B2B ve B2C Müşteri Hizmetleri Arasındaki Farklar
5 Mayıs 2022
B2B Pazarlama Yönteminde Linkedin Nasıl Kullanılır?
7 Mayıs 2022

B2B Alanında En Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

B2B Alanında En Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Son zamanlarda oldukça fazla yaygınlaşmış olan sosyal medya hem hayatın hem de pazarlama alanının vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Başarılı bir B2B sosyal medya pazarlaması yapabilmek için bazı stratejiler yer almaktadır. E-ticaret alanındaki tüm pazarlamacıların %88’i sosyal medyanın marka bilinci yaratabilme konusunda oldukça önemli olduğunu, %79’u da sosyal medya stratejileri ile web sitesi trajiğinin artırılabileceğini söylemektedir.

Sosyal Medya ve Potansiyel Müşteri Kazanabilme Stratejileri

2021 yılı sosyal medya pazarlama alanı raporuna göre pazarlamacıların pazarlama yaparak işlerini büyütebilmek için sosyal medyayı neden ve nasıl kullandıkları ile ilgili yapılan kapsamlı araştırma; B2B pazarlamacılarının Instagram kullanımının %16, Linkedin kullanımlarının %35 arttığını göstermektedir. B2B pazarlamacılarının sosyal medya platformları arasında en fazla bilgi edinmek istedikleri platformlar  %72 ile ilk sırada Linkedin, sonrasında  %63 ile Instagram ve %57 ile Facebook olarak görülmektedir. Söz konusu dijital reklamcılık olduğunda ise B2B pazarlamacılarının en çok kullandıkları platform %70 ile Facebook ve %39 ile Linkedindir. Instagram dijital reklamcılık alanında çok kullanılmamakla birlikte reklam platformu olarak etkileyici bir performans gösterdiği bilinmektedir. B2B alanında sosyal medya, reklamlardan yararlanarak potansiyel müşteriler edinebilmek için ve organik trafiği artırabilmek açısından oldukça değerli bir araç olarak görülmektedir.

Video ve Görsel İletişim

Yapılan araştırmalara ve istatistiklere göre video pazarlama uygulamaları dünya genelinde her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. B2B pazarlamacıları da alanlarında başarılı olabilmek için pek çok konuyu araştırmakta ve dijital ortamda gerçekleşen yeniliklere ayak uydurmaya çalışmaktadır. Yapılan araştırmalara göre B2B pazarlamacılarının %66’sı Linkedin , %62’si Instagram ve %61’i de Facebook videoları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Yapılan araştırmalara ve istatistiklere göre;

  • Markaların %93’ü sosyal medyada yer almakta olan videolar sayesinde yeni müşteriler kazanmaktadır.
  • Video pazarlamacılarının da %88’i videoların kendilerine olumlu bir şekilde yatırım getirileri sağlayacağını bilmektedir.
  • Açılış sayfalarında video içeriklerine yer vermek, dönüşümleri %86 oranında artırmaktadır.

B2B pazarlamacıları başarılı olabilmek için %72’si Instagram videolarını,  %71’i YouTube videolarını, %66’sı da Facebook videolarını artırmayı planlamaktadır. Bu sebeple, video üretimlerinde öncü olabilmek ve rekabet halinde kalabilmek zorunluluk haline gelmiştir. B2B alanında sosyal medya stratejileri planlanırken videonun gücünden yararlanılmasına gayret edilmesi gerekmektedir.

B2B Şirketleri İçin Sosyal Medya Eğilimleri

Son yıllarda sosyal medya kullanımları tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumdadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki 2021 yılında sosyal medya, pazarlamada kullanılmakta olan bir numaralı kanal haline gelmiştir. B2B pazarlamacılarının, izleyicileriyle güvene dayalı ve daha güçlü ilişkiler kurabilmek açısından sosyal medya kullanımlarına uyum sağlamaları gerekmektedir. Müşteriler, doğru bilgiler içeren ve anlamlı etkileşimler sağlayan içerikler görmek istemektedir. Bu nedenle sosyal medya stratejileri planlanırken bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

Güven İnşa Etmek

Dünya genelinde sosyal medya olan güven yalnızca %41 oranındadır. Kısacası potansiyel müşteriler sosyal medya alanında yer alan içeriklere kolay bir şekilde güvenmemektedir. Bu durumda da samimi, doğal ve şeffaf olabilen markalar bir adım öne çıkabilmektedir. Sosyal medya alanında yapılmakta olan stratejilerin güven inşa etmek anlamına geldiğinin ve müşteriler ile güven ilişkileri üzerine bir bağ kurulması gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Hikâye Anlatımlarından Yararlanmak

Sosyal medya alanlarının; 24 saat sonra kaybolmakta olan geçici hikâye, fotoğraflar ve video paylaşım araçları müşterilerin oldukça fazla ilgisini çekmekte olup her geçen gün daha da yaygın bir hale gelmektedir. B2B alanında da potansiyel müşterilerin ve aynı zamanda müşterilerin ilgisini çekebilmek amacıyla videolar ve canlı sanal etkinlikler gerçekleştirmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle içten, doğal ve samimi hikâyeler ile kişilerin zihinlerinde yer edinmeye çalışılmalıdır.

Videolar Üretmek

B2B markasının hizmet ve çözümlerini ikna edici şekilde hayata geçirmek gerekmektedir. Müşterilerin şikâyet, sorun ve önerilerini mutlaka önemsemek gerekmektedir. Müşterilerin ihtiyaç duydukları bilgileri basit ve eğlenceli anlatımlara sahip videolar ile aktarmaya çalışmak gerekmektedir.