B2B Alanında Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur
B2B Alanında Amerika’da Şirket Kuruluşu Nasıl Olur?
17 Mart 2023
B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?
B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?
20 Mart 2023

B2B Alanında İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler

B2B Alanında İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler

B2B e- ticaret sektörünün sürekli büyümekte olan sektörler arasında yer bulmasıyla her geçen gün internetten satış yapmak isteyen kişilerin sayısını artırmaktadır. Pek çok yeni girişimci B2B e-ticaretin her dönem artmakta olan hacminden faydalanmak için bireysel olarak internetten satış yapmak istemektedir. Ayrıca bir mağazası olduğu halde satış yapan birçok B2B firmada işlerini dijital ortamlara da taşıyarak satışlarını internet üzerinden de devam ettirmektedir.

B2B e- ticarete başlamak isteyen işletmelerin bu sektörde başarılı olmaları için e-ticaret alt yapısı seçimi, şirket kurulumu, e-ticaret teşvikleri ve iş planlaması hazırlama gibi e- ticaretle yakından ilgili olan konular hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. B2B işletmeler bu konularla ilgili bilgi sahibi olmadıklarında B2B e-ticarette süreçleri yönetebilmede zorlanacakları için başarısızlıklarla karşılaşabilmektedir.

İnternetten satış yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı yardımcı taktikler bulunmaktadır. Bunlar;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B E- Ticaret Hibe ve Desteklerinden Yararlanılması

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı diğer bilinen adıyla KOSGEB,B2B e-ticaret firmalarının da yararlanabilecek olduğu pek çok destek ve hibe programları hazırlamaktadır.

 • Geleneksel olan girişimci destekleri,
 • İleri girişimciler için destekler,
 • İş planları için olan destek programları,
 • Girişimcilik için destek programları,

KOSGEB tarafından girişimcilere ve işletmelere verilen desteklerin başında yer almaktadır. Ancak bu destek ve hibeden yararlanmak isteyen B2B işletmelerin şirket kuruluşundan önce geleneksel ve ileri girişimci eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu eğitimlerini tamamlamadan şirket kuran B2B işletmeler destek ve hibeden yararlanamamaktadır.

B2B E- Ticaret Yapabilmek İçin Şirket Kuruluşu Yapılması

İnternet üzerinden bireysel olarak satış yapmak isteyen kişilerin B2B e-ticaret yapabilmeleri için şirket kurmaları gereklidir. Çünkü B2B e-ticarette internetten satılan her bir ürün için fatura keserek devlete belirli oranlarda vergi ödüyor olunması gerekmektedir. Faturasız olarak ürün satışı yapmak firmalara çok ağır cezalar olarak geri dönmektedir. Bu sebeple B2B e-ticaret yapabilmek için şirket kuruluşu yapmak çok önemlidir.

B2B e-ticaret yapmak amacıyla şirket kurmak isteyen kişiler; hedeflerini ve sermayelerini göz önünde bulundurmak şartıyla, Anonim, Limited veya Şahıs şirket türlerinden bir tanesini seçerek şirket kuruluşlarını gerçekleştirebilmektedir. Birçok B2B işletme şirketlerinin kuruluş aşamasında E-ticaret Nace Kodu olarak bilinen 47.91.14 Nace kodunu vergi levhalarına işleterek vergiden muaf olabilmektedir.

Bir B2B e-ticaret şirketi kurmayı düşünen kişilerin mutlaka bir muhasebeciden e-ticaret Nace Kodunu vergi levhalarına işletmesini isteyerek vergiden muaf olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

İş Planı Hazırlamak

İnternet üzerinden bireysel olarak satış yapmak isteyen herkesin bir iş planı hazırlayarak hareket ediyor olması gerekmektedir. B2B e-ticaret iş planları genellikle;

 • B2B e- ticaret sektörü,
 • Tedarik ve ürün yönetimi,
 • B2B e -ticaret sitesinin kurulumu,
 • Bütçe yönetimi,
 • Sanal pos ve kargo anlaşmaları,
 • Dijital pazarlama,
 • Satış artırma taktikleri

Gibi birçok temel konuda detaylı şekilde hazırlanmaktadır.B2B e-ticaret sektöründe emin ve güvenilir adımlar atabilmek için B2B e-ticaret firmalarının iş planları doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. İnternet üzerinden hizmet veya ürün satışı yapmak isteniyorsa firmaların B2B e-ticaret iş planı hazırlayarak e-ticarette başarılı olabilmeleri mümkündür.

Sektör ve Ürün Belirleme Konusun Dikkatli Olmak

İnternet üzerinden bireysel olarak satış yapmak isteyen işletmelerin B2B e-ticaret üzerinden satmak istedikleri ürünlere en doğru şekilde karar vermeleri gerekmektedir.  İnternetten satış yapmak isteyen firmaların ilk olarak B2B e-ticaret istatistiklerini inceleyerek hareket etmeleri gerekmektedir.  Bu istatistiklerle B2B e-ticarette büyümekte olan sektörlerin hangileri olduğunu görerek karar vermelerini kolaylaştırmaktadır.

B2B e-ticaret sitelerinin tedarikçi ve ürün seçimi yapabilme konusu da oldukça önemlidir. Kişiler genel olarak ürün seçimi yaparlarken internetten pazar yerinde en çok satılan ürünler,  sezon trendleri,  en çok satan ürünler tarzındaki konularda araştırmalar yapmaktadırlar. İşletmeler bu şekilde arz ve talebi görerek hangi ürünleri satabileceklerine daha kolay ve hızlı şekilde karar verebilmektedirler.