B2B-Alanında-Ticaret-Yapabilmek-İçin-Polonya’da-Şirket-Nasıl-Kurulabilir
B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?
25 Ekim 2022
B2B Alanında Linkedin Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?
B2B Alanında Linkedin Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?
27 Ekim 2022

B2B Alanında E- Ticaret Yapılırken Polonya’ya Kargo Gönderimi Ne Şekilde Yapılır?

B2B-Alanında-E--Ticaret-Yapılırken-Polonya’ya-Kargo-Gönderimi-Ne-Şekilde-Yapılır

Türkiye’den yurtdışına ürün satmakta olan B2B firmalarının en çok yönelmekte oldukları ülkelerden biri de Polonya’dır. E-ihracat ve e-ticaret istatistikleriyle ön plana çıkmakta olan Polonya’ya satış yapmakta olan B2B markalarının en fazla yanıtını aradıkları sorular arasında Polonya’ya gönderiminin ne şekilde yapılacağı sorusu yer almaktadır. Çünkü markaların Polonya’ya kargo gönderimi yapabilmeleri için pek çok yöntem yer almaktadır.

B2B firmaların Polonya’ya kargo gönderimi sürecinde hangi kargo firmasının tercih edileceği, kargo fiyatları gibi unsurlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu unsurlar B2B markaların hem müşteri memnuniyetlerini hem de karlılıklarını etkileyen önemli unsurlar arsında bulunmaktadır.

Polonya Hakkında

Polonya, Ortadoğu’da yer alan ülkelerden biridir. Yaklaşık olarak 39 milyon kişinin yaşamakta olduğu Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Jeopolitik konumundan dolayı pek çok Avrupa ülkesi ile komşu olduğu bilinmektedir.

Polonya’nın komşu ülkeleri arasında Ukrayna, Belarus, Litvanya, Slovakya, Almanya, Rusya ve Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ülkede para birimi olarak Polonya Zlotisi kullanılmakta olup aynı zamanda e-ihracat, e-ticaret ve tüketimin de oldukça yoğun olduğu bir ülkedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında E- Ticaret Yapılırken Polonya’ya Kargo Gönderimi Ne Şekilde Yapılır?

Türkiye’den Polonya’ya Mikro İhracat Yöntemiyle Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye’den Polonya’ya satış yapmakta olan B2B işletmelerinin tercih edebilecek oldukları satış yöntemleri arasında mikro ihracat ta yer almaktadır. B2B işletmeler 30 kilograma ve 15 bin Euro’ya kadar olan hizmetlerini ve ürünlerini Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi ile mikro ihracat kapsamında Polonya’ya kargolayabilmektedir. Polonya’ya mikro ihracat ile satış yapmakta olan işletmeler KDV’siz olarak fatura kesebilmekte veya KDV’li olarak kesmiş oldukları faturadan KDV iadesi alabilmektedirler.

Hangi Firmalar Türkiye’den Polonya’ya Kargo Gönderimi Yapmaktadır?

Türkiye’den Polonya’ya kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin yanıtını aradığı bir başka soru da hangi firmalar ile Polonya’ya kargo gönderilebildiği sorusudur. İşletmelerin Polonya’ya kargo göndermek için tercih edebilecek olduğu pek çok kargo firması bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı;

 • UPS,
 • PTT Kargo,
 • DHL,
 • MNG Kargo ( Felix ),
 • PTS,
 • Yurtiçi Kargo,
 • Kago İst,
 • Aras Kargo,
 • Sürat Kargo,

Polonya’ya Türkiye’den kargo gönderimi sırasında tercih edilebilecek olan firmalar arasında yer almaktadır. Ancak bu firmalar ile çalışılacağı zaman bazı unsurlara dikkat edilerek hareket edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği durumlarda kargo firmalarından kaynaklı müşteri memnuniyeti azalabilmekte ve e-ihracat maliyetleri de yükselebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

Polonya’ya Kargo Göndermek İçin Firma Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

B2B işletmelerin Polonya’ya kargo göndermek için kargo firması seçimini profesyonel bir biçimde yapması gerekmektedir. Aksi halde firma kaynaklı müşteri memnuniyetlerinde azalma yaşanabileceği gibi gönderim maliyetlerinde de artış yaşanabilmektedir.

 • Polonya’ya kargo gönderimi sırasında hangi firma ile gönderim yapılacağına karar verilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi maliyettir. Genel olarak yurt dışı kargo gönderimlerinde Polonya’ya gönderilen kargo ücretleri Euro veya Dolar ile ödendiğinden yüksek gönderim ücretleri olan kargolar ile çalışmaya karar verilmesi gibi bir durumda e-ihracat maliyetleri artış gösterecektir.
 • Polonya’ya hizmet ve ürün satışı gerçekleştirmek isteyen B2B işletmelerin hizmetlerini olabildiğince hızlı bir biçimde müşteri işletmelere ulaştırmaları gerekmektedir. bu sebeple B2B işletmelerin Polonya’ya kargo gönderimi yaparken dikkat etmeleri gereken bir diğer unsurda kargo süresidir. Çalışılmaya karar verilecek olan kargo seçimi sırasında firmanın normal ve hızlı gönderim sürelerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 • Bazı B2B markaları Polonya’ya kargo gönderimi yaparken ek hizmetlerden de yararlanabilmeyi istemektedir. Bu ek hizmetler sayesinde hizmet ve ürünlerin müşteri işletmelere sorunsuz bir şekilde ulaşması sağlanabilmektedir. İşletmeler e-mail ve SMS bildirimi, kargo takip sistemi, kargo entegrasyonu, adrese teslimat ve sigortalı gönderim gibi ek hizmetlerin bulunduğu kargo firmalarını tercih etmektedir.

Polonya’ya kargo gönderimi yapacak olan B2B işletmelerin göz önünde bulundurması gereken en önemli unsurlardır. Ürünlerini sorunsuz bir biçimde göndermek isteyen B2B işletmeleri bu unsurları göz önünde bulundurmalıdır.