B2B Alanında Markalaşma ve Markalaşmak İçin Atılabilecek Adımlar
16 Haziran 2022
Trendyol’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Favori ve Takipçi Artırma İpuçları
20 Haziran 2022

B2B Alanında Etkili Video İçerikleri Oluşturma

B2B Alanında Etkili Video İçerikleri Oluşturma

B2B alanında en önemli unsurlardan biri güçlü içeriklerin oluşturulabilmesidir. Çünkü içerikler ne kadar etkileyici olabilirse müşteri kazanabilme olasılıkları da o derece artış göstermektedir. Aynı ürünü satmakta olan binlerce firmanın arasından sıyrılarak ön plana çıkabilmenin önemli yollarından biri de farklı içerikler oluşturabilmektir. İçerikler arasında ise en etkili yöntem ise videolu içerikler oluşturmaktır.  Videolu içerikler hem görsel hem de duygusal hafızaya etki edebilme gücüne sahip olmasının yanı sıra alıcıları ikna edebilme gücüne de sahiptir. Ayrıca son dönemlerde Youtube, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya alanlarında paylaşılan video içerikleri oldukça dikkat çekmekte ve yaygınlaşmaktadır.

B2B alanında en etkili video içerikleri bilgi verici özelliklere sahip olan videolardır. Çeşitli ürünlerini video içerikleri ile tanıtan firmalar müşterilerde güven duygusu oluşturabilmektedir. Bunun nedeni de ürünlerin video içeriklerde gerçek hali ile gösteriliyor olmasıdır. Ayrıca video içerikleri ile ürün tanıtımları sırasında ürünlerin nasıl üretildikleri, nasıl gönderildiği ve neden tercih edilmesi gerektiği gibi konular hakkında da bilgi verilmesi alıcıları memnun etmektedir. gün geçtikçe içerik üreten firmaların sayısı artış gösterirken kullandıkları yöntemler farklılık gösterebilmektedir. B2B firmalarının etkili video içerikleri oluştururken dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

İçerik Yöneticisi ve Üreticisi ile Çalışmak

Firmaların müşteri sayılarını artırabilmeleri için en etkili yöntem, ürünlerinin tanıtımını yapabilecek profesyonel kişilerden destek almalarıdır. İçerik üreticisi, internet siteleri adına çeşitli yöntemlerle içerik üreten kişilerdir. İçerik üreticileri, içeriklerde metin, gif, görsel ve videolar kullanmayı tercih etmektedir. Bu içerikleri en etkili biçimde sunabilecek bilgiye sahip kişilerdir. Video içerikleri üreterek sosyal medyaya yüklenebilecek niteliklerde çeşitli videolar hazırlayabilmektedir. Hazırlanan video içeriklerinin sunulabileceği en uygun ortam sosyal medya alanlarıdır. Profesyonel bir içerik yöneticisi ve üreticisi ile çalışarak çok daha fazla hedef kitleye ulaşabilmek mümkündür.

Bir içerik yöneticisi ve üreticisi ile çalışmaya karar verildiğinde yapılması gereken en önemli çalışma hangi ürünlerin ön plana çıkarılmak istendiğinde karar verme çalışmasıdır. Karar verme aşamasından sonra içerik üreticisi en uygun içerikleri oluşturarak işini tamamlayacaktır.

Video İçeriklerin Yararları Nelerdir?

 • Video içerikler doğru bir biçimde uygulandığında kısa zamanda markanın tanınarak bilinir bir marka haline gelmesini sağlayabilmektedir.
 • Markanın, hedef kitlelerine daha hızlı bir şekilde ulaşmasın sağlamaktadır.
 • Video içerikleri, alıcıları kısa sürede harekete geçirebilme özelliğine sahiptir.
 • Video içerikleri, site trafiğinde artış sağlayabilmektedir.
 • Video içerikler sayesinde siteyi ziyaret eden müşteriler, zamanla sadık müşterilere dönüşebilmektedir.
 • Ürünlerin hızlı bir biçimde satılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Reklamlara verilecek ücretlerden tasarruf edilebilmesini sağlamaktadır.

Video İçerikleri Nasıl Üretilmektedir?

Video içerikleri oluşturmanın pek çok değişik yöntemi yer almaktadır. Fakat genellikle video içerikleri oluşturulurken belli bir süreç yer almaktadır. Bu süreçler;

 • Analiz etme,
 • Fikir edinme,
 • Üretim,
 • Düzenleme,
 • Paylaşma,
 • Takip etme,

Şeklindedir. Bu süreçler çeşitli programlar kullanmayı tercih ederek daha etkili hale getirilebilmektedir. Videoların dikkat çekici özelliklere sahip olabilmesi için de profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun için Adobe programlarından yararlanılabilmektedir. Video içerikler hazırlandıktan sonra istenilen sosyal medya alanlarında paylaşılabilmektedir.

Video içerikler, B2B firmaları açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle de video içeriklerin en doğru biçimde ve profesyonel olarak hazırlanıp alıcılara sunulması gerekmektedir. Alıcılar görsele oldukça değer verdiklerinden karşılarında profesyonel içerikler görmeyi tercih etmektedir. Alıcılara hitap eden etkili içerikler firmaların başarılarının uzun süreli olmasını sağlayabilmektedir. Profesyonel çalışılarak hazırlanmış video içerikleri firmaların marka bilinirliklerini artırabilmede de oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca video içeriklerinin sosyal medya alanlarında paylaşılması hedef kitleye ulaşabilmeyi de oldukça kolaylaştırmaktadır. Eğer video içeriklerini oluşturmaya ayırabilecek zaman yoksa mutlaka video içerik yöneticisi ve üreticisi ile anlaşarak profesyonel içerikler üretmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.