B2B-Alanında-Başarı-İçin-Linkedin-Pazarlama-Stratejileri-Nasıl-Olmalıdır
B2B Alanında Başarı İçin Linkedin Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?
16 Aralık 2022
B2B E-ticarette Hedef Pazar Ne Demektir?
19 Aralık 2022

B2B Alanında Facebook Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?

B2B alanında algoritma, belirli bir amaca ulaşabilmek veya belirli bir problemi çözebilmek için tasarlanmış olan yol olarak bilinmektedir. Bilgisayar biliminde ise bir işi yapabilmek amacıyla tanımlanmış olan, başlangıç durumundan başlanılabilindiğinde, açıkça bir şekilde belirlenebilmiş son durumunda sonlanabilen, sonlu işlemler kümesine verilmekte olan isimdir.

Facebook Kullanıcı Sayıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Facebook, çevrimiçi olarak arkadaşlar ve aile ile bağlantı kurabilmeyi ve paylaşabilmeyi kolaylaştırmakta olan sosyal ağ sitesi olarak bilinmektedir. Mark Zuckerberg adlı kişi tarafından 2004 senesinde kurulmuş olan Facebook dünya çapında en çok kullanıcıya sahip sosyal ağ alanıdır. Dünya genelinde ortalama bir milyarı aşan kullanıcıya sahip olup, Türkiye’deki kullanıcısı ortalama otuz dokuz milyon civarındadır.

Facebook, aileler ve arkadaşlar ile iletişimde bulunabilmek için durum güncellemeleri yayınlamaya ve mesaj gönderebilmeye imkân tanımaktadır. Kişisel kullanıcı sayısının fazla olmasının yanı sıra B2B markaların da ticari amaçlarla kullanmakta olduğu bir alan olarak bilinen Facebook, reklamlar, bağlantılar, fotoğraflar gibi değişik içerik türlerini barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B Alanında Facebook Algoritması Ne Demektir?

Her sosyal alanda olduğu gibi Facebook için de algoritmalar oldukça önem taşımaktadır. Facebook algoritmaları, arama motoru algoritmasının mantığına benzer şekilde çalışmaktadır.  B2B kullanıcılara ait tüm gönderiler, bir kullanıcının içerikle alakalı ne kadar olumlu tepkiler verecek olduğuna bağlı olarak sıralanmaktadır.

Facebook algoritması, erişimleri etkilemekte olan önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Algoritmalar sürekli şekilde kendilerini güncellemekte olan bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple Facebook algoritmasında yer alan değişiklikleri takip edebilmek gönderilerin B2B işletmeler açısından önemli kişilerce görülmesini sağlayabilmek için oldukça önemlidir.

Facebook Algoritma Mantığı Ne Demektir?

Facebook algoritması, erişimi etkilemekte olan tek faktör gibi gözükmese de oldukça güçlü sayılabilecek faktörlerdendir. Facebook algoritmasında gerçekleşen değişiklikler takip edilmiyorsa, gönderilerin B2B işletmeler açısından önemli sayılan işletmeler tarafından görülebilmesini zorlaştırmaktadır. Facebook 2019 yılında, kullanıcılarına haber akışlarında görmüş olduklarının üzerinde fazla bir kontrol sağlayarak hatta kullanıcılarına belli gönderinin haber akışında niçin görülmekte olduğunu bulabilme seçeneği vermiş olarak algoritmasında oldukça büyük değişiklikler yapmıştır.

Facebook algoritması belirleyici öğeleri;

  • Etkileşim oranları,
  • Kullanıcıların gönderilere vermiş oldukları tepkiler,
  • Akışta yer alan etkileşimler,
  • Kullanıcıların davranışları,
  • Kullanıcıların kimler ile etkileşime girmiş olduğu,
  • Bağlantılar, resimler, videolar gibi içerik türleri,
  • Gönderilerin popülerlikleri,

Facebook Algoritmasının Dezavantajları Nelerdir?

Facebook algoritmaları, bir seri hesaplamalardan oluşmakta olup, bunlara dayalı olarak en fazla beğenebileceğinizi düşünmüş oldukları gönderileri akışta en üst sıralara çıkarmaktadır.  B2B alanında ticari amaçlarla kullanılmakta olan hesaplar açısından bu durum bir dezavantaj olarak görülebilir. Kullanıcılara genellikle gösterilmeyen markalar bu anlamda algoritmadan olumsuz etkilenebilir.

Facebook Algoritmasını Besleyen Alanlar Nelerdir?

Envanter

Facebook algoritması ilk olarak kullanıcılarla alakalı bilgileri düzenlemekle işe başlar. Bu alanda yer alan tüm içeriği envanter olarak isimlendirir. Envanterler gelmekte olan gönderiler, beğeniler, etkileşime girilen sayfalar, ilgi duyulan sayfalar, kişiler ve gruplardan meydana gelmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Sinyaller

Metriklerin çeşidine göre aktif ve pasif olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Bir eylem bulunmamaktadır. Aktif olan sinyallerse etkileşime girilmiş olan eylemler şeklinde ifade edilmektedir. Yanıt, yorum, paylaşım, beğeni tarzındaki etkileşimlerden oluşmaktadır. Bu eylemlerin zamanı, içerik türü, popüler olması, güncel olması tarzındaki özellikleri de oldukça önemlidir.

İlgi Düzeyi

Facebook algoritması her bir içeriğe ait parçanın belli bir kullanıcı açısından ne kadar ilgili olduğunu gösterir. Facebook ilgi düzeyi puanları ne kadar çok yüksek olursa, içeriklerin onlara gösterilebilme olasılıkları da o derecede yüksek olur. İlgi düzeyi puanları tüm kullanıcılar için farklı olmaktadır. Facebook algoritmaları sürekli şekilde geliştiğinden aynı kalmamaktadır.

Tahminler

Facebook algoritmaları ne şekilde çalışır denildiğinde B2B kullanıcıların belli gönderiye ne şekilde tepki verebileceğini tahmin ederek bunlara uygun gösterimler yapabilir.  Bu tepkileri Facebook algoritması; davranış eğilimlerine, verilen tepkilere, internetteki gezinmelere göre yapmaktadır.