B2B Alanında Kriz ve Kriz Yönetimi
29 Haziran 2022
B2B Alanında Hedef Pazar Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
2 Temmuz 2022

B2B Alanında İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri

B2B Alanında İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri

B2B alanında e-ihracat yapan firmaların ihracat alanında müşteri bulmaları için bazı yöntemleri takip etmeleri gerekmektedir. Bunlardan bazıları;

  • Fuarlar,
  • Müşavirlikler ve Ataşelikler
  • Fuar katılımcı listeleri,
  • Fuar ziyaretçi listeleri,
  • Sosyal medya alanları (Telegram, Linkedin, Instagram sayfaları, Facebook grupları ),
  • Arama motorları,
  • Ticaret Bakanlığı kaynaklı internet siteleri,
  • Ticari heyetler,

Fuarlar

Firmaların kendi pazarlamalarını yapabilecekleri ve yurtdışında müşteri bulma konusunda bugüne kadar bilinen en önemli alanlardan biri fuarlardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur en doğru fuara katılmayı tercih etmek ve ayrıca fuar öncesinde, fuar sırasında ve fuardan sonra neler yapılabileceğine karar verilmesidir. Her B2B firmasının kendi alanı ile alakalı fuarlar bulabileceği pek çok site bulunmaktadır.

Müşavirlikler ve Ataşelikler

B2B alanında ihracat yapmaya henüz başlamış olan işletmelerin ilk olarak başvurdukları müşteri bulma yöntemi müşavirlikler ve ataşeliklerdir. Ataşelikler ve müşavirlikler dünya çapında çeşitli ülkelerde ülkemizi temsil eden kurumlar olarak bilinmektedir. Yurtdışında bulunan müşavirlik ve ataşeliklerimizden ürünlerinizle ilgili özel müşteri verileri gönderebilmeleri talep edilebilmekte olup, tamamen ücretsizdir. Yapılması gereken tek şey bakanlığın ilgili internet sitesine üyelik oluşturmak ve giriş yaparak talep oluşturabilmektir.

Fuar katılımcı listeleri

B2B alanında fuara katılarak stand kiralayan katılımcı firmaların listelerine ulaşılarak ihracat yapabilmek amacıyla müşteri arayışına başlanabilmektedir. Örneğin bir iplik üreticisi firması iseniz sizin müşteri kitlenizde kumaş üreticilerinin bulunuyor olması gerekmektedir. Öyleyse bu durumda kumaş üreticilerinin katılım gösterecek olduğu fuarları takip ederek bu fuarlarda yer almaya ve ürünlerinizi pazarlamaya çalışmanız gerekmektedir.

Fuar ziyaretçi listeleri

Fuarlara katılım gösteren kişilere ulaşabilmeyi fuara katılım gösteren firmalarda bilmek isterler ancak bu bilgiler internet üzerinden ulaşılabilecek bilgiler değildir. Çünkü bu bilgiler oldukça değerli ve özel bilgilerdir.  Ancak kısıtlı da olsa bazı ziyaretçi verilerine ulaşılabilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sitelerden kısıtlı da olsa fuar ziyaretçileri hakkında bazı verilere ulaşarak fuara katılım göstermekte yarar vardır.

Sosyal medya alanları (Telegram, Linkedin, Instagram sayfaları, Facebook grupları )

B2B alanında sosyal medya bazı ülkelerde oldukça etkilidir. Özellikle Ortadoğu ve Afrika pazarlarında Facebook grupları oldukça etkindir. Instagram sayfaları daha çok hedef kitlelere ve ürünlere göre efektif olmaktadır. en önemli sosyal medya alanı ise Linkedin olarak bilinmektedir. Hatta Linkedin bir sosyal medya alanından daha çok ticari bir alan gibi düşünülmelidir. Çünkü Linkedin pek çok satın alımcının ve ithalatçıların hesabının bulunduğu ihracat amacıyla da kullanılabilen bir alandır.

B2B alanında Telegram grupları da oldukça etkili olan bir müşteri bulma yöntemi haline gelmiş durumdadır. Özellikle de son yıllarda Telegram kullanıcılarının artış göstermesi ile yurtiçinde yer alan alım ve satım grupları da artış göstermeye başlamış durumdadır.

Arama motorları

B2B alanında müşteri bulma yöntemlerinden biri de arama motorlarıdır. Arama motoru denildiği zaman da akla ilk gelen arama motoru, Google’dır.  Google dışında farklı birkaç arama motoru daha bulunuyor olsa da en çok tercih edilen arama motoru Google olarak bilinmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Google’da aratılacak olan anahtar kelimeler ve kelime gruplarıdır. Her gün arama yapılmakta olan hatta pek çok kişinin internet tarayıcılarında anasayfa olan Google’ın etkin biçimde kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ticaret Bakanlığı kaynaklı internet siteleri

B2B alanında yabancı kaynaklarda müşteri verileri arama konusunda ülkemizde yerli kaynaklar bulunmakta olup aynı zamanda ücretsizdir. Bu kaynaklar;

  • Kolay ihracat,
  • Dış talepler bülteni,

Ticari heyetler

B2B alanında sektörsel olarak veya belirli sayılardaki ihracatçılar bir araya gelerek ihracatçı birlikleri, sanayi odaları, ticaret odaları ile bir heyet ziyareti düzenleyebilir. Bu şekilde toplu olarak yapılan organizasyonların masrafları destek kapsamında bulunmaktadır. Ayrıca bireysel gerçekleştirilecek yurtdışı ziyaretlerinden daha az maliyetlidir.