B2B Alanında Hedef Pazar Seçimi
9 Eylül 2022
B2B Alanında Başarılı Olmak İsteyenlerin İzleyebileceği Adımlar
12 Eylül 2022

B2B Alanında İade Yönetimi Ne Şekilde Yapılmalıdır?

B2B Alanında İade Yönetimi Ne Şekilde Yapılmalıdır?

B2b alanında pazaryerleri ya da e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmakta olan işletmelerin karşı karşıya kaldıkları durumlardan biri de ürün iadesi konusudur. Genel olarak tüketiciler satın almış oldukları ürün beklentilerini karşılamadığında, ürün fotoğraflar ve açıklamalarla uyuşmadığında, hasarlı ürün gönderimlerinde ve ürünleri beğenmedikleri durumlarla karşılaştıkları zaman satın alma işlemlerinden vazgeçerek almış oldukları ürünü iade etmek istemektedir.

B2B alanında e-ticaret işletmeleri iptal ve iade benzeri durumlar ile karşılaştıkları zaman, e-ticaret alanındaki iade yönetimini profesyonelce gerçekleştirebilmeleri oldukça önemli bir durumdur. İade işlemleri sırasında profesyonelce davranabilmek müşterilerin firmanıza karşı bağlılıklarını artırırken sadık müşteriler kazanabilmenize de imkân sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

B2B Alanında İade Ne Demektir?

B2B e-ticaret alanında iade, müşterilerin pazaryeri mağazaları veya internet sitelerinden almış oldukları ürünler ve denemiş oldukları ürünlerle alakalı bir problemle karşı karşıya kaldıklarında başlatmış oldukları sürece verilmekte olan addır.  B2B e-ticaret alanında iade süreçleri, müşterilerin satın almaktan vazgeçmiş oldukları ürünleri, aynı kargo şirketi ile B2B ticaret işletmesine geri gönderilmesi ile son bulmakta olup, ürünler firmanıza ulaştıktan sonra gerekli kontrollerin yapılması ile ürün veya ürünlerin ücretinin müşteri firmaya geri iade edilmesi gerekmektedir.

B2B E-ticaret Alanında İade Süresi Ne Demektir?

Tüketicilerin korunması hakkındaki kanunlara göre, B2B e-ticaret şirketlerinden bir ürün alım işlemi gerçekleştirmekte olan tüketicilerin ürünün teslim edilme tarihinden itibaren tam 14 gün içerisinde satın almış oldukları üründen vazgeçebilme hakları vardır. Ayrıca 14 gün içerisinde tüketicilerin bir sebep göstermek gibi bir zorunluluğu bulunmadan ürünleri iade edebilme hakları bulunmaktadır. Yani B2B e-ticaret alanında iade süresi, 6502 sayılı kanuna göre teslimat tarihinden sonraki 14 gündür.

B2B E-ticaret Alanında İade Zorunluluğu Var mı?

B2B e-ticaret alanında iade zorunluluğu, satılmış olan ürünlerin cinslerine göre değişiklik gösterebilmektedir. E-ticaret alanında iadesi olmayan ürünler arasında yer almayan tüm ürün gruplarını teslim aldıkları tarihten itibaren 14 gün içerisinde sebep gösterme zorunlulukları bulunmadan ürünü almış oldukları firmaya iade edebilme hakları bulunmaktadır.

Bu sebeple e-ticaret firmaları eğer e-ticaret alanında iadesi olmayan ürünler dışında başka ürünler satmaktaysa iade kabul etme zorunlulukları bulunmaktadır.

B2B E-ticaret Alanında İadesi Olmayan Ürünler nelerdir?

B2B e-ticaret alanında iade yönetim aşamasında en önemli konulardan biri de e-ticaret alanında iadesi olmayan ürünler konusudur. Pek çok ürün grupları e-ticaret alanında iade edilmeye uygun görülmekteyken iadeleri kabul edilmeyen veya koşullu olarak iade kabulü yapılan ürünler bulunmaktadır.

 • Finansal piyasalardaki dalgalanmalardan dolayı fiyatlarında değişiklik olan ürünler,
 • Külçe altın, gümüş, gram altın, ziynet altın benzeri ürünler,
 • Bozulma ihtimali bulunmakta olan ürünler (gıda benzeri ),
 • Son kullanma tarihleri geçme riskleri bulunan ürünler (hızlı tüketim ürünleri ve gıdalar gibi),
 • Çevrimiçi teslim edilen ürünler (dijital servisler ve hizmet ürünleri, dijital ürünler),
 • Basılı ürün grupları (kitap, dergi ve gazete gibi),
 • Ses ve görüntü ürünleri (DVD, CD ve kaset gibi),
 • Özelleştirme yapılmış ürünler (kişiselleştirilmiş olan ürünler)

B2B e-ticaret alanında iadesi kabul olmayan ürünler olarak bilinmektedir.  Ayrıca e-ticaret alanında iadeleri belli koşullar ile kabul edilen ürünler de yer almaktadır.

 • Hijyen ürünleri,
 • İç çamaşırları,
 • Kozmetik ürünleri,
 • Mayo,

Benzeri internet üzerinden satılmakta olan ürünlerin iadesinin kabulünün gerçekleşmesi için, ürününün paketinin açılmamış olması ve ürünlerin denenmemiş olması gibi şartları taşıması gerekmektedir. Aksi durumlarda ürünlerin denenmiş olması veya paketlerinin açılmış olması gibi durumlarda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

B2B E-ticaret Alanında İade Yönetimi Ne Şekilde Yapılmalıdır?

B2B e-ticaret alanında iade yönetimi gerçekleştirilirken önem verilmesi gerekli olan bazı konular yer almaktadır.

 • İade koşulları,
 • Paketleme koşulları,
 • Gönderi koşulları,
 • İade ücretleri,
 • Müşteri iletişimleri,

B2B e-ticaret alanında iade yönetimi yapılırken oldukça önem verilmesi gereken süreçlerden bazılarıdır.