B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
17 Kasım 2022
youtube reklamcılığı
B2B Alanında Youtube Reklamcılığı Nedir ve Nasıl Yapılabilir?
19 Kasım 2022

B2B Alanında E-Ticarette Bilinmesi Gereken SEO Kuralları

Tıklanma-oranını-arttırabilmenin-bazı-ipuçları;

B2B alanında Seo analizleri, seo çalışmalarının etkinliklerini ölçmeye ve verilere dayanarak düzeltici değişiklikler yapmaya imkân tanımaktadır. Seo analizlerini kullanarak; etkileşim, sipariş, organik trafik, satış benzeri konularda stratejiler geliştirilmesini sağlamaktadır.

B2B Alanında Seo Analizleri Neden Önemli?

Analizlere dayanarak yapılan stratejilerin başarılı olabilme imkânı yüksek olduğu gibi yönetilebilmesi de kolaydır. Analizler, seo çabalarının etkinliğini ölçmede daha yüksek performans için verilere dayalı değişikler yapma imkânı tanımaktadır.

B2B alanında Seo analizlerini takip etmenin bazı yararları;

 • Analizleri takip ederek harcanan paranın ve zamanın karşılığını alabilmek mümkün olmaktadır.
 • Organik arama trafiğinin yükseltmenin önünü açmaya olanak sağlamaktadır.
 • Rakiplerin arasından daha çabuk yükselerek pazar payının arttırılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Sürekli güncellenmekte olan seo algoritmalarının yakından takip edilebilmesini sağlamaktadır.
 • Analizlere dayanarak bir yol haritası uygulamak mümkün olmaktadır.
 • Üst sıralarda yer alan, hızlı, dönüşüm getiren, tıklanma oranları yüksek bir site haline gelebilmek için yapılmakta olan çalışmalara yer vermektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Marka Sloganları Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

B2B Alanında Ölçümlenmesi Gereken Seo Analizleri

Seo analizleri sonrasında yapılan ölçümler ile birlikte bir bütündür. B2B alanında izlenilmesi gereken seo analizlerinin bazıları;

B2B alan adı ile sayfa otoritesi: Google’da, bir B2B site alan adınıza bağlantı verebiliyorsa, sizi güvenilir bir otorite olarak kabul ediyor demektir. Organik trafiğin artması isteniyorsa, yeni yönlendirmeler ile sayfaya olan yönlendirme koşulları arttırılabilinmektedir.

B2B alanında sayfa içini en uygun şekle sokma puanları: B2B alanında sayfa içini en uygun şekle sokma, bir sayfanın içeriğini hem arama motorları hem de kullanıcılar için en uygun şekle sokma işlemidir. Sayfa içini en uygun şekle sokma işlemi birçok nedenle yapılmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Anahtar kelimelerin yoğunluğu nedeniyle,
 • Alt başlıklardaki ve başlıklardaki anahtar kelimeler nedeniyle,
 • İlgili olan anahtar kelimelerin benzerlerini bulabilmek nedeniyle,
 • Harici ve dâhili bağlantılar için,
 • Meta açıklama amacıyla,
 • URL bağlantıları için,
 • Sayfa başlığında,
 • Resim alt etiketlerinde,

B2B metin okunabilirliği SEO analizleri: İçerik kalitesi seo değeri açısından ölçümlendirilmesi gerekli olan bir analizdir. Alaka düzeyi ve metin okunabilirliği kullanıcılar için oldukça önemlidir. Sorunsuz bir deneyim sunmaktadır. Metnin anlaşılabilir olmasını sağladıkları için Google gibi arama motorları oldukça önem taşımaktadır.

İçerik kalitesi nasıl ölçümlenebilir denildiğinde Flesch, Yoast benzeri eklentilerin içeriği SEO açısından iyileştirilebilirken içeriklerin okunabilirlik düzeylerini de arttırabilen ipuçları vermektedir. Kaliteli bir içerik için içeriğinizin özgün olabilmesi çok önemli bir kural olarak bilinmektedir. Bu nedenle içeriğin kopya içeriği testinden geçirilmesi oldukça önemli bir durum olarak bilinmektedir.

Gösterimler: Sayfa bir Google araması sonrasında her görüntülendiğinde, kullanıcılar gerçekten aşağı kaydırarak girişi görmemiş bile olsa bir gösterim olarak sayılmaktadır. Gösterimler, SEO çalışmalarının göstergesi sayesinde gerçekleşmiş demektir. Arama motorlarındaki sıralama durumu artış gösterdikçe gösterim sayılarında da artış olmaktadır. Üst sıralara doğru çıkıldığında tıklanma oranları da artmış olacak ve bu durum organik trafik olarak geri dönüşüm sağlayabilecektir.

Tıklanma oranları: Tıklanma oranları da en az gösterimler kadar önem taşımaktadır. Tıklanma oranı Google arama sonuçlarının yüzde kaç oranında web sitelerinde tıklama oluşturduğunu göstermekte olan bir analizdir. Ortalama olarak üst sıralara ne kadar çabuk ulaşılırsa, o kadar çok tıklanma kazanabilmektedir. Yapılmış olan araştırmalar Google’ın ilk üç sayfasının tıklanmada en yüksek sayfalar olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Türkiye’den Almanya’ya Kargo Nasıl Gönderilmektedir?

Tıklanma oranını arttırabilmenin bazı ipuçları;

 • Sayfa başlıklarını arama amacı ile eşleştirebilme,
 • Başlığa ilgi çekebilecek bir alt başlık ekleyebilme,
 • Başlığı öne çıkarabilme,
 • Kullanıcıları tıklayarak daha çoğunu okumaya teşvik edebilecek meta açıklamalar oluşturabilme,
 • Meta açıklamaları ve başlık sayesinde duygusal bir tepki uyandırabilme,
 • Anahtar kelimeyi içermekte olan, açıklayıcı kelimeler kullanabilme,

Anahtar kelimelerin araştırılması her zaman yapılmalı doğru anahtar kelimeler üzerinde çalışılıp çalışılmamış olduğuna dair analizlere de önem verilmelidir. B2B e-ticaret konusunda detaylı bilgiye sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.