B2B Sektöründe Instagram’a Adım Atarken Profil Fotoğrafı Nasıl Hazırlanmalıdır?
12 Kasım 2020
B2B Sektörünün 7 Gerçeği
14 Kasım 2020

B2B Alanında Etkili 5 Taktik

B2B Alanında Etkili 5 Taktik

B2B sektörünün her geçen gün gelişmesi ve ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan taktikler de değişiklik göstermektedir. Firmalar bu alandaki başarılarını arttırabilmek için çeşitli çalışmalar üretmektedir. Her firmanın izlediği yol farklıdır ama ortak olan yönler de vardır. Ortak olan yönlerden hareketle firmaların kendi sattıkları ürüne yönelik stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir. Bizim paylaştığımız ip uçlarıyla kendinize yeni ilhamlar edinerek satış oranlarınızı arttırabilmeniz mümkündür. B2B sektöründe önemli olan güncel kalabilmek ve gelişmeleri takip edebilmektir. Müşteriler eski paylaşılmış bilgileri değil yeni ortaya atılan bilgileri önemser. Ayrıca bu sektörde bilgi paylaşımları da çok etkilidir. Şimdi gelelim etkili 5 stratejimize. Bu stratejilerle kısa sürede başarı yakalamanız mümkün olacaktır.

Güncel Paylaşımlar

B2B sektöründe güncel kalmanın öneminden bahsetmiştik. Bu güncel paylaşımlar içerisinde müşterilere bilgiler verebilir veya değişik kampanyalar üretip paylaşabilirsiniz. Her gün paylaşımlar yapmak müşterilerin size daha fazla güven duymasını sağlayacaktır. Ayrıca paylaşım içeriklerinde müşterilerin ihtiyaç duyduğu konulara yönelirseniz çok daha kısa sürede başarıyı yakalayabilirsiniz. Müşteri sitenize girdiğinde 3 gün öncesine ait paylaşımlar bulursa sizin gerekli bilgileri takip etmediğinizi düşünür. Bu durumda başka sitelerden alışveriş yapma ihtiyacı ortaya çıkar. Müşteri trafiği çekmek kadar onları sitede tutmak da önemlidir.

SEO Kurallarına Uyum Sağlayın

SEO kuralları Google üzerindeki birçok firmanın önüne geçmenizi sağlar. Bu kurallar içerisinde en önemlisi doğru anahtar kelimeyi ortaya atmaktır. Anahtar kelimeler koyu renkle yazılır ve doğru ürün doğru şekilde isimlendirilir. Bu noktada en önemli detay uzun anahtar kelimeler seçmektir. Kulaklık satan bir firmanın anahtar kelime olarak “kulaklık” kelimesini seçmesi doğru olmaz. Bunun için kulaklığın ayırt edici özelliğini ortaya çıkaran bir şeyler de yazılmalıdır. Örneğin; “siyah kulak içi kulaklık” gibi uzun yazılmış bir anahtar kelime çok daha fazla iş görecektir. Bu sayede kulaklık arayan kişi bu özellikteki bir kulaklığı arıyorsa size daha çabuk ulaşacaktır. Bu şekilde uzun bir kelime öbeğini aratan kişiler mutlaka tam alıcı olan kişilerdir. Bu firmalar bir anda sizden 100’lerce kulaklık alabilir veya istediği diğer ürünlere de ulaşabilir.

Müşteriye Güven Verin

Müşterilerin güven duyması size karşı sadık olmalarını sağlar. Bunun için onların istediği şekilde ürün bilgilerini girerek ödeme kolaylıkları sağlayın. B2B sektöründe toplu alımlar gerçekleştiğinden kredi kartı ödemeleri için güven vermeniz gerekmekte ve kolaylıklar sağlamanız gerekmektedir. Bunun yanında ürünlerin tedarik süreçlerinden bahsederek ve videolu içerikler üreterek de müşterilerin güvenini kazanmak mümkündür. Videolu içerikler içerisinde ürünlerin nasıl firmalara ulaştırıldığını gösterebilir ve bu zamana kadar yaptığınız çalışmalardan bahsedebilirsiniz.

Sosyal Medya Etkileşimini Arttırın

Müşterilerin sık takıldığı alanlardan biri de sosyal medya ortamlarıdır. Bu ortamlarda hesaplar açarak etkili bir profille müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Bu alandan etkili bir şekilde faydalanabilmek için mutlaka etkili bir şekilde sosyal medya ağlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu alanlarda aktivitenizi arttırabilmek için takipçi sayınızı arttırmanız gerekecektir. Ayrıca keşfet bölümüne düşmek için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Etkileyici içerikler üreterek hikaye bölümlerinde de paylaşımlar yapabilirsiniz. Bunun dışında canlı yayınlar yaparak müşterilerden gelen sorularla birebir ilgilenebilirsiniz. Bu durum müşterilerin kendisini önemli hissetmesini sağlayacaktır. Link paylaşımları yapabilmeniz için 10 bin takipçiye ulaşmanız veya satın almanız gerekecektir.

Etkili İçerikler Oluşturun

B2B alanında başarıyı yakalayabilmek için en önemli detay içeriklerin doğru şekilde girilmesidir. Aynı ürünü birden fazla firma satıyor olabilir. Bu firmalar arasında öne çıkabilmek için etkili içerikler oluşturarak ürün pazarlanması gerekmektedir. Ürünlerin içeriklerinde net ve açık bilgiler verilmesi çok önemlidir. Bu bilgileri okuyan herkes anlayabilmelidir. Çünkü müşteriler üstü kapalı anlatımlardan hoşlanmamaktadır. Ayrıca içeriklerin içerisinde mutlaka müşterilerin sık sorduğu sorulara yanıt bulabilecekleri detaylar yer almalıdır. Bu sunduğumuz etkili stratejilerle başarıya kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.