B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır
B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?
7 Mart 2023
B2B Alanında Zalando’da Nasıl Satış Yapılır
B2B Alanında Zalando’da Nasıl Satış Yapılır?
9 Mart 2023

B2B Alanında eBay’da Satış Yapma

B2B Alanında eBay’da Satış Yapma

Türkiye’den yurtdışına ürünlerini satmak istemekte olan B2B e-ticaret firmaları veya satışlarını bireysel olarak gerçekleştirmek isteyenler kişiler eBay e-ticaret alanını kullanmayı tercih edip satış yaparak kazanç elde edebilmektedir. eBay’de satış yapılabilmesi için bireysel eBay hesabı açılabildiği gibi B2B işletme hesabı ile eBay’da mağazada açılabilmektedir. Bütün bunlar için öncellikle çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Dünyanın dört bir tarafından milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve dünyada açık artırma unvanı almış olan eBay, hem satıcıların hem de B2B işletmelerin farklı ülkeler satışlar yapabilmelerini sağlayan uluslararası bir pazaryeri hem de çevrimiçi alışveriş yapılan bir e-ticaret sitesidir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

eBay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

eBay, Amerikalı bir girişimci olan Pierre Omidyar tarafından Kaliforniya’da 3 Eylül 1995 tarihinde kurulmuş Amerikan şirketidir. eBay, satıcılarla alıcıları buluşturmakta olan bir pazaryeri konumuna sahip olup, eBayda satış yapma ve açık artırma sistemleri uygulanmaktadır. Satış mantıkları Türkiye’de faaliyet gösteren Hepsiburada, N11, Trendyol pazaryerleri ile aynı şekildedir. Satıcılarla alıcıları buluşturmakta olan alandaki iş modeli ise komisyon alarak işleyen bir modelden oluşmaktadır.

eBay dünyada ilk kurulmuş olan e-ticaret siteleri arasında bulunmakta olup, bireysel satış yapmak isteyenlerin ya da B2B e-ticaret firmalarının satış yapmak için tercih ettikleri bir alandır. eBay, B2B işletmeler için bir pazaryeri olarak ve aynı zamanda alışveriş aracı olarak 100’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olmasının yanında günde milyonlarca kullanıcıya ulaşabilen uluslararası bir alandır.

eBay Hesabı Nasıl Oluşturulur?

eBay’da satış yapmak için karar verildikten sonra ilk önce bir eBay hesabı oluşturarak işe başlamak gerekmektedir. eBay ana sayfasının sol üst bölümünde bulunan register alanına tıklandığında istenilmekte olan ad, soy ad, e-mail, parola alanları doldurulduktan sonra kayıt oluşturulabilmektedir. eBaydan satış yapabilmek için kayıt oluşturma işleminin ardından ana sayfada sağ üst bölümde yer alan sell alanına tıklanarak ilgili alanların doldurulması gerekmektedir. Bu alanda, cep telefonu numarası, açık adres ve ülke bilgileri istenilmektedir. Adres bölümüne B2B işletmeye ait adres de yazılabilmektedir. Cep telefonu numarasını doğrulama işleminin ardından kayıt tamamlanmaktadır. Artık eBay hesabı oluştuğu için ürün alımı ve ürün satımı yapılabilmektedir.

eBay’da Mağaza Açma ve Mağaza Açma Ücreti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

eBay’da satış yapabilmek amacıyla eBay’da mağaza açmak mümkündür. Bunu gerçekleştirebilmek için de eBay satıcı hesabı başvurusunda bulunulması ve hesaba bir kredi kartı tanımlanması gerekmektedir. eBay’da mağaza açmayı isteyenlere değişik bütçelerde ve özelliklerde mağaza seçenekleri sunulmaktadır.

Ürünlerin ve markanın bilinirliği açısından zaten hazırda var olan B2B e-ticaret sitelerindeki ürünlerin pazaryerinde satışa çıkarılması daha mantıklı bir harekettir. Çünkü sanal bir mağazaya sahip olunması müşterilere güven vererek onların yeniden alışveriş yapabilmelerine imkân tanımaktadır.

eBay’da Ürün Girişleri ve Satış Ne Şekilde Yapılır?

eBayda satış gerçekleştirebilmek için ürünlerin girilmesi gerekmektedir. eBay’da ürün girişleri için bazı basit aşamaları takip etmek gerekmektedir. Bu ürün giriş aşamaları;

  • Ürünlerin başlıkları,
  • Ürünlerin fotoğrafları,
  • Ürünlerle alakalı açıklamalar,
  • Ürünlerin fiyatlandırılması,
  • Teslimat bilgileri,

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

Hesaba giriş yapıldığında ana sayfada yer almakta olan My eBay bölümünden Selling kısmına tıklanarak açılacak alandan ürünlerin girişi gerçekleştirilebilmektedir. İlk önce ürüne başlık eklemek gerekmektedir. Başlık seçimi yapılırken alıcı işletmelerin aratmış olduğu kelimelerden yola çıkmak daha kolay bir yöntemdir. Aynı zamanda seçilecek başlığın ürün ile ilişkili bir başlık olması gerekmektedir.

Ürün başlığı eklendikten sonra ürün ile ilgili fotoğrafın yüklenmesi gerekmektedir. eBay eklenecek ürünle alakalı stok fotoğraf sunmaktadır. Ancak ürünle ilgili net ve gerçek bir fotoğraf kullanılması alıcılarda güven duygusu yaratmaktadır.

Ürün fotoğrafının yüklenmesinden sonra ürün açıklaması bölümüne ürünle ilgili anlaşılır, doğru ve detaylı bilgiler eklenmesi gerekmektedir. Ürün açıklaması yapıldıktan sonra ürünle ilgili fiyatlandırma bölümü gelir. Ürün eklendiğinde eBay benzer ürünlerin fiyatlarını öneri olarak sunduğundan rekabet yapılması kolaylaşmaktadır.