B2B Alanında Sevk İrsaliyesi ve Nasıl Düzenlendiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
5 Kasım 2022
B2B Alanında E-Ticarette Bilinmesi Gereken İlginç Taktikler
8 Kasım 2022

B2B Alanında E- Ticarete Başlamanın Değişik Nedenleri

B2B Alanında E-Ticarete Başlamanın Değişik Nedenleri

B2B alanında e-ticarete başlamanın pek çok farklı nedeni olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;

  • B2B E- Ticaret Hacminin Büyümekte Olması

Zaman içerisinde alışverişin ve geleneksel pazarlamanın eski popülerliğini yitirmeye başlaması ile işletmeler e-ticaret sitesi kurmak amacıyla farklı adımlar atmaya başlamıştır. B2B E-ticarette sepet miktarı, kullanıcı davranışları, siteye ziyaret oranları gibi yöntemler belirlenmekte olan hacim, dijital pazarlama yöntemlerinin dünyada çok önemli olduğunu istatistiksel olarak ortaya koymaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

  • Alıcılar İçin 7 Gün 24 Saat Açık Mağaza Deneyimi Sunuyor Olması

B2B e-ticaret sitesi kurulması, müşteriler için 7 gün 24 saat açık mağaza deneyimi sağlayacağından kalıcı müşteriler elde etmeye yardımcı olmaktadır. 7 gün 24 saat açık mağaza deneyimi, pek çok işletmenin sanal mağazaları tercih etmesindeki en önemli etken olduğundan B2B e-ticaretin de en büyük avantajları arasında bulunmaktadır. B2B e- ticaret sitelerinde günün her saati müşteriler istediği an siteyi ziyaret ederek ürünlere ve hizmetlere ulaşabildiğinden kazançlar da artış göstermekte hatta işletme yetkilileri uyurken bile site para kazandırmaya devam etmektedir.

  • Zamandan Kazandırıyor Olması

Bir B2B e-ticaret site mevcutsa mekân ve zamandan bağımsız şekilde istenilen yerde ve istenilen saatte satış işlemleri sürdürülebilmektedir. Bu durumun sağlayacağı en büyük yarar ise zamandan tasarruf etmeyi sağlamasıdır.

Hedef Kitleyi Genişleterek Lokalden Globale E- İhracat İmkânı Sunuyor Olması

Eğer bir B2B e-ticaret firması bulunuyorsa, büyük olmayan yatırımlarla yeni pazarlar bularak küresel ticaret yapabilmek mümkündür. E – ticarette küresel pazarlar oturulan yerden bile dünyanın her noktasına hizmet ve ürün satışı yapabilmeyi sağlamaktadır. Eğer B2B firmasını ve markasını dünya çapına taşımak düşünülüyorsa yapılması gereken en doğru hareket bir B2B e-ticaret sitesi kurulması olacaktır.

  • Salgın Gibi Durumlarda Bile İşleri Büyütme İmkânı Sağlıyor Olması

Salgın hastalık gibi durumların getirdiği dijital alışkanlıklar uzun süre aynı şekilde devam edecek gibi gözükmektedir. Salgın hastalık sürecinde pek çok B2B mağaza faaliyetlerini normal satıştan e-ticarete taşımış ve bu şekilde büyümeye devam etmiştir.B2B alanında e – ticarete başlayarak salgın hastalık gibi durumlarda bile zarara uğramadan para kazanmaya devam edilebilmektedir.

  • Müşteriler İçin Konforlu Alışveriş İmkânı Sunuyor Olması

B2B e- ticaret satıcılar için sağladığı zamandan tasarruf imkânını müşteriler için de sağlamaktadır. Çeşitli yerlerde bulunan pek çok müşteri için park yeri bulmak, mağazaya gitmek, kasada sıra beklemek ve kalabalık ortamlarda yer almak sıkıcı durumlardır. Ancak mobil cihazlardan veya bilgisayardan alışveriş imkânı sağlayan B2B e-ticaret müşterilere bulundukları her ortamdan istedikleri gibi konforlu alışveriş olanağı sağlamaktadır.

  • Hedef Kitleyi Ve Müşterileri Yakından Tanıma İmkânı Sağlıyor Olması

Dijital pazarlama araçlarından yararlanarak B2B e- ticaret sitenizde kullanıcıların davranışlarını gözlemleyerek raporlamalar yapılabilmektedir. Bu sayede müşteri görüntüleri analiz edilebilir, hedef kitleye ulaşıp ulaşamamış olunduğu takip edilebilmektedir.

  • Maliyetleri Azaltma İmkânı Sağlıyor Olması

Bir B2B e-ticaret sitesinin bulunması veya e-ticaret sitesi kurma isteği, fiziksel şartlara sahip bir mağazaya sahip olmaktan az maliyetlidir. Fiziksel mağazalarda ödenmekte olan kira bedeli, su faturası, elektrik faturası gibi maliyetler B2B e-ticaret firmalarında yer almamaktadır. Bu nedenle fiziksel yerine e-ticaret mağazası kurmak daha maliyetsiz olduğundan tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

  • Dijital Güçten Faydalanarak Müşterilerle Sürekli İletişimde Olmayı Sağlıyor Olması

Farklı fırsat ürünleri, kuponlar, özendirme ve müşteri teklifleri müşterilerin kalıcı hale gelmesine ve kaliteli bir alışveriş tecrübesi yaşamalarına yardımcı olmaktadır. Müşteri geri bildirimleri ile siteyi geliştirerek müşteri ve marka için daha doğru adımlar atılabilmesi mümkündür.

  • Kolay Ve Hızlı Kurulan E- Ticaret Paketleri Sunuyor Olması

B2B e- ticaret sitesi kurmak veya e-ticarete hemen başlamak istenilirse kolay ve hızlı kurulum sağlayan e- ticaret paketleri satın alınması mümkündür. E- ticaret sitesi kurmak için site tasarımları, kargo ve teknik destekler gibi hizmetleri birlikte sunan paketleri tercih edilmesi avantajlı olmaktadır.