B2B Alanında Spor Malzemelerinin Satışı Nasıl Yapılabilmektedir?
2 Eylül 2022
B2B Ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar
5 Eylül 2022

B2B Alanında Güçlü Bir Marka Nasıl Yaratılabilir?

B2B Alanında Güçlü Bir Marka Nasıl Yaratılabilir?

B2B ticaret yapmayı tercih ederek internet üzerinden hizmet ve ürün satışı gerçekleştiren işletmelerin satış yapabilmesi, hedef kitlelerine ulaşabilmesi ve gelirlerini artırabilmesi için bazı hususlara önem vermesi gerekmektedir. B2B ticaret firmalarının bu amaçlarına ulaşabilmeleri için marka imajlarının çok güçlü olması gerekmektedir.

Ancak güçlü bir marka imajı yaratmayı başarabilen işletmeler B2B ticaret alanında hızlı bir şekilde başarıya ulaşabilirken, marka imajları zayıf olan işletmeler ticaret alanında istemiş oldukları hızı yakalayamamaktadır. Bu durumun en büyük sebepleri arasında da marka imajı zayıf olan işletmelerin kullanıcılara gereken güveni verememesi yer almaktadır. Bu sebeple B2B ticaret alanında faaliyet göstererek internet üzerinden ürün satışı yapıp başarılı olabilmeyi isteyen işletmelerin öncelikle güçlü bir marka yaratabilmesi gerekmektedir.

Marka İmajı Ne Demektir?

Marka, bir işletmeyi veya bir malı, bu işletmeye benzemekte olan diğer başka işletmelerden ayırmaya yarayan isme ve simgeye verilen addır. Marka imajı da, işletmelerin, hizmetlerin veya ürünlerin tüketicilerinde bulunan markaya karşı olan düşüncelerine, fikirlerine, duygularına ve izlenimlerine verilen addır.

B2B alanında ticari faaliyetler göstermekte olan pek çok işletme güçlü bir marka imajı yaratabilmeyi amaçlamaktadır. Güçlü bir marka imajı ile işletmeler, hem kurumsal itibarlarını koruyabilmekte hem de bilinirliklerini kolay bir şekilde artırabilmektedir.

B2B ticaret alanında güçlü bir marka yaratabilmeyi istemekte olan işletmelerin  bazı önemli unsurlara oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Hakkında

B2B ticaret alanında güçlü bir markanın nasıl yaratılabileceğini merak eden kişilerin, öncelikle önem vermeleri gerekli olan unsurların başında, kurumsal kimlik tasarımı yer almaktadır. Bir marka sloganı bulabilmek, marka logosu tasarlayabilmek ve bir marka ismi seçmek gibi süreçlerin tümü, B2B ticaret firmalarının kurumsal kimlik tasarımları ile yakından ilgilidir.

Kurumsal kimlik tasarımlarını gerçekleştirirken B2B ticaret firmalarının;

 • Özgün bir marka ismi bulmaya,
 • Marka logosunun rakip firmaların logolarından farklı olmasına,
 • Marka sloganının kurum ve verilmekte olan hizmet ile ilgili olmasına,

Özen göstermeleri gerekmektedir. Bu şekilde B2B ticaret işletmeleri rakip işletmelerden farklılaşmış bir kurumsal kimlik tasarımı yapmayı başararak B2B ticaret alanında daha güçlü ve daha kolay bir marka yaratabilmektedir.

B2B Ticaret Alanında Güvenliğe Önem Verilmesi

B2B ticaret alanında güçlü bir markanın nasıl yaratılabileceğini merak eden işletmelerin ve kişilerin üzerinde durmaları gerekli olan bir başka unsurda e-ticaret alanında güvenliktir. B2B ticaret firmalarının, diğer firmaların siteleri üzerinden alışveriş yaparken, güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamalarına özen göstermesi gerekmektedir. Müşterilerinin güvenliğini gerektiği gibi sağlayamayan B2B ticaret firmaları, çeşitli problemler ile karşılaşabilmektedir. Bunlar;

 • Müşteri bilgilerinin sızdırılmasıi,
 • E-ticaret sitesinin hacklenmesi,
 • E-ticaret alanında sahtecilik,
 • Müşteri firmaların kredi kartlarına ait bilgilerin sızdırılması,

B2B ticaret sitlerinin güvenliğini gerektiği gibi sağlayamadıklarında karşılaşabilecekleri tehditlerden bazılarıdır. B2B ticaret alanında oldukça güçlü bir marka yaratabilmeyi isteyen işletmelerin bu sebeplerden dolayı B2B ticaret sitelerinin güvenliklerini sağlamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Genel olarak B2B ticaret sitelerinin güvenliklerini sağlayabilmek için;

 • Güven damgası,
 • SSL sertifikaları,
 • 3D secure ile ödeme,
 • Etbis kaydı,

Gibi bazı yöntemler B2B ticaret firmalarının tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır. En güvenilir alışveriş siteleri arasında da bulunan bu yöntemler,  gerçek anlamda B2B ticaret alanında güvenliğin sağlanabilmesinde yardımcı olabilmektedir. Müşterilerinin güvenli bir şekilde alışveriş deneyimleri yaşamasını isteyen B2B ticaret sitelerinin ve güçlü bir e-ticaret markası yaratmayı hedefleyenlerin bu güvenlik yöntemleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.

Müşteri Memnuniyetini Ön Planda Tutulması

B2B ticaret alanında güçlü bir marka yaratmayı isteyen ya da var olan markalarının imajını daha da güçlendirmeyi amaçlayan işletmelerin dikkat etmeleri gerekli olan unsurlardan bir diğeri de müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktır. Bunun nedeni de B2B ticaret firmaları üzerinden hizmet ya da ürün satın almayı tercih eden ve alışveriş süreçlerinden memnun kalmış olan kişilerin bu işletmeyi çevreleri ile de paylaşmak istemesidir.