B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır
B2B Alanında İşleri Büyütmek İçin Yardımcı E-posta Araçları
11 Mart 2023
B2B Alanında Youtube’da İçerik Hazırlama
B2B Alanında Youtube’da İçerik Hazırlama
14 Mart 2023

B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açmak

B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açmak

Instagram, Mike Kieger ve Kevin Systrom tarafından 2010 senesinde hayata geçirilmiş bir sosyal medya alanı olup, 2012 senesinde yeni adı Meta eski adıyla Facebook tarafından satın alınmıştır. Instagram kurulmuş olduğu ve Meta tarafından satın alınmış olduğu dönemden itibaren günümüz şartlarına göre geliştirilmiş bir sosyal medya alanıdır.

B2B E-ticaret alanının hızla gelişim göstermesi ve pek çok markanın da bu alana ilgi göstermeye başlamasıyla birlikte Instagram’a birçok yeni özellik eklenmiştir.  Amerika’da test edilmiş ve Türkiye’de de oldukça yakın bir geçmişte yayına sokulmuş olan Instagram Mağaza özelliği Instagramın en popüler özelliklerindendir. Bir diğer adı da Instagram Shopping olarak bilinmektedir.

Günümüzde internet üzerinden ürün satışı yapmayı isteyen kullanıcıları Instagram Shoppıng özelliği ile hizmet ve ürünlerini hedef kitlelerine daha kolay bir biçimde ulaştırarak satışa sunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

 Instagram Mağaza ( Instagram Shopping ) Özelliği Nedir?

Instagram Mağaza özelliği genel olarak B2B e-ticaret ve e-ticaret firmaları tarafından kullanılmakta olan ve firmaların hizmetlerini ve ürünlerini müşterilerine ulaştırabilmelerini sağlayabilen bir özelliktir.

Farklı fonksiyonların bir arada ye aldığı Instagram mağaza özellikleri ile Instagram kullanmakta olanlar bu sosyal medya alanında vakit geçirirlerken alışveriş de yapabilmektedir. Ayrıca B2B markalar Instagram mağaza özelliğini açıp, Instagram hesaplarını B2B e-ticaret siteleriyle bütünleştirebilmektedir. Instagramın bu özelliği sayesinde sitelerine trafik çekebilirken aynı zamanda satışlarını da artırabilmektedir.

Instagram mağaza özelliğinde yer alan detaylar ve fiyat özellikleri sayesindeB2B markalar,  ınstagram gönderilerinde ürünlerini etiketleyebilme olanağına da sahiptir.

Instagram’da Mağaza Açmanın Avantajları

Instagram’da mağaza açmak B2B markaların reklam, internet sitesi ziyaretleri, hedef kitleye ulaşma, gönderiler gibi birçok alanda avantajlı olabilmelerini sağlamaktadır. Instagram’da mağaza açmanın avantajları;

 • Instagram’da mağaza açmış olan B2B markaların hedef kitleleri tarafından fark edilmeleri daha kolay olmaktadır.
 • Hizmetlerin ve ürünlerin satılması hedeflenen diğer B2B işletmeler, ürünlere daha kolay bir biçimde ulaşabilmektedir. Hedef kitleye ulaşabilmek satışları artırabilmeye de yardımcı olmaktadır.
 • Instagramda gezinen tüketiciler ürün fiyatları hakkında bilgi sahibi olabildiğinden, satın alma kararı verebilmektedir.
 • B2B markalar satışlarını ve buna bağlı olarak da karlılıklarını artırabilme imkânı yakalayabilmektedir. Bu durum rakipler ile rekabeti kolaylaştırırken B2B e-ticaret alanında başarılı olabilmeye de yardımcı olmaktadır.
 • Reklam çalışmalarından alınan verimin artış göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • Instagram profilinde yer alan mağaza özelliği aktif hale getirileceğinden profili ziyaret eden işletmeler, bu özellik sayesinde B2B e-ticaret firması olduğunu kolayca anlayabilmektedir.
 • Hikâyelerde ürünlerin ön plana çıkarılabilmesi oldukça kolaylaşmaktadır. Bu durum B2B e-ticaret sitesine trafik çekebilmeyi sağlamaktadır.
 • Instagram’da mağaza açmak, B2B markaların etkileşim oranlarının artış göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • B2B e-ticaret firmalarının Instagram mağaza özelliği ile rakipleriyle rekabete girmeleri daha kolay olmaktadır.
 • Reklam çalışmalarında hizmet ve ürünler ön plana çıkarılabildiğinden alınacak olan verim artış göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

B2B Alanında Instagram’da Mağaza Açma Şartları Nelerdir?

Instagram mağaza özelliğinden faydalanabilmeyi isteyen B2B işletmelerin yerine getirmeleri gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Instagram ile Facebook hesaplarının birbirlerine bağlı olması zorunludur.
 • ınstagram mağaza özelliğini aktifleştirebilmeleri için B2B işletmelerin bir e-ticaret sitelerinin bulunması gereklidir.
 • B2B e-ticaret sitesi üzerinden de bir Insta shop kataloğu oluşturmaları gerekmektedir.
 • Instagram’a kataloğu yükleyebilmek için de B2B işletmeye ait olan bir Business Manager hesabının olması zorunludur.

Bu şartların tümünü yerine getirebilen B2B işletmeler Instagram’da mağaza açabilme hakkına sahip olabilmektedir. Ancak Instagram’a mağaza açma konusunda bir başvuru yapıldıktan sonra Instagramın bu başvuruyu inceleyerek karar vermekte olduğunun bilinmesi gerekmektedir.  ınstagram mağaza açarak satış yapmaya başlanabilmesi için öncellikle yapılan başvurunun olumlu olarak onaylanması gerekmektedir. İsteği onaylanan B2B işletmelerin internet üzerinden satış yapabilmeleri için vergi mükellefi olmaları gerekmektedir. Bu sebeple ilk önce bir şirket kuruluşu gerçekleştirilmesi gereklidir.