B2B-E-Ticarette-İnstagram-Etkileşiminin-Yararları-Nelerdir
B2B E-Ticarette Instagram Etkileşiminin Yararları Nelerdir?
19 Ocak 2023
kitle-pazarlama
B2B Alanında Kitlesel Pazarlama Ne Demektir?
21 Ocak 2023

B2B Alanında En Çok Tercih Edilen Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Pazarlama-Teknikleri

B2B alanında pazarlama, markaların iletişim yürütme ve kar edilebilir müşteri aksiyonu yaratabilme, satışları artırabilmek için stratejiler geliştirme, marka bilinirliği yaratabilme, satışlarını yaptığı hizmet ve ürünleri tanıtma, hedef kitlelerine ulaşabilme süreçlerinin geneline verilmekte olan addır.

Genel olarak pazarlama çalışmaları yürütecek olan B2B markalar, pazarlama stratejileri geliştirmeye çalışırken, önceden değişik markalar tarafından kullanılmış ve başarı elde edilmiş pazarlama tekniklerini denemeyi tercih etmektedir. Bu şekilde işletmeler pazarlama stratejilerinden yüksek verimler almaktadırlar.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Pazarlama Tekniği Ne Demektir?

B2B alanında pazarlama tekniği, hizmet ve ürünlerin üretim aşamasından son tüketiciye ulaşıncaya kadar izlenmekte olan stratejilerin tümüne denir. B2B işletmelerin bilmeleri gerekli olan pazarlama ve satış tekniklerinin bazıları;

 • Ağızdan ağza pazarlama tekniği,
 • İşlemsel pazarlama tekniği,
 • İçerik pazarlaması tekniği,
 • Viral pazarlama tekniği,
 • Dijital pazarlama tekniği,
 • Karşı pazarlama tekniği,

Pazarlama stratejileri geliştirmek amacıyla B2B markaların en çok kullandıkları pazarlama tekniklerinden bazılarıdır.

Ağızdan Ağza Pazarlama Tekniği

Ağızdan ağza pazarlama veya bilinen başka bir adıyla WOMM, bireylerin yakın çevrelerine bir B2B markasının ürünlerini veya markanın kendisini yazılı ya da sözlü şekilde tanıttığı pazarlama tekniğidir.

Genel olarak tüketiciler yakın çevrelerindeki deneyimler ile bir ürün veya marka hakkında bilgi almayı tercih etmektedir. Bu şekilde pazarlaması yapılmış olan markanın güvenilirliği artış göstermektedir. Ağızdan ağza pazarlama yöntemiyle tüketici işletmeler B2B markalara daha kolay şekilde güvenir. Bu da işletmelerin satışlarını artırır. Ağızdan ağza pazarlamada kullanılan bazı iletişim yöntemleri bulunur.

 • Yüz yüze iletişim,
 • Sosyal medya alanları,
 • Telefon konuşmaları,
 • Mesajlar ağızdan ağza pazarlama yönteminde en fazla kullanılan iletişim yöntemleridir.

İşlemsel Pazarlama Tekniği

İşlemsel pazarlama bilinen diğer adıyla transactional marketing, hızlı satış yapmanın hedeflendiği pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Genel olarak bu yöntemde B2B markalar tüketicilerle ilişki kurmazlar. Asıl hedefleri satışlarının verimliliğini artırabilmektir. B2B işletmeler bu hedeflerine ulaşabilmek için;

 • Kampanyalar,
 • Reklamlar,
 • Çapraz satış artırma yöntemleri,
 • Kupon verme,
 • Hediyeler verme,

Tarzındaki pazarlama ve satış tekniklerinden faydalanırlar. Bu şekilde hizmet ve ürünlerini uygun fiyatlarla satışa sunabilen B2B işletmeler hızlı şekilde satışlarını artırma olanağı bulurlar.

İçerik Pazarlaması Tekniği

İçerik pazarlamaB2B markaların hedef kitlesinde bulunan tüketici işletmelere ulaşabilmek, tüketicilere alış veriş yaptırabilmek için içerik üretimine ve içeriklerin dağıtımına odaklanmak, hizmet ya da ürün tanıtmak ve satış artırmak, marka güvenini ve bilinirliğini artırmak gibi yenilikçi pazarlama tekniği olarak bilinmektedir.

 • Sosyal medya hesapları,
 • Bloglar,
 • Forum siteleri,

Genellikle içerik pazarlaması yapmak isteyen B2B işletmelerin tercih ettiği alanlardır. Bu teknikle B2B işletmeler hedef kitlelerine tanıtım yapmaya ve bilgi vermeye odaklanırlar.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Viral Pazarlama Tekniği

Viral pazarlama, adını virüs gibi yayılan yenilikçi bir pazarlama tekniği olmasından almaktadır. Viral pazarlama, B2B markalar tarafından satılan ürünler veya üretilen içeriklerin bir kitle tarafından paylaşılmasına dayalı pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Ürün ve içerikler halk tarafından paylaşıldığından bu adı almaktadır. Viral pazarlama teknikleri kampanyaları doğru planlandığında bu strateji ile B2B markalar hedeflerine kolay ulaşmaktadırlar.

Dijital Pazarlama Tekniği

Dijital pazarlama, pazarlama ve tanıtım teknikleri arasında en çok kullanılanıdır. Dijital pazarlama tekniği,  B2B işletmelerin marka bilinirliklerini artırmak ve satış yapmak,B2B markaların kampanya ve hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya alanları ve arama motorları gibi dijital alanlarda yürütmüş olduğu iletişim ve pazarlama stratejilerine verilen isimdir.

Karşı Pazarlama Tekniği

Karşı pazarlama, B2B markaların saldırıya maruz kaldıkları dönemlerde kendilerini savunabilmek adına kullandıkları pazarlama tekniğine denir. Karşı pazarlama tekniğinde, B2B markalar vermeyi düşündükleri mesajları doğrudan vermeyi reddederek onun yerine ters mesaj vermeyi tercih eder. Karşı pazarlama faaliyetlerinde rakipleri kötülemeden ve etik şekilde hareket etmek çok önemlidir.