B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?
B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?
10 Mart 2023
B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açmak
B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açmak
13 Mart 2023

B2B Alanında İşleri Büyütmek İçin Yardımcı E-posta Araçları

B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır

E-posta pazarlaması, dijital marka yöntemleri arasında bulunur.  B2B markanın kar edebileceği bir müşteri aksiyonu yaratması ve hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan dijital pazarlama yöntemlerindendir.  E-posta pazarlaması interaktif işletişim sağlaması hem de avantajları sayesinde ticari faaliyetler yürütmekte olan B2B işletmelerin tercih ettikleri pazarlama yöntemidir.

Genel olarak ölçülebilir pazarlama kampanyaları yaratabilmek amacıyla B2B markaların yararlandığı bazı e-posta pazarlama araçları bulunur. E-posta pazarlaması ile B2B markalar satışlarını artırırken aynı zamanda yapmış oldukları kampanyaları da ölçümleme fırsatı bulur.

B2B Alanında E-posta Pazarlaması Ne Demektir?

E-posta pazarlaması veya bilinen bir başka adıyla e-mail marketing, kampanyalar hakkında tüketicileri bilgilendirmek, özel bir günü kutlamak veya belirlenmiş bir konuda bilgi vermek, satışını yapmış olduğu hizmet ve ürünleri tanıtmak,  hedef kitlelerinde yer alan müşterilere ulaşmak gibi amaçlarla B2B markaların e-postalarla iletişimlerini yürüttükleri dijital pazarlama yöntemine verilen addır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B Alanında E-posta Pazarlamasının Avantajları

E-posta pazarlaması yöntemi ile dijital pazarlama taktikleri geliştirmekte olan B2B işletmeler pek çok avantajlardan faydalanabilir. E-posta pazarlaması yönteminin B2B markalara sağlamış olduğu avantajlar;

 • E-posta pazarlaması yönteminde maliyetler oldukça düşük olur.
 • Gönderilmekte olan e-postalara olan ilginin ölçümlenebilmesi mümkündür.
 • B2B markalar pazarlama çalışmalarını analiz ve takip edebilir.
 • E-posta pazarlamasında dönüşümler oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir.
 • E-posta pazarlamasında başarılı sonuç oranları oldukça yüksektir.
 • Kampanya, hizmet ve ürün tanıtımları daha kolay şekilde yapılabilir.
 • Ürün satışlarının artış göstermesi sağlanır.
 • Şablonlar ile pazarlama faaliyetleri daha hızlı şekilde tamamlanır.

Bu avantajlardan faydalanmak isteyen B2B markalar e-posta pazarlamasına daha çok önem vermelidir. Ayrıca B2B işletmelerin yürütecek oldukları pazarlama faaliyetlerinde e-posta araçlarını da kullanmaları gereklidir.

B2B Alanında E-posta Pazarlama Aracı Ne Demektir?

B2B alanında e-posta pazarlama araçları, e-posta pazarlama faaliyetlerinde yapılmış olan pazarlama çalışmalarının ölçümlenebileceği, verilerin aktarılabileceği ve şablonlardan yararlanılabilecek araçlara verilen addır.

Genel olarak işletmeler;

 • Mail Chimp,
 • Sendin Blue,
 • Constant Contact,
 • Convert kit,

Benzeri e-posta pazarlama araçlarından yararlanarak e-posta pazarlaması ve dijital iletişim faaliyetleri yürütülebilir. Bu pazarlama araçları ile B2B markalar kolay bir şekilde e-mail hazırlamanın yanı sıra göndermiş oldukları e-mailleri de kolayca analiz edebilir.

Mail Chimp

Mail Chimp, Dan Kurzius, Ben Chesnut, Mark Armstrong tarafından 2001 senesinde kurulmuş e-posta pazarla aracıdır.B2B alanında e-posta pazarlamasında akla ilk gelen pazarlama aracı Mail Chimp olarak bilinir.

Mail Chimp, dünya geneli üzerinde 7 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılmakta olup, hem ücretsiz hem de ücretli olarak tercih ederek kullanılabilecek bir pazarlama aracıdır.

Sendin Blue

Sendin Blue,  B2B e-ticaret alanında çalışma gösteren işletmelerin kullanmayı tercih edebileceği profesyonel e-pazarlama araçlarından biridir. Sendin Blue’da;

 • Ücretsiz e-posta şablonları,
 • Sürükle bırak düzenleyicisi,
 • Analiz,
 • Takip etme,

Benzeri özellikler yar alır. Bu özeliklerin dışında, B2B marka ve işletmelerle postaların kaç kişi tarafından görüntülendiğini ve açıldığı bilgilerini de paylaşıyor. Bu durumda B2B markalar e-posta pazarlaması yapabilecekleri hedef kitlelerini kolay şekilde belirleyebiliyor. Ücretsiz kullanma özelliği yer almıyor ancak B2B işletmeler göndermiş oldukları e-postaların sayıları kadar ödeme gerçekleştiriyor.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

Constant Contact

Çevrimiçi pazarlama hizmeti vermek amacı ile 1995 senesinde Constant Contact şirketi tarafından geliştirilmiştir. Piyasada bulunan en iyi pazarlama araçlarındandır.

Büyük, orta ve küçük ölçekli B2B işletmeler tarafından problemsiz olarak kullanılabilecek olan bu araç hem işlevselliğiyle hem de kullanıcı dostu ara yüzü ile ön plana çıkar. Takip etme, analiz, kişiselleştirme ve e-posta şablonları her e-posta pazarlama araçlarında olduğu gibi Constant Contact pazarlama aracı içerisinde bulunur.

Convert Kit

Convert Kit, e-posta pazarlama araçları içerisinde yer almakta olup bu sektöre yakın zamanda girmiş olan bir araçtır. Diğer e-posta pazarlama araçları ile aynı özellikleri içerisinde bulundurur. Ücretli şekilde kullanıma sunulmakta olup daha düşük fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.