Küçük-B2B-İşletmeleri
Küçük B2B İşletmelerin Yükselebilmesini Sağlayabilecek Olan Bazı İpuçları
14 Aralık 2022
B2B-Alanında-Başarı-İçin-Linkedin-Pazarlama-Stratejileri-Nasıl-Olmalıdır
B2B Alanında Başarı İçin Linkedin Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?
16 Aralık 2022

B2B Alanında E-ticarette Ürünler Mevcut Müşterilere Nasıl Pazarlanabilmektedir?

Mevcut müşteri, B2B e-ticaret firmaları üzerinden daha önceden alışveriş yapmış ve alışveriş deneyimleri yaşamış olanlara denilmektedir.  B2B e-ticaret yöntemi ile internet üzerinden ürün satışı yapmakta olan B2B firmalar genellikle yeni müşteriler kazanabilmeyi amaçlasa da, ağırlık olarak satışlarını mevcut müşterilerine yapmayı hedeflemektedir. Çünkü mevcut müşteriler daha önceden firmadan alışveriş yapmış olduğu için bir alışveriş deneyimi yaşamıştır. Bu nedenle mevcut müşterileri etkilemek yeni müşteri kazanmaktan daha kolaydır. Mevcut müşterilerin firmadan tekrar alışveriş yapmaları B2B markaya güvenerek sadık müşteri haline gelmesi demektir.

Ürünlerin mevcut müşterilere pazarlanması için bazı konular hakkında bilgi sabi olmak gerekmektedir.  Konular ile ilgili bilgi sahibi olarak mevcut müşterilere satış yapabilmek daha kolay olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

Müşterileri Satın Almaya Yöneltebilecek Teşvik Yöntemleri Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Mevcut müşterilere ürün satışı yaparak gelirlerini artırmak istemekte olan B2B firmalar, müşteri işletmeleri satın almaya yöneltebilecek teşvik yöntemleriyle ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Genel olarak B2B e-ticaret alanında faaliyetlerini devam ettirmekte olan işletmeler müşterileri satın almaya yöneltebilecek teşvik yöntemlerinden pek çoğunu kullanmayı tercih etmektedirler.

 • Remarketing çalışmaları,
 • İndirimler,
 • E-bülten gönderimleri,
 • Kişilere özel pazarlama çalışmaları,
 • Müşterilere özel hazırlanmış hediye çekleri,
 • E-mail marketing,

Benzeri pek çok pazarlama yöntemleri müşteri işletmeleri satın almaya yöneltebilecek teşvik yöntemleri olarak bilinmektedir. Bu sebeple B2B e-ticaretle uğraşmakta olan işletmelerin bu yöntemler ile ilgili bilgi edinmeleri ve bunları patrikte de kullanmaları gerekmektedir.

B2B E-ticarette Remarketing Çalışmalarıyla Kendini Hatırlatma

Remarketing, mevcut müşterilere ulaşarak satış yapmayı hedefleyen B2B işletmelerin en fazla kullandıkları yöntemler arasında bulunmaktadır. Remarketing,  B2B markaların sosyal medya alanlarında veya Google Ads’de vermiş olduğu reklamlar ile mevcut olan müşterilerini hedefledikleri reklam çalışmalarıdır.

Mevcut müşterilere ait veriler B2B e-ticaret sitelerinden alınabilmekte olup, veriler reklam verilmek istenen alanlarla paylaşılarak B2B e-ticaret siteleri üzerinden önceden alışveriş yapmış olan diğer işletmelere gösterilmektedir. Bu şekilde B2B e-ticaret işletmeleri kendilerini sürekli olarak mevcut müşterilerine hatırlatarak satış yapabilme imkânlarını artırabilmektedir.

Remarketing çalışma yöntemleri, B2B e-ticaret alanında sürekli olarak yapılmayan reklam çalışmalarından biri olarak bilinmekte olsa da pek çok B2B markanın ara sıra markalarını mevcut müşterilerine hatırlatarak satış yapabilme ihtimallerini yaratabilmek amacıyla yapması gerekli olan çalışmalar arasında bulunmaktadır.

B2B E-ticarette Kampanyalar Düzenlenmesi

B2B e-ticaret alanının neredeyse olmazsa olmaz pazarlama yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alan e-ticaret kampanyaları, firmaların hizmetlerini ve ürünlerini indirimli olarak satma şekline denilmektedir. B2B e-ticaret kampanyaları ile oldukça iyi indirim oranları yansıtan B2B e-ticaret firmaları, ürünlerinin veya hizmetlerinin tanıtımlarını ve pazarlamalarını yaparak oldukça kolay şekilde mevcut müşterilerini satın almaya teşvik edebilmektedir.

B2B markalar genel olarak kampanya dönemleri veya normal dönemlerde düzenlemiş oldukları kampanyaları müşterilere e-mail marketing ya da sosyal medya çalışmaları ile duyurmayı tercih etmektedir. Ayrıca pek çok B2B marka dönüşüm oranlarının fazla olması sebebiyle SMS pazarlamasından faydalanmayı da tercih edebilmektedir.

B2B e-ticaret alanında kampanyalarını düzenlemekte olan B2B firmalar kampanyalarını genellikle belirli kavramlar doğrultusunda planlamaktadırlar.

 • Müşteriye özel ürün kampanyaları,
 • Belirli tutar üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo seçeneği,
 • Belirli miktarlardaki alışverişlerde belirli yüzdeler ile indirim uygulamaları,

Benzerindeki kampanyalar B2B e-ticaret firmaları tarafından düzenlenmekte olan kampanyalar arasında bulunmaktadır. Bu tarz kampanyalar ile gerçekleştirmiş oldukları pazarlama çalışmalarına yön vermekte olan B2B e-ticaret firmaları satışlarını artırırken mevcut müşterilerine ürün pazarlama imkânı bulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

B2B E-ticarette E-bülten Gönderilmesi

B2B e-ticaret sitelerine e-bülten aboneliği bulunan veya üye olan işletmelere yönelik olarak yürütülen B2B e-pazarlama çalışmalarından birisi de e-bülten göndermektir. E-bültenler ile B2B markalar;

 • Blog yazıları,
 • Yeni ürünler,
 • Kutlama,
 • Duyuru,

Benzeri konular hakkında müşterilere e-mail göndermektedir. Göndermiş oldukları e-bültenler ile B2B markalar mevcut müşterilerine bilgiler vermekte ve onların güvenlerini kazanmaktadırlar.