu durumda B2B firmaların gelirleri bir anda yükselişe geçebilmektedir. Bu nedenle hedefleri büyük olan B2B firmalarının kampanya dönemlerini özellikle takip ederek kendilerine uygun planlar yapmaları ve kampanyalar düzenlemeleri gerekmektedir.

Özel Günleri Takip Etmek

B2B firmaları için özel günler, bayramlar ve özel tarihler oldukça önemlidir. Bu nedenle yapılacak olan kampanyaların bayramlardan ya da özel günlerden neredeyse bir ay öncesinde hazırlanmış olması ve reklam kampanyalarının da en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Kampanyaların müşterilere e-posta yolu ya da sosyal medya hesaplarından yararlanılarak duyurulması gerekmektedir. B2B alanında ürünlerin alınması toplu bir şekilde gerçekleştiği için, çoklu alımlarda indirim uygulayan kampanya türlerine yer vermek fayda sağlamaktadır.

Hedefe Yönelik Kampanya Üretimleri Yapmak

Satılamayan ya da az satılmakta olan ürünler bulunuyorsa firmaların bu ürünlerin satışlarına yönelik planlamalar gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu planlamalar yapılırken satışı çok yapılan ürünlerin yanında, satılamayan ya da az satılan ürünler indirimli veya çok satılan ürünlerin yanında hediye olarak satışa sunulup, ürünlerin elden çıkarılması sağlanabilmektedir.

Üye Olanlara İndirim Kuponları Vermek

B2B alanında sitede üye sayıları artırılmak istendiği zaman yeni üye olanlara indirim kuponları vermek yüksek oranda tercih edilmekte olan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde üye sayılarının artış göstermesi sağlanırken aynı zamanda ürünlerin satış miktarları da artış göstermektedir. Ayrıca uzun süredir alım yapmamış olan eski müşterilere de e-mail yoluyla indirim kuponları iletilerek yeniden alışveriş yapmaları sağlanabilmektedir. Bu yöntemle eğer kaybedilmiş müşterilerde varsa onların geri kazanılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Ödeme Yöntemlerine Göre İndirimler Uygulamak

B2B alanında ürünlerin satışı ve alışı toplu olarak yapıldığı için toplu alışveriş yapan müşteriler ödemelerini de kredi kartı ile gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle en çok kullanılmakta olan kredi kartı ile yapılan alımlara yönelik özel indirim kampanyaları düzenlemek müşterilerde bir memnuniyet sağlayabilmektedir. Aynı zamanda kredi kartı ödemelerinin yanı sıra havale veya EFT ile yapılan ödemeler içinde indirim uygulamaları yapılmasına özen gösterilmesi, müşteri memnuniyeti ve yeni müşteriler kazanılmasına yardımcı olabilecek uygulamalardır.

Kampanya Türlerine Karar Vermek

B2B alanında özel günlerde ve haftalarda, bayramlarda hangi kampanya türlerine yer verileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kampanyaların yanı sıra bu süreçte faydalanılacak olan kargo seçeneklerinin de önceden kararlaştırılmış olması gerekmektedir. Kampanya türlerine karar vererek müşterilerin ilgilerini kazanmak, marka bilinirliği elde edebilmek ve satışları artırmak mümkün olabilmektedir.

İçerikler Hazırlamaya Özen Göstermek

Kampanya sürçlerinde kampanyalara karar vermeden önce ilk olarak bir takvim hazırlayarak içerikler konusunda yol haritası çizilmesi gerekmektedir. İçerik takvimleri sayesinde yapılacak kampanya dönemleri ile ilgili önceden çalışmalar yapılabilmektedir.