B2B Alanında İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler
B2B Alanında İnternet Üzerinden Satış Yapmaya Yardımcı Olan Teknikler
18 Mart 2023
B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?
B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?
21 Mart 2023

B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?

B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?

İçerik pazarlaması faaliyetleri genel olarak, kurumsal markalar ve B2B e-ticaret firmaları tarafından hedef kitlelere daha kolay bir biçimde ulaşabilmek, rakiplerle daha kolay rekabet edebilmek ve marka bilinirliği yaratabilmek amacıyla yapılmakta olan çalışmalardandır. B2B markalar çoğunlukla içerik pazarlaması çalışmalarını yaparlarken kendi sitlerine ait olan blog bölümlerinde SEO odaklı çalışmalar yürütmektedirler. Çalışmalarının yararlarını artırabilmek içinde işletmelerin en fazla tercih ettikleri içerik türü Evergreen içerikler yani bilinen diğer adıyla ölümsüz içeriklerdir.

Ölümsüz içerikler, kurumsal firmaların veya B2B e-ticaret firmalarının sürekli bir biçimde hedef kitlelerine ulaşabilmelerine yardımcı olabilmektedir. Bu durum bir defa yapılan çalışmalardan sürekli olarak yararlanılmasını sağlamaktadır.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik yani bilinen diğer adı ile ölümsüz içerik, B2B markaların içerik pazarlama yöntemlerinde kullanmış oldukları bir içerik türüdür. Evergreen içerikler, okuyucuların sürekli olarak erişebilecekleri SEO odaklı içeriklere denilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

Genel olarak ölümsüz içeriklere olan alaka her zaman fazladır ve bu sebeple B2B markaların ölümsüz içerik stratejileri geliştirirlerken oldukça titiz bir şekilde çalışmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

B2B Evergreen İçeriklerin Ne Gibi Avantajları Bulunur?

B2B markaların Evergreen içerikleri tercih etmelerinin en önemli sebebi bu içerik türünün sağlamakta olduğu avantajlardır. Pek çok içerik çeşidine göreB2B Evergreen içeriklerin daha fazla avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Ölümsüz içerikler B2B markaların içerik pazarlamalarındaki stratejilerini geliştirebilmeleri konusunda aktif biçimde rol oynamaktadır.
 • Ölümsüz içerik çeşidi ile B2B markalar hedef kitlelerinde bulunmakta olan işletmelere sürekli ulaşabilmektedirler.
 • Markaların hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için yapacak oldukları çalışmalarında bütçelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ölümsüz içerikler ile B2B işletmelerin Google’daki görünürlükleri artış göstermektedir.
 • Ölümsüz içerikler az bütçelerle daha çok iş yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • B2B sitelerin daha fazla trafik çekmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Ölümsüz içerikler sayesinde B2B markalar, marka bilinirliklerini kolay bir biçimde artırabilme imkânına sahip olmaktadır.

Evergreen içeriklerin B2B e-ticaret firmalarına sağlamış olduğu başlıca avantajlardandır. Bu tür avantajlardan yararlanabilmeyi isteyen kişilerin B2B markaları adına içerik stratejileri geliştirirlerken Evergreen içeriklere daha çok yer verebilmeye özen gösterilmelidir.

Evergreen İçerikler Hangi Durumlarda Dezavantajlı Olur?

Ölümsüz içerikler her zaman B2B markalara yarar sağlayamamaktadır. Böyle durumlar da dezavantaja neden olabilmektedir. Bu dezavantajlardan bazıları;

 • Ölümsüz içerikler üzerinde profesyonel bir biçimde çalışılmadığında sonuç alınabilmesi zorlaşabilmektedir.
 • Rakiplerin ölümsüz içeriklerinin daha güçlü olduğu dönemlerde Google’daki görünürlüğü azaltabilmektedir.
 • Bazı dönemlerde oldukça popüler olan bir konu ilerleyen dönemlerde popülerliğini yitirebilmektedir.
 • Ölümsüz içerikler üzerinde oldukça titiz çalışılmasını gerektirdiği için bu alanda zaman kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • Ölümsüz içerik stratejilerinde bulunmakta olan konular bir zaman sonra hedef kitlenin dikkatini çekemeyebilmektedir.

Ölümsüz içeriklerin dezavantajlarındandır. Ancak ölümsüz içerikler sürekli olarak tüketilmekte olan bir içerik çeşidi olduğundan bu içerik türünün her B2B markanın stratejileri arasında bulunması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B Evergreen İçerik Türünün Bilinmesi Gereken Önemli Unsurları

İçerik pazarlaması faaliyetleri yaparken blog ile ilgili konularda ölümsüz içeriklere yer vermeyi isteyen B2B markaların almak istedikleri yararları artırabilmeleri için önem vermeleri gerekli olan bazı noktalar yer almaktadır.

 • Hedef kitle ve rakipler,
 • İçerik ile ilgili anahtar kelimeler,
 • İçeriğin yapısı,
 • İçeriğin SEO uyumluluğu,

Ölümsüz içerikler yazmayı isteyen B2B markaların özellikle önem vermeleri gerekli olan belirli konulardan bazılarıdır.

Hedef kitle ve rakipler

İçerik pazarlaması stratejilerini güçlendirebilmek amacıyla ölümsüz içerikleri tercih edecek olan B2B markalar genel olarak bu yöntemi hedef kitleye rakiplerinden daha çok ulaşabilmek için tercih etmektedirler. Bu nedenle B2B markaların ölümsüz içerik üretimi yaparlarken hedef kitlelerini ve rakiplerini analiz ederek uygun stratejiler geliştirebilmeleri gerekmektedir.

İçerikler ile ilgili anahtar kelimeler belirlenmesi

B2B markaların ölümsüz içerikler yazmaları için öncelikle anahtar kelime analizi yapmaları gerekmektedir. Bunun için Keywordtool, Ahrefs, Semrush ve Moz gibi analiz araçları B2B markaların anahtar kelime analizlerini gerçekleştirebilecekleri araçlar arasında yer almaktadır.