B2B Alanında Kampanya Dönemlerinde Neler Yapılmalı?
26 Mayıs 2022
B2B Alanına Yeni Başlayanların İzlemesi Gereken Adımlar
30 Mayıs 2022

B2B Alanında Etkili Instagram İpuçları

B2B Alanında Etkili Instagram İpuçları

Son yıllarda B2B alanında e-ticaret yapan firmalar açısından dijital iletişim ve sosyal medyanın oldukça etkili olduğu görülmektedir. Ancak B2B alanında e-ticaret yapan şirketlerin Instagram sayfa yönetiminden önce, üretimlerini gerçekleştirmeleri ve sonra Instagram sayfa yönetimi konusu üzerinde durmaları gerekmektedir. Öncelikle B2B şirketlerinin kendilerine şu üç soruyu sorarak cevaplarını belirlemeleri gerekmektedir. Şirket kimim? Şirketin hedef kitlesinde kimler bulunuyor? Ve şirketin amacı ne? Şirket bu soruların cevabını belirledikten sonra, Instagramda anlatabileceği, temelinde hizmetlerin veya ürünlerin yer aldığı hikâyeler bulmaya yönelmesi gerekmektedir. Hikâye, özellikle B2B alanında oldukça önemlidir.  Çünkü ürün ya da hizmetler hakkında hikâyeler anlatmak, diğer şirketler ile aralarında bir fark yaratabilmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle B2B alanında ürün ve hizmet pazarlamaları yapmayı tercih eden şirketlerin birkaç soruyu yanıtlaması gerekmektedir.

  • Ürünler detaylı bir şekilde nasıl kullanılabilir ve bir hikâyeleri var mı?
  • Şirketin elinde yer alan ürünleri olmasaydı müşteriler ne kaybederdi?
  • Ürünlerin öne çıkabilecek ne gibi özellikleri bulunmaktadır?
  • Ürünler insanların hayatını ne şekilde kolaylaştırabilir?

B2B alanında şirketlerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsurlar arasında, ürün ya da hizmetlere kendi gözleri ile değil de, müşterilerin gözünden bakabilmeyi gerçekleştirebilmektir. B2B şirketler bunu Instagram sosyal medya alanı ile gerçekleştirebilmektedir. Çünkü Instagram ile müşterilerin güvenini kazanırken marka bilinirliği de elde edebilmektedir. Aynı zamanda müşteriler ile etkileşimde bulunarak ürünleri ve hizmetleriyle alakalı müşterilerin beklentileri hakkında fikir sahibi olabilmektedir.

B2B alanında faaliyet gösteren B2B işletmelerinin etkili bir Instagram sayfa yönetimi yapabilmeleri için bilmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır.B2 Alanında etkili Instagram ipuçlarından bazıları şunlardır.

Müşterilerle Etkileşimde Bulunabilmek İçin Fırsat Yaratma

B2B alanında faaliyet gösteren şirketlerin güçlü bir Instagram takipçileri bulunabilmektedir. Genellikle tanınmış bir marka değeri bulunan işletmelerin hizmet ve ürünleri, görsel alanlarda oldukça anlam taşımaktadır. Etkili açıklamalar eşliğinde paylaşılan postlar birleştiğinde şirket profilindeki etkileşim oranları da artabilmektedir.  Ancak bu etkileşim oranlarının hemen artış göstermesi beklenmemeli biraz zaman içerisinde gerçekleşmesi için zaman bırakılması gerekmektedir.  Zaman geçtikçe takipçi sayıları artmaya başlayarak, bu durum sadık bir müşteri kitlesinin oluşmaya başlamasına yardımcı olabilecektir. Böylece hedef kitle ile özel içerikler paylaşılabilme imkânı ortaya çıkararak, yeni fırsatların yakalanmasını kolaylaştıracaktır.

Alıcılara Ulaşmak İçin Geleneksel Yaklaşımlar Dışına Çıkma

B2B alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan şirketler, markalarına ait içerikleri kişisel ihtiyaçları göz önünde bulundurma yönteminden yararlanarak gerçekleştirmektedir. Instagram sosyal medya alanı, fotoğraf paylaşımlarının yapılmakta olduğu bir alan olarak bilinmektedir. Genellikle markaları metin içerikleri paylaşırken bile tasarımları oldukça güçlü olan vurgular yapabilmeye veya sade, metin ağırlıklı, görsel hikâye anlatımları kullanmaları açısından zorlamaktadır.

Bu nedenle B2B şirketleri süreçlerini ilerletmek istediklerinde kolay ve en etkili yöntemlerden biri, ürünleri kullanan kişilerin düşüncelerinin video veya görsel bir hale getirilerek Instagramda paylaşılması olmaktadır.

Göz Alıcı Bir Pofil Kullanarak Marka Bilinirliğini Artırma

Instagram, özellikle görselliğin ön planda tutulduğu sosyal medya alanlarından biridir. Instagram’da canlı fotoğrafların veya oldukça ilgi çekici tasarımların yer aldığı hesaplar, her zaman bir adım öne geçebilmektedir. Bu sebeple B2B alanında yapılmakta olan iş ile ilgili bir Instagram profili kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. en etkili yöntem de markayı yansıtmakta olan bir logonun tercih edilmesi olarak bilinmektedir. Ancak göz alıcı bir profil kullanarak marka bilinirliği artırılabilmektedir.

Şirket ile İlgili Hikâyeye Yer Verme

Instagram’ın görsellere vermekte olduğu önem, B2B işletmelerini daha fazla yaratıcı olabilmeye yöneltmektedir. Bu nedenle markaların ürünleri ya da hizmetleri ile ilgili biyografilerinde küçük bile olsa bilgiye yer vermeleri oldukça önemlidir. Bu ilk görüşte etkilenilecek bir cümle ya da çok ilgi çekmesi gereken bir tasarım gibi düşünülmemelidir. Bu bazen şirket ile ilgili hikâyenin anlatıldığı bir video ya da metin içeriği bile olabilmektedir.