B2B Firmalarına Trendyol’da Takipçi ve Favori Artırmanın Sağladığı Avantajlar
16 Ağustos 2022
Çevrimiçi Market ve B2B Açısından Önemi Nedir?
18 Ağustos 2022

B2B Alanında E-ticaret Siteleri Nasıl Marka Haline Gelebilir?

B2B Alanında E-ticaret Siteleri Nasıl Marka Haline Gelebilir?

Neredeyse her sektörden isteyen tüm firmalar, e-ticaret aracılığı ile müşterilerine hizmet sunabilme imkânına sahiptir. Müşteriler kimi zaman son tüketiciler olabilirken kimi zamanda diğer başka firmalar olabilmektedir. Bu biçimdeki çözüm ortaklığı ilişkisine B2B yani, Business to Business, firmadan firmaya ticaret adı verilmektedir. B2B yönteminde e-ticaret yolu ile satış yapmakta olan firmalar, diğer başka firmalara satışa sunulacak ürünler ya da hammadde tedarik etmektedir.

Hedef kitlelerinin son tüketicilerden farklılık gösterdiği bu gibi durumlarda pazarlama yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir. B2B alanında e-ticaret yapmayı tercih eden firmaların satış yapabilecekleri ekosistemde marka haline gelebilmeleri için bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir. B2B e-ticaret sitelerini marka haline getirebilecek olan adımlardan bazıları;

İş Ortaklarını Belirlemek

B2B alanında müşterilerin diğer firmalar olmasının yanında satış süreçlerini iyileştirebilmelerine yardımcı olabilecek firmalar da yer almaktadır. Teslimat ve satın alma süreçlerini hızlandırabilmek ve müşteri memnuniyetini artırabilmek için pek çok B2B firması, başka firmalar ile iş ortaklığı yapmayı tercih edebilmektedir. Fakat bu aşamada çalışılacak olan firmaya karar vermek oldukça büyük bir öneme sahiptir.

E-ticaret sitelerinin müşteri memnuniyetlerini ve kullanıcı deneyimlerini doğrudan doğruya etkileyebilecek olan çözüm ortakları belirleneceği zaman firmaların taleplerinin ve referanslarının değerlendirilmesinde fayda vardır. Sonrasında hangi firmalar ile çalışmaya devam edileceğine karar verilmesi daha doğru olacaktır.

Ürün Yönetimi Yapmak

B2B firmalar, satışa sunmuş oldukları ürünlerin stok durumlarıyla alakalı son tüketicilerden çok daha fazla detaycı olabilmektedir. Bu sebeple stok durumunun eş zamanlı olarak güncellenmesi ve ürün yönetiminin sıkı tutulması gereklidir. Çünkü pek çok firma, satın almak istedikleri ürünlerin e-ticaret sitelerinde görünüyor olmasına rağmen stoklara girmesi için haftalarca beklemek istemeyebilmektedir. Çünkü müşteri durumundaki firmalarında kendi iş süreçlerini yönetebilmeleri için güncel ürün bilgilerine her zaman ihtiyaçları olmaktadır.

Tanıtım Yapmayı Unutmamak

Özellikle son yıllarda tüm tüketiciler çevrimiçi dünyada da varlıklarını sürdürmeye devam etmektedir. Bunlara müşteri durumundaki firmalarda dâhildir. Bu nedenle geleneksel alanların yanında çevrimiçi tanıtım yöntemlerinde de faydalanılması oldukça önemli bir unsurdur. Bir marka bilinirliği yaratabilmek ve sonrasında bu bilinirlik seviyesini yükseltebilmek için tercih edilecek olan pazarlama araçlarının önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle B2B firmalarının müşterilerinin güvenini kazanabilmesi için onların yer almakta oldukları çevrimiçi alanlarda bulunarak, e-ticaret sitelerinin pazarlamasını yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca B2B firmaları, sosyal medya alanlarında aktif bir rol üstlenerek varlıklarını diğer firmalara hissettirebilmektedir. Sosyal medya alanlarında sadece son tüketiciler yer almamaktadır. Bu nedenle B2B firmaları, müşteri memnuniyeti artırabilmek amacıyla da sosyal medya alanlarından yararlanarak müşterilerin ilgilerini çekebilecek olan içerikler paylaşmayı tercih etmelidir.

E-ticaret alanında B2B firmalarının kendilerine ait markalarını oluşturabilmeleri B2C firmalarıyla kıyaslandığında çok daha zor olduğu bilinmektedir. Fakat B2B markaları birkaç unsura dikkat ederek hareket ettiklerinde aranan ve bilinirliği olan bir marka haline gelebilmeyi başarabilmektedir.

Aktif Olarak Sosyal Medyada Bulunmak

B2B markaların marka haline gelebilmeleri için muhakkak sosyal medya da aktif olarak bulunmaları gerekmektedir. Sosyal medya bilindiği gibi milyonlarca kişinin aktif bir biçimde dolaştıkları alanların en başında bulunmaktadır. Bu sebeple B2B firmalarının alım ve sayım işlemlerini sosyal medya alanlarından yapmaya özen göstermeleri oldukça önemlidir.  B2B firmalarının kendilerine ait bir web sitelerinin yer alması müşterilerde güven duygusu oluşturabilmekte ve marka bilinirliği sağlayabilmelerine de yardımcı olabilmektedir.

Özellikle son dönemlerde B2B firmalarının sosyal medya alanlarındaki varlılıkları oldukça artış göstermektedir. Günümüz şartlarında birçok B2B firması, canlı yayınlar, video içerikleri ve fotoğraf paylaşımları yaparak tüm dikkatleri firmalarının üzerine çekebilmektedir.

B2B firmaları e-ticaret alanında diğer firmalara oranla daha fazla zorlanıyor olsalar bile atacakları doğru adımlar sayesinde markalaşma yönünde emin adımlarla ilerleyerek marka bilinirliği elde edebilme fırsatına sahip olabilirken akılda kalıcı bir firma olma yolunda ilerleme imkânına da sahip olabilmektedir.