B2B’de Muhasebe İşlemleri Nasıl Yapılır?
1 Nisan 2022
B2B Etkili Sosyal Medya Yönetimi
4 Nisan 2022

B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılır?

B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılır?

B2B alanında rakip firmaların Instagram alanındaki profil analizlerinin yapılması, rakiplerin reklam ve pazarlama stratejileri ile ilgili bilgi sahibi olunması konusunda yardımcı olabilmektedir. Rakiplerin ne tür çalışmalar yaptıklarını görerek kendi adına stratejiler ortaya koyabilmesini sağlamaktadır. Ayrıca Instagram profil analizleri ile rakiplerin önüne geçilerek bir adım ileri gidebilmesi konusunda fikir sahibi olunmasına katkı sağlamaktadır. Ancak B2B alanında kendilerinin ve rakiplerinin Instagram profil analizini yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

Profildeki Hakkında Kısmını Doldurmak

Instagram profil analizleri yapılırken ilk olarak profil fotoğrafının yanında bulunan hesapla ilgili bilgilerin bahsedilecek olduğu ‘’Hakkında’’ kısmı mutlaka doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bu kısımda internet sitesi bilgileri, konum ve kısa bir açıklama metni yer almaktadır. Bu alanda hizmet ve ürünleri tanımlayıcı bilgiler, eğer fiziki bir mağaza bulunuyor ise onunla ilgili konum bilgisi ve çalışma saatleri ile ilgili bilgilere yer verilmelidir. Pek çok firma bu alanda marka sloganlarından ve sektörü ile alakalı bilgilerinden bahsetmeyi tercih etmektedir.

Instagram profilinde yer alan ‘’hakkında’’ kısmına B2B web sitesine sahip olan firmalar, sitelerinin yönlendirme linkini koyabilmektedir. Bu şekilde profili ziyaret eden kullanıcılar web sitesine yönlendirilerek alışveriş yapmaları sağlanmaktadır.

İlgi Çekici Profil Fotoğrafı Kullanmak

Instagram profil analizleri sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de profil fotoğraflarıdır. Bu alanda ilgi çekici olabilecek bir profil fotoğrafı hazırlanması oldukça önemli bir husus olarak bilinmektedir. Bu konuyla ilgili B2B alanındaki rakip firmaların kullanmış oldukları profil fotoğrafları incelenerek konuyla ilgili fikir sahibi olunabilmektedir. Rakip firmaların logolarını mı ön plana çıkarmış olduklarına ya da ürünleri ile alakalı olan bir profil fotoğrafı mı kullanmış olduklarına bakarak fikir edinebilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca rakip firmaların isimlerini mi yoksa logo sembollerini mi profil resmi olarak kullanıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Instagram profil fotoğrafı, B2B markasının ve hesabının kullanıcılar tarafından tanınmasında oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Bu sebeple markayı en iyi şekilde yansıtabilecek ve aynı zamanda kullanıcıların da markayı kolayca bulabilmesini sağlayabilecek bir profil fotoğrafı tercih edilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. tercih edilmiş olan profil fotoğrafının dikkat çekici ve akılda kalıcı bir fotoğraf olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Organik Takipçi Sayısı

Instagram analizleri yapılırken, rakip firmalara ait takipçi sayılarının dikkate alınması gerekmektedir. Ancak takipçi sayıları bazen yanıltıcı bir unsur olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Çok takipçi sayısının olması her zaman markanın başarılı olduğunu göstermeyebilmektedir. Bazen firmalar takipçi sayılarını artırabilmek amacıyla takipçi satın alabilmektedir. Bu durumda da hesaba ait takipçilerin ne kadar bir kısmının gerçek olduğunun anlaşılabilmesi içinde geri dönüşüm ve etkileşim oranlarına bakılması gerekmektedir. Genellikle etkileşim oranlarının %10 seviyelerinde olması gerekmektedir. Takipçi sayıları yüksek olmasına rağmen gönderileri oldukça az sayıda dönüşüm ve etkileşim alan hesapların takipçilerinin sahte olmaları ihtimali oldukça yüksektir.

Instagram İçerik Paylaşımları

Instagram profil analizleri sırasında, rakip B2B firmalarına ait içerik paylaşımlarının incelenmesi oldukça önemlidir. Rakiplerin ne tür içerik stratejilerine sahip oldukları, ne tarz içerik konularına ağırlık vermekte oldukları incelenerek,  içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olabilmektedir.

B2B alanında Instagram kullanarak paylaşımlar yapmakta olan firmaların, rakiplerinin de ne sıklıkta paylaşım yaptıklarını incelemeleri gerekmektedir. Çünkü sosyal medya alanlarına ait paylaşım sıklıkları, sosyal medyalarına ne kadar bütçe ve zaman ayırmakta oldukları konusunda bilgi verebilmektedir.

Instagram Geri Dönüşüm ve Etkileşim Oranları

B2b alanında Instagram profil analizleri yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri diğeri de gönderilerin almış oldukları geri dönüşüm ve etkileşim oranlarıdır. Bu konuyla alakalı olarak rakiplerin yapmış oldukları paylaşımlardaki gönderi başına almış oldukları ortalama geri dönüşün ve etkileşim oranlarının takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü geri dönüşüm ve etkileşim oranları, rakip firmanın takipçileri ile yapmış olduğu içerik paylaşımlarının ne derecede dikkat çekici olduğunu ve ne kadar iletişimde bulunduklarını göstermektedir.